Image Alt
Blog

Najstarszy park rozrywki w Szwecji

Najstarszy park rozrywki w Szwecji znajduje się w centrum Sztokholmu. Położony na wyspie Djurgården, niedaleko Muzeum Vasa, nie należy do największych parków, ale na swoim terenie oferuje ponad 30 atrakcji!

 1. Historia Parku
 2. Koncert? Czemu nie!
 3. Polecane atrakcje

Historia Parku

Gröna Lund (Zielony gaj) został założony w 1883 roku przez Jamesa Schultheissa, jednak teren ten był wykorzystywany w podobnych celach już od początku XVIII wieku. Aż do 2001 roku prowadzeniem parku Gröna Lund zajmowali się potomkowie Schultheissa! Od 2006 roku park jest własnością rodziny Tidstrand.

Park jest wyjątkowy nie tylko ze względu na swoją wiekowość, ale również dlatego, że większość budynków na jego terenie to obiekty mieszkalne i handlowe z XIX wieku. Ale nie zostały one wcale zbudowane dla Parku! Zamiast tego Park rozbudował się wokół istniejących budynków.

Park jest świetnie skomunikowany z miastem, a jego centralne położenie pozwala na podziwianie rozległej panoramy Sztokholmu z wielu jego wysokich atrakcji.

Koncert? Czemu nie!

W Gröna Lund znajdziemy większość atrakcji typowych dla parków rozrywki, takich jak tunel miłości czy kolejki górskie. Ale Gröna Lund jest również miejscem znanym z organizacji różnych imprez okolicznościowych, w szczególności  koncertów muzycznych. W 1980 roku koncert Boba Marleya zgromadził tu aż 32 000 widzów!

Do innych sławnych artystów, którzy wystąpili w Grona Lund zaliczają się między innymi: ABBA, Europe, Dr. Alban, Icona Pop, Tove Lo, Deep Purple, Sting czy Dua Lipa.

Polecane atrakcje

Na początku swojej oficjalnej działalności, główną atrakcją parku była karuzela z napędem konnym. Od tego czasu sporo się zmieniło 🙂

Dzisiaj Park składa się z 3 różnych stref rozrywki: Dansbanan (Lilla Scenen), Gröna Lundsteatern i Stora Scenen, a na jego terenie znajdziemy 8 kolejek górskich, wieżę swobodnego spadania, i wiele innych atrakcji. Godne polecenia są szczególnie:

  • Eclipse – najwyższa karuzela na świecie o wysokości 121,9 m, otwarta w 2013 r.
  • Fritt Fall Tilt – 80-metrowa uchylna wieża swobodnego spadku, otwarta w 1998 r., zmodernizowana w 2004 r.
  • Blå Tåget – pociąg widmo, kolejka otwarta w 1935 roku, zmodernizowana w 1982 r. i w 2011 r.
  • Twister – zakręcona drewniana kolejka górska, która osiąga prędkość 61 km/h
  • Katapulten – 55-metrowa wieża.
  • Insane – znakomita kolejka górska o maksymalnej prędkości 60 km/h.
  • Kattingflygaren – karuzela łańcuchowa o wysokości 12 m
  • House of Nightmares – nawiedzony dom, otwarty w 2015 roku.
  • Monster – najnowsza kolejka górska, otwarta w 2021 roku. Ma 34 metry wysokości i osiąga maksymalną prędkość 90 km/h!

  Ten najstarszy szwedzki park oferuje wiele atrakcji i dni pełnych rozrywki zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. To zarówno dreszczyk emocji w klasycznym wydaniu, jak i imprezy sceniczne, spektakle teatralne oraz wystawy.

  Nie da się zapomnieć jego unikalnej atmosfery i pięknego widoku na Sztokholm ze szczytu kolejki górskiej.

  #Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta