Image Alt
Blog

Narwik – północne miasto Norwegii

Dawny obszar miasta Narwik zamieszkiwali kiedyś Wikingowie, którzy pozostawili po sobie pamiątki w postaci napisów runicznych. Miasto to najbardziej znane jest jednak z bitwy, która odbyła się tu podczas II wojny światowej.

  1. Charakterystyka miasta
  2. Historia
  3. Atrakcje Narwiku

Charakterystyka miasta

Narwik to miasto i niezamarzający port morski w północnej Norwegii w pobliżu cypla Ofotfjorden. Jest to główny punkt przeładunkowy rudy żelaza z bogatych kopalń Kiruna-Gällivare w północnej Szwecji, z uwagi na fakt, iż szwedzkie porty nad Zatoką Botnicką są zimą zamarznięte.
Port w Narwiku nie zamarza, ponieważ wybrzeże jest obmywane przez ciepłe prądy morskie będące odnogą Prądu Zatokowego – Golfsztrom. Jest on również bardzo duży, co umożliwia kotwiczenie łodziom praktycznie dowolnej wielkości.

Historia

W trakcie II wojny światowej Narwik został zajęty przez siły niemieckie podczas inwazji na Norwegię (kwiecień 1940). Ważne bitwy morskie między siłami brytyjskimi i niemieckimi toczyły się przy znacznej pomocy ze strony Polski. W wyniku walk flota niemiecka została zniszczona.
W starciach tych uczestniczyły polskie niszczyciele „Błyskawica” , „Burza” i „Grom”, które wchodziły w skład floty brytyjskiej. Patrolowały one fiordy i ostrzeliwały pozycje niemieckie. Ponadto w operacji brały udział polskie okręty „Chrobry”, „Batory” i „Sobieski”, używane jako transport dla wojska.

Po około dwóch tygodniach zmagań na lądzie rozpoczęła się bitwa pod Narwikiem. Po kilkudniowych, ciężkich walkach, w nocy z 27 na 28 maja Narwik został zdobyty jednocześnie przez 13 półbrygadę Legii Cudzoziemskiej i Brygadę Strzelców Podhalańskich. Po wojnie Narwik został odbudowany i wznowił swoją działalność portową. Do dziś handel eksportowy, rybołówstwo i turystyka są jego ekonomicznymi filarami.

Atrakcje Narwiku

Oprócz bogatej historii, Narwik warto odwiedzić również z tego względu, że znajduje się już za kołem podbiegunowym – doświadczyć więc można tu zarówno polarnego dnia latem, jak i zorzy polarnej podczas zimy.
Warto tu również zobaczyć naskalne ryty Wikingów, wziąć udział w połowach ryb na kutrach lub wybrać się w kilkugodzinny rejs w poszukiwaniu wielorybów. Latem zachęcamy także do plażowania, a nawet nurkowania wśród zatopionych wraków.

#norwegia #Szwecja Aktywnie Bornholm boże narodzenie ciekawostki Ciekawostki o Skandynawii Cydr Dania finlandia góry historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kuchnia Skandynawska Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Plaże przy współpracy Rozrywka Sauna skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje Wakacje Wikingowie wycieczka Zamki Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta