Image Alt
Blog
Ekspedycja Kon-Tiki

Odkryj w sobie podróżnika — Thor Heyerdahl

Kraina fiordów, choć niewielka, była miejscem narodzin wielu wspaniałych odkrywców. Jednym z nich był bez wątpienia Thor Heyerdahl, który zasłynął z brawurowej wyprawy Kon-Tiki. Mamy nadzieję, że jego historia zachęci Was do odkrycia w sobie podróżnika.

1. Thor Heyerdahl i wyprawa Kon-Tiki
2. Wyprawa Ra

3. Tratwy Heyerdahla na żywo i na ekranie

4. Podróżnicy są wśród nas!

Thor Heyerdahl i wyprawa Kon-Tiki

Na tratwie spotkało się pięciu norwegów i szwed… wbrew pozorom, to nie początek żartu, a jednej z najbardziej fascynujących podróży w historii. Początek tej przygody miał miejsce ma polinezyjskiej wyspie Fatu Hiva, gdzie norweski etnograf Thor Heyerdahl wraz z żoną mieszkał w ramach misji badawczej. Tam usłyszawszy historię o przodkach przybyłych ze wschodu za wodzem Tiki, Thor powiązał go z bogiem inków Kon-Tiki i wysnuł teorię o zasiedleniu Wysp Polinezyjskich przez mieszkańców Ameryki Południowej.

W tamtym czasie uważano, że Polinezję zasiedlili Azjaci, jednak Heyerdahl zwrócił uwagę na prądy morskie, który uniemożliwiałyby taką przeprawę. Jednak środowisko naukowe odrzuciło teorię norwega ze względu na konstrukcję ówczesnych łodzi, które ich zdaniem nie byłyby w stanie pokonać Oceanu Spokojnego.

Aby udowodnić swą śmiałą tezę, skonstruował prymitywną tratwę, na wzór łodzi inków, nazwaną Kon-Tiki i w 1947 roku wraz z pięcioma innymi śmiałkami wyruszył z Peru na wyprawę do Polinezji. W ciągu 101 dni Kon-Tiki pokonała odcinek ok. 8 tys. km, docierając do wysp Tuamotu. Grupa podróżników z pewnością dowiodła, że teza może być słuszna i tym samym zyskała międzynarodową sławę.

Wyprawa Ra

Czy wystarczy raz pokonać ocean na tratwie, by zapisać się w kartach historii? Zapewne odpowiedź brzmi “tak”, lecz Thor Heyerdahl nie należał do osób, które spoczywają na laurach. Intensywnie kontynuował prace badawcze, w prawie każdym zakątku świata.

Na podstawie analiz zachowanych przekazów na temat starożytnych ludów Egiptu, norweski podróżnik wysnuł kolejną odważną tezę o możliwości dotarcia ich do Ameryki, pokonując Atlantyk łodzią wykonaną z papirusu.

Podjęte zostały dwie próby dotarcia do Ameryki, pierwsza łódź Ra w 1969 roku zaczęła nasiąkać wodą w trakcie przeprawy, zaś druga Ra II z sukcesem dotarła do Barbadosu.

Tratwy Heyerdahla na żywo i na ekranie

Czy można mieć bardziej imponującą historię… cóż zapewne idealnie uzupełni ją fakt, że Thor w 1951 roku otrzymał również nagrodę Oskara! Został przyznany za film dokumentalny, który podróżnicy nagrywali podczas wyprawy. Podobnie do oryginalnej wersji dużą popularność zdobył film Kon-Tiki z 2012 roku. Do nagrody Oskara został również nominowany film o wyprawie Ra w 1971 roku.

Warto wspomnieć, że tak odważne wyczyny doczekały się własnego muzeum. Rekonstrukcje tratw Kon-Tiki, Ra oraz inne wystawy związane z Thorem Heyerdahlem można podziwiać w Muzeum Kon-Tiki w Oslo.

Podróżnicy są wśród nas!

Warto pamiętać, że każdy z nas podobnie jak Thor Heyerdahl ma w sobie duszę podróżnika. Odkryjcie ją, wyruszając w podróż po Skandynawii dzięki przeprawom promowym z Unity Line. Piesza wyprawa w ramach geospaceru, rowerowa wyprawa, a może morsowanie w Szwecji? Sprawdźcie jakie przygody czekają na Was podczas wycieczek z naszego sklepu.

źródło: https://nbl.snl.no/Thor_Heyerdahl

https://snl.no/Kon-Tiki
zdjęcia:
Expedition Kon-Tiki 1947. Across the Pacific. Nasjonalbiblioteket / National Library of Norway

#norwegia #Szwecja Aktywnie Bornholm boże narodzenie ciekawostki Ciekawostki o Skandynawii Cydr Dania finlandia góry historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kuchnia Skandynawska Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Plaże przy współpracy Rozrywka Sauna skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje Wakacje Wikingowie wycieczka Zamki Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta