Image Alt
Blog

Norweskie Zabytki na liście UNESCO

Na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisywane są obiekty o „wyjątkowej powszechnej wartości” dla ludzkości. Norwegia posiada ich aż siedem — zarówno zabytków kulturalnych, jak i cudów przyrodniczych.

  1. Dzielnica Bryggen w Bergen
  2. Urnes stavkirke
  3. Górnicza osada Røros
  4. Krajobraz fiordów Zachodniej Norwegii
  5. Vegaøyan
  6. Rysunki i ryty naskalne w Alta
  7. Południk Struvego

Dzielnica Bryggen w Bergen

Na listę UNESCO wpisanych jest łącznie 61 budynków znajdujących się w zabytkowej dzielnicy Bergen — Bryggen. Są to unikalne drewniane domy na nabrzeżu, należące niegdyś do kupców hanzeatyckich. Pochodzą z początku XVIII wieku, kiedy zostały odbudowane po ogromnym pożarze, jaki dotknął miasto. Jest to pierwsza norweska atrakcja wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO — znajduje się na niej od 1979 roku.

Urnes stavkirke

W tym samym roku co Dzielnica Bryggen, na listę UNESCO został wpisany średniowieczny drewniany kościół słupowy w Urnes. Wzniesiono go w XII wieku i jest to jeden z najstarszych tego typu kościołów zachowanych w Norwegii. Stanowi unikat nie tylko pod względem historycznym, ale i architektonicznym.

Górnicza osada Røros

Miasto Røros, czyli dawna górnicza osada z ponad 300-letnią tradycją, zostało umieszczone na liście UNESCO w 1980 roku. Układ ulic oraz XVII i XVIII-wiecznych budynków został doskonale zachowany. Miasto będące źródłem informacji o ówczesnym środowisku górniczym jest unikatem w skali światowej.

Krajobraz fiordów Zachodniej Norwegii

Na bajeczny krajobraz wpisany na listę UNESCO w 2005 roku składają się dwa norweskie fiordy: Nærøyfjord i Geirangerfjord oraz obszar położony w ich pobliżu. Są one zaliczane do najpiękniejszych nie tylko w Norwegii, ale i na świecie.

Vegaøyan

Wyspy w Północnej Norwegii, widniejące na Liście UNESCO od 2004 roku. Zostały tam umieszczone ze względu na swoją bogatą historię. Społeczność rybacka radziła sobie na tych niełatwych terenach w pobliżu koła polarnego przez setki lat. Wyspy słyną z hodowli kaczek edredonowych.

Rysunki i ryty naskalne w Alta

Największe nagromadzenie prehistorycznych rytów naskalnych w Północnej Europie jest w miejscowości Alta. Dziedzictwo kulturowe tego miejsca obejmuje około sześciu tysięcy rytów i pięćdziesięciu malowideł naskalnych, usytuowanych na pięciu obszarach wokół fiordu Altafjorden. Najstarsze z dzieł mają ponad sześć tysięcy lat!

Południk Struvego

Został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO w 2005 roku i stanowi sporą ciekawostkę. Jest to łańcuch trójkątów triangulacyjnych o bokach długości od 20 do 40 kilometrów, ciągnących się od Hammerfest w Norwegii aż do Morza Czarnego. Dzięki ich wytyczeniu możliwy był pierwszy dokładny pomiar części południka w latach 1816-1852. Wydarzenie to miało ogromne znaczenie dla rozwoju geodezji i kartografii. Cztery spośród głównych jego punktów pomiarowych leżą w norweskim okręgu Finnmark.

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta