Image Alt
Blog

Ogrody Tivoli. W pogoni za doskonałą rozrywką

W XIX wieku podobnie jak dziś, władcy szukali sposobów na łagodzenie nastrojów społecznych, a mieszczanie – miejsc, w których mogliby odetchnąć wśród zieleni. Szybko okazało się, że parki rozrywki spełniają oczekiwania obu stron. Król Danii Christian VIII bez wahania zgodził się na utworzenie słynnych Ogrodów Tivoli w Kopenhadze. W 2013 roku świętowały swoje 170 urodziny.

W dniu obchodów widowiskowe parady przeszły przez ulice Kopenhagi, a niebo rozbłysło spektakularnymi fajerwerkami. Wszystko to nie było- by możliwe, gdyby nie Georg Carstensen, który w 1843 roku otworzył Ogrody Tivoli. Miał wtedy powiedzieć, że miejsce to zawsze będzie udoskonalane. I nie pomylił się! Tivoli wciąż wzbogacane jest o nowe atrakcje.

Znajdziemy tu stylizowane ogrody z ponad 400 tysiącami kwiatów, w tym 80 tysiącami tulipanów. O zmierzchu park rozświetla ponad 110 tysięcy lamp. W 40 restauracjach można spróbować dań ze wszystkich regionów świata, a melomanów raczy się 150 koncertami rocznie. Oferta kulturalna jest bardzo szeroka: od baletu po koncerty rockowe. Ogrody Tivoli słyną również z wyjątkowych spektakli. Już w pierwszym roku istnienia parku uruchomiono teatr pantomimy. Gdy występy zaczęły cieszyć się międzynarodową sławą, wybudowano The Pantomime Theatre. Architekturą obiekt przypomina tradycyjny chiński teatr, choć wystawiane w nim spektakle są różnorodne: między innymi nawiązują do włoskiej komedii dell’arte. Dalekowschodnia architektura stała się inspiracją do dalszej rozbudowy ogrodów. Z czasem orientalne obiekty okazały się być niemal równie charakterystyczne dla Tivoli jak nieustannie wzbogacana lista znajdujących się w nich atrakcji. Na żądnych mocnych wrażeń czekają kolejki rollercoaster, karuzela krzesełkowa The Star Flayer o wysokości 80 metrów. Najnowszą atrakcją parku jest Vertigo, urządzenie na którym można sterować samolotem zataczającym ciasne łuki z prędkością 100 km/h. Czym Ogrody Tivoli będą zaskakiwały w przyszłości?

GODZINY OTWARCIA TIVOLI 2021: 

godziny otwarcia:

niedziela – czwartek: 11.00 – 22.00

piątek – sobota: 11.00 – 23.00

sezon letni: od 8 kwietnia do 25 września

Halloween: od 14 października do 7 listopada

Święta Bożego Narodzenia: od 19 listopada do 2 stycznia (poza 24 grudnia)

od 8 do 18 listopada i od 3 stycznia do 7 kwietnia: nieczynne

Tivoli w okresie Halloween zapełniają dynie i straszne ozdoby
Wieczorną porą Tivoli rozbłyska pięknymi aranżacjami świetlnymi
W okresie Halloween przy wejściu do Ogrodów powita nas ogromna wydrążona dynia
Na rok 2021 w Ogrodach Tivoli znajdowały się 4 czynne kolejki górskie
Słynne ogrody warto odwiedzić choć raz

fot. G. Strzelecki