Image Alt
Blog
Wodospad w Islandii

Odwieczne pytanie — Czy Islandia to Skandynawia?

W dzisiejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na pytania: Czy Islandia to Skandynawia? Co łączy małą wyspę z innymi nordyckimi krajami? Jak z duńskiej kolonii stała się bogatym, niezależnym państwem? Poznajcie z nami bliżej krainę tajemniczych sag, odważnych wikingów oraz jej powiązania z krajami skandynawskimi.

  1. Czy Islandia to Skandynawia?
  2. Wikingowie, sagi i dorsz
  3. Współczesne podobieństwa i relacje

Czy Islandia to Skandynawia?

Choć wiele osób, słusznie kojarzy Islandię ze Skandynawią, błędnym jest określanie jej mianem kraju skandynawskiego. Więc na pytanie “Czy Islandia to Skandynawia?” można odpowiedź brzmi „nie”. Należy ona do grupy państw nordyckich, którą tworzą: Szwecja, Norwegia, Dania, Finlandia, Islandia, a także Wyspy Owcze, Wyspy Alandzkie oraz Grenlandię. W ujęciu geograficznym Skandynawię tworzą kraje znajdujące się na półwyspie skandynawskim, w ujęciu kulturowym i ekonomicznym będzie to Dania, Szwecja oraz Norwegia. Wspominaliśmy o tym przy okazji jednego ze wcześniejszych wpisów.

Jednak wątpliwości można poddać szczególnie drugie kryterium, bowiem Islandia ma wiele wspólnego z wymienioną wyżej trójką, zarówno pod względem historii, kultury jak i nawet genów.

Wikingowie, sagi i dorsz

Zasiedlenie Islandii

Mówiąc o podobieństwach między krajami skandynawskimi a Islandią, warto zacząć od wspólnej historii. To co obecnie wiemy o początkach tego państwa, zawdzięczamy w dużej mierze sagom nordyckim.

Możliwe, że pierwsze wizyty na tej wyspie złożyli nie Celtowie, Irlandczycy, czy Norwegowie a… starożytni Grecy! Niewykluczone, że to ona była tajemniczą wyspą Thule opisaną jako bogata kraina przez greckiego żeglarza — Pyteasza z Massalii w IV wieku p.n.e.

Jednak za datę zasiedlania Islandii najczęściej wskazuje się 874 rok. Miał tego dokonać Ingólfur Arnarsson norweski wiking, który założył swą osadę w miejscu dzisiejszego Reykjavíku. Z tego powodu oraz dużego odizolowania dzisiejszych Islandczyków uważa się za najbardziej zbliżonych pod względem genetycznym do wikingów. Język, choć wywodzący się z tej samej rodziny, nie zmienił się na przestrzeni lat w aż tak dużym stopniu, jak chociażby duński czy norweski.

Warto wspomnieć też, że przed osiągnięciem pełnej niepodległości w 1944 roku, Islandia znajdowała się pod panowaniem Norwegii, a później Danii. To bezsprzecznie wpłynęło na dzisiejszy wygląd tego kraju, chociażby na dominujący wśród innych religii luteranizm, nazwę waluty, system polityczny, czy obecny we fladze, krzyż nordycki.

Obecny dobrobyt, którym może poszczycić się Islandia, jest w dużej mierze zasługą dorsza. Uboga w surowce naturalne wyspa sprawiła, że w skali Europy do niedawna Islandia plasowała się bardzo nisko w zestawieniach PKB. Jednak gospodarka oparta na rybołówstwie szybko pozwoliła zainwestować w inne gałęzie rozwoju. Wielka Brytania roszcząca sobie prawa do terytorium, na którym odbywały się połowy dorsza, wydała się w konflikt z Islandią nazwany przekornie wojną dorszową. Przekornie bowiem angielską nazwą nawiązywał do zimnej wojny (ang. Cod war — wojna dorszowa, cold war — zimna wojna). Rybne potyczki i dorszowa miłość są również kwestią, która łączy, chociażby Norwegię z Islandią.

Współczesne podobieństwa i relacje

Ciężko stwierdzić czy Islandia to Skandynawia, znając oficjalne kryteria oraz ogromną liczbę podobieństw historycznych. Ale również w obecnym czasie państwa skandynawskie żyją w ścisłej symbiozie z Islandią. 

W szkołach dzieci wciąż uczą się duńskiego, nierzadko wyjeżdżają również do Danii, by pobrać tam wyższe wykształcenie. Na Islandii spotkamy również wiele produktów skandynawskich z importu, takich jak żywność czy meble.

Islandczycy pomimo, że zaprzeczają jakoby byli częścią Skandynawii w duchu czują wspólną więź z krajami nordyckimi. Nie trudno będzie więc spotkać mieszkańca tej wyspy dopingującego drużynę sportową z np. Szwecji (dopóki ich przeciwnikiem nie będzie Islandia).

Wiele obcokrajowców, przypisuje Islandczykom cechy charakterystyczne dla Skandynawów, takie jak: opanowanie, skrytość, spokojne uosobienie, rzetelność, zamiłowanie do aktywnego stylu życia. Oprócz kultury kraje te łączą więzy biznesowe. Aktualnie Islandia jest prężnie działającym zalążkiem badań genetycznych, rozwoju nowych technologii oraz światową serwerownią!


Źródło: https://snl.no/Island
https://snl.no/Thule_-_oldtidsland

https://no.wikipedia.org/wiki/Islands_historie


Zdjęcia:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Ingolf_by_Raadsig.jpg

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta