Image Alt
Blog
noworoczne tradycje w Skandynawii

Noworoczne tradycje skandynawskie

Nowy Rok zbliża się wielkimi krokami, z tej okazji pochylimy się dziś nad noworocznymi tradycjami ze Skandynawii i krajów Nordyckich. Jakie dania podadzą nam Duńczycy, co oznaczają potłuczone talerze na ulicy i czy fajerwerki są dozwolone na Islandii? Tego dowiecie się z lektury tego wpisu.

  1. Zamiast jarzynowej sałatki…
  2. Niespodzianka dla znajomych
  3. Noworoczne świętowanie na Islandii
  4. Przelewanie ołowiu

Zamiast jarzynowej sałatki…

W Polsce z noworocznych przysmaków możemy wymienić potrawy takie jak rolmopsy ze śledzia czy sałatka jarzynowa. Co będzie zaś duńskim
odpowiednikiem? Jako że wigilijna kolacja obfituje w mięso, dla kontrastu na noworocznym stole królują ryby. Oprócz uwielbianego u nas śledzia Duńczyk wymieni zapewne dorsza w sosie musztardowym. Chociaż potrawa kojarzona jest ze starszymi osobami, to i wśród młodszych osób znajdą się tradycjonaliści, którzy pokuszą się o przygotowanie tej ryby. Ze słodyczy, do najpopularniejszych zalicza się z pewnością Kransekage, czyli ciasto w kształcie wieży z krążków ciasta migdałowego.

Niespodzianka dla znajomych

Chociaż tłuczenie naczyń kojarzy nam się bardziej z weselem lub grecką ucztą, może być również spotykany w Szwecji. Stary zwyczaj nakazywał, aby wybrać się około północy pod dom znajomych i rozbić naczynia o drzwi. Miało to zapewnić mieszkańcom szczęście na cały nadchodzący rok.

Noworoczne świętowanie na Islandii

Jak wiadomo nic nie kojarzy się z Sylwestrem, jak fajerwerki. Jednak ich sprzedaż jest na Islandii zakazana. Ten przywilej ma wyłącznie Islandzkie Stowarzyszenie Poszukiwawczo-Ratownicze. Stoi za tym bardzo szlachetny powód: zysk ze sprzedaży jest przekazywany na całoroczną działalność stowarzyszenia. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule o ciekawostkach z Islandii.

Przelewanie ołowiu

Przelewanie wosku jest nam doskonale znane z polskich wróżb Andrzejkowych, lecz w Szwecji i Finlandii praktykuje się je również podczas sylwestrowej nocy. Oryginalnie przelewano ołów, jednak został zakazany ze względów zdrowotnych oraz środowiskowych. Obecnie wróży się za pomocą cukru lub wosku pszczelego.

Czy znaliście te zwyczaje? Które najbardziej Was zaskoczyły? Może któreś z nich wykorzystacie podczas zbliżającego się sylwestra? Życzymy wszystkim Szczęśliwego Nowego Roku!

źródła:

https://icelandnews.is/wiadomosci/z-kraju/oddzialy-ratownicze-sprzedaly-fajerwerki-o-wartosci-800-milionow-koron
https://www.hbl.fi/artikel/socker-och-bivax-ersatter-tenn-i-nyarslyckor-2/

#norwegia #Szwecja Aktywnie Bornholm boże narodzenie ciekawostki Ciekawostki o Skandynawii Cydr Dania finlandia góry historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kuchnia Skandynawska Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Plaże przy współpracy Rozrywka Sauna skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje Wakacje Wikingowie wycieczka Zamki Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta