Image Alt
Blog
stenshuvud park narodowy w Skanii

Park Narodowy Stenshuvud

Stenshuvud to jeden z mniejszych szwedzkich parków narodowych, lecz skrywa wiele cudów natury. Położony jest we wschodniej Skanii, liczy sobie 390 hektarów, na których spotkamy się z licznymi walorami przyrodniczymi i geologicznymi.

  1. Czym wyróżnia się Park Stenshuvd
  2. Wzgórze Stenshuvd
  3. Kiedy zwiedzać?

Czym wyróżnia się Park Stenshuvd

Założony stosunkowo niedawno, gdyż w 1986 roku park Stenshuvd znajduje się w regionie Skanii w gminie Simrishamn. Jest najbardziej wysuniętym na południe parkiem narodowym w Szwecji. Na jego terenie znajdują się głównie lasy liściaste z przewagą buków i grabów.

Park obejmuje również część wybrzeża, co sprawia, że z łatwością możemy podziwiać jego linię wraz z piaszczystymi wydmami z punktów widokowych znajdujących się w parku. Przy plaży znajduje się również niewielka, lecz urokliwa latarnia morska.

Oprócz lasów i piaszczystego wybrzeża południową część parku pokrywają  wrzosowiska. W większości znajdują się na nich rośliny suche, takie jak jałowce, wrzos czy tymianek.

Wzgórze Stenshuvd

Pomimo pięknych terenów zielonych i plaż, największą atrakcją parku bezsprzecznie pozostaje wzgórze Stenshuvud, od którego park wziął swoją nazwę. Dosłownie tłumacząc, oznacza ona kamienną głowę, która nawiązuje do legendy o wzgórzu. Było ono bowiem uważane za miejsce zamieszkania olbrzymów i trolli, które w kulturze nordyckiej, często utożsamiano z głazami, górami czy kamieniami. Według opowieści wzgórze zostało nazwane na cześć olbrzyma Stena, który zamieszkiwał tamtejszą jaskinię.
Na szczycie co prawda raczej nie natkniemy się na olbrzyma ani trolla (chociaż kto wie), lecz możemy znaleźć ruiny kamiennego fortu, którego budowa datowana jest  na V – VI wiek.

Stenshuvud jest wysokie na 96 metrów nad poziomem morza, dzięki czemu stanowi atrakcyjny punkt widokowy.

Kiedy zwiedzać?


Każda z pór roku w Parku Narodowym Stenshuvud ma nam do zaoferowania wyjątkowe na swój sposób wrażenia. Wiosną las przepełniają białe i żółte zawilce. Latem zaś suche łąki pokrywa dywan roślinności, a plaża zaprasza do słonecznych kąpieli. Park Narodowy Stenshuvud znajduje się w sąsiedztwie szwedzkiej stolicy jabłek. Dlatego oprócz licznych kolorów opadających liści, jesień oferuje widok dojrzewających owoców w starych sadach. Zimą z kolei możemy cieszyć się pustkami na szlakach i tropić ślady zwierząt pozostawione w śniegu. 
W parku można rozpalać ogniska w dedykowanych do tego celu miejscach, a także rozbić obozowisko. Dzięki temu Stenshuvud może być ciekawym celem dla miłośników campingu.

To wyjątkowe miejsce możecie odkryć podczas jednego z naszych geospacerów! Sprawdźcie szczegóły oferty tutaj.

Zdjęcie:
Anders Good

źródła:
https://tropter.com/pl/szwecja/simrishamn-n/park-narodowy-stenshuvuds

https://www.nationalparksofsweden.se/choose-park—list/stenshuvud-national-park/

#norwegia #Szwecja Aktywnie Bornholm boże narodzenie ciekawostki Ciekawostki o Skandynawii Cydr Dania finlandia góry historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kuchnia Skandynawska Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Plaże przy współpracy Rozrywka Sauna skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje Wakacje Wikingowie wycieczka Zamki Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta