Image Alt
Blog

OLANDIA — WYSPA WIATRU I SŁOŃCA

Olandia to wyspiarski letni raj w Szwecji. Jest drugą co do wielkości i jednocześnie najdłuższą wyspą na Morzu Bałtyckim, zamieszkałą przez jedynie 25 tys. mieszkańców. Nazywana jest wyspą wiatrów i słońca – jest wietrzna jak Skandynawia, a jednocześnie najcieplejsza w całej Szwecji. Nie da się opisać tego miejsca w kilku zdaniach, dlatego przygotowaliśmy dla Was dwa artykuły o tej malowniczej wyspie. 

Wiatrak na wyspie Olandia

Poniżej pierwsza część atrakcji, znajdujących się na Olandii. 

  1. Letnia rezydencja królewska
  2. Latarnia ze starego kościoła
  3. Najdłuższy most w Szwecji
  4. Wiatraki w Olandii

Letnia rezydencja królewska

Na wyspie znajduje się Solliden Palace — letnia rezydencja szwedzkiej rodziny królewskiej. Posiadłość królewska jest stosunkowo nowym budynkiem — wzniesiono go dopiero na początku XX wieku na życzenie królowej Wiktorii Badeńskiej. Marzyła ona o ustronnym miejscu, w którym rodzina królewska mogłaby spędzić lato. Wiktoria bardzo lubiła spędzać czas na świeżym powietrzu, dlatego istotnym elementem rezydencji stały się parki i ogrody, w których odbywają się urodziny członków rodziny, a także wystawy zaproszonych przez króla artystów. Szwedzka rodzina królewska jest bardzo otwarta na swoich poddanych, co wynika ze szwedzkiej mentalności. Dlatego Solliden Palace jest chętnie udostępniany dla zwiedzających.

Latarnia ze starego kościoła

Na terenie wyspy znajdują się dwie ważne dla Szwedów latarnie morskie.

Långe Jan to najwyższa w kraju latarnia morska, o wysokości 41 m. Jest pomalowana na biało z charakterystycznym poziomym pasem koloru czarnego. Wykonana jest z kamienia pochodzącego ze starej średniowiecznej kaplicy św. Jana, która znajdowała się na wyspie. Obecnie latarnia morska jest zdalnie obsługiwana przez Szwedzką Administrację Morską.

Druga latarnia to Långe Erik o wysokości 32 m. Znajduje się na północnej części wyspy, na małej wysepce Stora Grunded wchodzącej w skład trzech wysepek w niewielkiej zatoce Grankullaviken. Połączona jest z Olandią niedużym mostkiem.

Latarnia Långe Erik w północnej części Olandii

Najdłuższy most w Szwecji

Olandię od kontynentalnej Szwecji oddziela Cieśnina Kalmarska. Na wyspę można dostać się Mostem Olandzkim — najdłuższym mostem w Szwecji, o długości ponad 6 km. Ma różne wysokości — w najwyższej części ma 41 m, a w najniższej 6,5 m. Do 1998 roku był najdłuższym mostem w Europie, prześcignął go portugalski Most Vasco da Gamy, liczący ponad 17 km.

Wiatraki W OLANDII

Będąc na wyspie, nie da się nie zauważyć wszechobecnych wiatraków. Część z nich po prostu stoi przy drodze, inne można zwiedzić, a w największym na wyspie, w miejscowości Sandvik, mieści się klimatyczna restauracja z tradycyjnym jedzeniem.

Restauracja w wiatraku, w miejscowości Sandvik, Olandia

Już za tydzień wracamy z drugim artykułem, opisującym atrakcje Wyspy Wiatru i Słońca.

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta