Image Alt
Blog

OLANDIA — WYSPA WIATRU I SŁOŃCA CZ. ii

Olandia — to wyspa zamieszkała przez zaledwie 25 tys. mieszkańców, którą rocznie odwiedza aż ponad milion turystów! Według legendy jest pozostałością po motylu, któremu podczas lotu nad morzem odpadły skrzydła i spadł u wybrzeży Szwecji, tworząc Olandię. 

Poniżej druga część atrakcji, które czekają na Was w tym magicznym miejscu:

  1. Las trolli
  2. Borgholm — największe miasto na wyspie
  3. Wielka Równina Alvaret
  4. Czym najlepiej dostać się na wyspę?

Las trolli

Intrygującym elementem przyrodniczym wyspy jest Trollskogen (Las trolli). 100-hektarowy rezerwat znajduje się na cyplu wyspy, na którym wieją silne wiatry. Wpływ panujących tam warunków atmosferycznych sprawił, że rosnące w lesie sosnowym drzewa przybrały najróżniejsze kształty — niektóre z nich przypominają trolle.

Rezerwat jest miejscem magicznym, pełnym wijącego się po drzewach bluszczu oraz porostów i mchów. Jego nazwa nawiązuje do legend o skandynawskich trollach, które według wierzeń żyją głównie w lasach. Na jednej z plaż rezerwatu znajdują się drewniane pozostałości statku, który rozbił się u wybrzeży Olandii w połowie XX wieku.

Borgholm — największe miasto na wyspie

Borgholm jest największym miastem na wyspie, będąc jednocześnie jednym z najmniejszych w całej Szwecji. Otrzymał prawa miejskie w 1916 roku i liczy ponad 3 tys. mieszkańców. Będąc w Borgholm, warto wybrać się na ruiny Zamku Borgholmskiego, który spłonął doszczętnie na początku XIX wieku — zachowały się jedynie ściany. Do tego czasu pełnił funkcję rezydencji i twierdzy obronnej.

Wielka Równina Alvaret

Ogromne pastwisko o długości 37 km i 15 km szerokości zajmujące ¼ powierzchni wyspy. Równina została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co nie przeszkadza rolnikom do wykorzystywania jej jako pastwiska dla krów i owiec.

Czym najlepiej dostać się na wyspę?

Polecamy wyprawę samochodem, który jest niezbędny do sprawnego zwiedzenia wszystkich najpiękniejszych zakątków wyspy.

Wystarczy skorzystać z usług Unity Line, a po dotarciu promem do Szwecji wyruszyć w podróż bez żadnych ograniczeń. Kto wie, ile ciekawych zakątków napotkacie po drodze…

Przeczytaj więcej.

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta