Image Alt
Blog
Norwescy olimpijczycy

Norwescy olimpijczycy

W duchu atmosfery minionych Igrzysk Olimpijskich warto podkreślić, że domeną Norwegów nie są wyłącznie sporty zimowe. Pomimo że kraj liczy trochę ponad 5 milionów mieszkańców, norwescy olimpijczycy mają na swoim koncie wiele wartych uwagi osiągnięć. Czym były Igrzyska Skandynawskie, co na olimpiadzie robił Król Norwegii i jak radzą sobie reprezentanci w tym roku — tego dowiecie się z naszego dzisiejszego wpisu.

1. Historyczne sukcesy

2. Monarchia wśród norweskich olimpijczyków
3. Norwescy olimpijczycy z bieżącego roku

4. Aktywnie w Skandynawii

Historyczne sukcesy

Za ojca nowożytnich Igrzysk Olimpijskich uważa się francuza Pierre de Coubertina, lecz przed nim również Szwedzi wpadli na podobny pomysł. Ich działanie jednak było bardziej lokalne, gdyż rozgrywki odbyły się między Norwegami i Szwedami. Skandynawskie Igrzyska Olimpijskie odbywały się na torze wyścigów konnych między miejscowością Ramlösą a Helsingborgiem. Niestety ze względu na głosy krytyki z uwagi na nieład i brak organizacji miały miejsce jedynie dwie edycje w latach 1834 oraz 1836. Wśród konkurencji, w których mierzyli się zawodnicy, można wymienić wspinaczkę, zapasy, wyścigi i gimnastykę.

Porównując już międzynarodowe rozgrywki olimpijskie, na przestrzeni lat, najbardziej owocnym pod względem medali dla Norwegów rokiem był 1920. Podczas zawodów w Belgii łącznie zdobyto 28 medali, w tym 13 złotych, 7 srebrnych i 8 brązowych, tym samym zapewniając sobie 6 miejsce w klasyfikacji. W łącznej statystyce, sumującej wszystkie Igrzyska najczęściej norwescy olimpijczycy sięgali po medale w żeglarstwie (3 miejsce na świecie), strzelectwie (7 miejsce) oraz lekkoatletyce (24 miejsce).

Monarchia wśród norweskich olimpijczyków

Olimpijską ciekawostką jest z pewnością fakt, że wśród norweskich olimpijczyków znajdziemy członków rodziny królewskiej.

Duński Książę, a w latach 1957–1991 Król Norwegii — Olaf V był trzykrotnym mistrzem olimpijskim w żeglarstwie, startując na pozycji sternika.

Również obecny monarcha — Król Harald V miał swój udział w olimpijskiej historii. Jeszcze jako Książę poszedł w ślady ojca i wystartował w Igrzyskach w 1964 roku w zawodach żeglarskich w klasie 5,5 m.
Startując na łodzi Fram III, która nazwą nawiązywała do słynnej wyprawy Kon-Tiki, zajął ósme miejsce. Na tamten czas, Książę startował jeszcze w 1968 i 1972 roku, jednak nigdy nie zdobył medalu.

Norwescy olimpijczycy z bieżącego roku

Jak wyglądały tegoroczne Igrzyska w Tokio dla reprezentacji Norwegii? Łącznie zdobyto 8 medali, w tym 4 złote, 2 srebrne i 2 brązowe.

Brązowe medale wywalczyła norweska drużyna kobiet w piłce ręcznej oraz Hermann Tomasgaard w żeglarstwie. Po srebro sięgnęli Eivind Henriksen w rzucie młotem oraz Kjetil Borch w wioślarstwie.

Pierwszy złoty krążek zdobył Kristian Blummenfelt w triathlonie, choć warunki nie były najłatwiejsze, a temperatura przekraczała 30 stopni.

Karsten Warholm również zajął pierwsze miejsce i dodatkowo pobił rekord świata, przekraczając granicę 46 sekund w biegu na 400 metrów przez płotki.

7 sierpnia na konto norweskich olimpijczyków wpadły dwa kolejne złote medale: Jakob Ingebrigtsen wywalczył swój w biegu na dystansie 1500 m a duet Anders Mol oraz Christian Sørum w siatkówce plażowej mężczyzn.

Aktywnie w Skandynawii

Nie tylko norwescy olimpijczycy żyją sportem, a większość mieszkańców tego niewielkiego kraju. Skandynawowie, jak wiemy z poprzednich wpisów, kochają ruch i świeże powietrze dlatego warto brać z nich przykład. Chcąc spędzić aktywny czas w Skandynawii, możecie skorzystać z jednej z propozycji rejsów połączonych ze sportowym wypoczynkiem z naszego sklepu internetowego lub wybrać się do stolicy Norwegii – Oslo!

źródło:
https://snl.no/OL_-_olympiske_leker

https://en.wikipedia.org/wiki/Norway_at_the_2020_Summer_Olympics

https://sv.wikipedia.org/wiki/Olympiska_spelen_i_Raml%C3%B6sa

#norwegia #Szwecja Aktywnie Bornholm boże narodzenie ciekawostki Ciekawostki o Skandynawii Cydr Dania finlandia góry historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kuchnia Skandynawska Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Plaże przy współpracy Rozrywka Sauna skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje Wakacje Wikingowie wycieczka Zamki Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta