Image Alt
Blog
Szwedzki krajobraz i kije do nordic walking

Nordycki spacer. Skąd wziął się Nordic Walking?

Któż z nas nie spotkał kiedyś na swojej drodze chodziarza z kijami lub nie próbował własnych sił w nordic walking? Choć jest to stosunkowo młody sport, podbił serca spacerowiczów z całego świata. Jeżeli zastanawiacie się, skąd pochodzi i jak powstał — dobrze trafiliście! Dziś pod lupę
weźmiemy właśnie nordic walking.

  1. W duchu nordyckiego friluftsliv
  1. Geneza powstania nordic walking
  2. Benefity uprawiania nordic walking
  3. Na spacer do Szwecji!

W duchu nordyckiego friluftsliv

Zaczynając od definicji – nordic walking to ćwiczenie, które opiera się na spacerowaniu z wykorzystaniem specjalnych kijów.

Dzięki nim, do pełnego ruchu angażuje się więcej mięśni niż podczas tradycyjnego chodu. Z zasady, sport ten uprawia się na świeżym powietrzu. Choć kije mogą przypominać te narciarskie, są od nich krótsze.

Sama nazwa odnosi się, oczywiście do krajów nordyckich. Jednak w językach poszczególnych krajów, odnosi się do samych kijów, z których korzysta się podczas ćwiczeń np. fi. Keppikävely, sv. Stavgång. Powodem takiego nazewnictwa poza Skandynawią jest fakt, że właśnie w tych krajach jako pierwszych zyskał popularność. Trudno się temu dziwić. Idealnie wpisał się w mentalność, życia na świeżym powietrzu – friluftsliv.

Geneza powstania Nordic Walking

Swoje korzenie nordic walking ma w Finlandii. Był traktowany jako letni trening dla narciarzy biegowych. Choć był praktykowany od lat, w obecnej formie został opracowany w latach 80. Pierwsze specjalne kijki miały zostać przedstawione dopiero w latach 90., a pierwsze stowarzyszenie powstało dopiero w 2000 roku. Oficjalnie opisano go jako formę aktywności w 1997 roku przez Marko Kantaneva. Choć obecnie uwielbiany jest na całym świecie, początkowo nie mógł poszczycić się dobrą opinią. Poprzez łudząco podobną formę motoryki, do tej znanej z narciarstwa biegowego, początkowo ta forma ruchu, spotkała się z lekceważeniem. Nie powstrzymało to jednak nadchodzącej fali popularności. Obecnie, nikogo nie dziwi widok „narciarzy bez nart”, a wielu szyderców zapewne samych chwyciło za kije.

Benefity uprawiania Nordic Walking


Wiele osób zastanawia się, dlaczego nordic walking stał się istnym fenomenem na skalę światową. Na pierwszy rzut oka, nie wydaje się wyróżniać niczym szczególnym w porównaniu do zwykłego spaceru. Jedną z największych zalet jest bezsprzecznie uniwersalność tego sportu. Mogą go uprawiać zarówno dzieci, jak i osoby starsze. Nie wymaga również szczególnego przygotowania, pomieszczenia, czy bardzo kosztownych akcesoriów. Można spacerować zarówno samemu, jak i sporą grupą. Dlatego też trafił do gustu, tak wielu osób. Co więcej, sport ten niesie ze sobą liczne benefity. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, wykorzystanie kijów angażuje więcej mięśni i zwiększa zużycie energii. Utrzymując energiczne tempo lub wybierając bardziej wymagającą trasę, wzmocnimy muskulaturę bardziej niż w przypadku np. joggingu. Choć wydawać by się mogło, że do wykonania ruchów wykorzystujemy prawie wyłącznie nogi, pracują również tricepsy, bicepsy, mięśnie brzucha, pleców i klatki piersiowej. Jeżeli nie po drodze Wam z siłownią, może warto dać szansę tak zwanym „kijkom”?

Na spacer do Szwecji!

Nie możemy zapominać, że oprócz samego treningu, nordic walking to też sposób obcowania z naturą. Pokonując ciekawe trasy, oprócz endorfin dostarczymy sobie wielu niezapomnianych wrażeń. Jeżeli chodzi o aktywność oraz piękne krajobrazy, nie ma lepszego miejsca niż Szwecja! Dzięki propozycjom wycieczek promowych do Skanii możecie wypoczywać w aktywny sposób i to nie tylko z kijkami! Zachęcamy do zapoznania się z ofertą z naszego sklepu internetowego.

źródło: https://snl.no/stavgang
https://marszpozdrowie.pl/trening/historia-nordic-walking/

#norwegia #Szwecja Aktywnie Bornholm boże narodzenie ciekawostki Ciekawostki o Skandynawii Cydr Dania finlandia góry historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kuchnia Skandynawska Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Plaże przy współpracy Rozrywka Sauna skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje Wakacje Wikingowie wycieczka Zamki Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta