Image Alt
Blog
Najstarszy Park Narodowy Europy – Sarek - Skandynawskie Podróże zdjęcie nr 1

NAJSTARSZY PARK NARODOWY EUROPY – SAREK

Park Narodowy Sarek, choć jest najstarszym oficjalnie utworzonym parkiem narodowym w całej Europe, to spośród innych wyróżnia się zdecydowanie tym, że człowiek ma niewielki wpływ na jego obecny krajobraz. Na wyznaczonym w 1909 roku obszarze ciężko bowiem zobaczyć jakąkolwiek działalność antropogeniczną. Oprócz określonych szlaków turystycznych, po których można się poruszać, znajduje się tam niewielka liczba – dopasowanych do panoramy parku – schronisk. Jest to wręcz idealnie miejsce (w skali całej Europy) dla osób, które potrzebują odpocząć od zgiełku cywilizacji i nasycić się czystym pięknem przyrody.

Przede wszystkim jest to jednak prawdziwy raj dla miłośników wspinaczki górskiej. Na terenie parku narodowego znajduje się ponad dwieście szczytów o wysokości powyżej 1800 m n.p.m., co – jeśli dodamy niesamowity krajobraz rozciągający się z wierzchołków – może przynieść niezapomniane wrażenia i doświadczenia dla tych, którzy pokonają wysokości. Najwyższa z gór – Mount Sarek, liczy sobie 2089 m n.p.m. i jest drugim najwyższym szczytem górskim w Szwecji. Widok z góry na dolinę Rapadalen musi, bez wątpienia, zapierać dech w piersiach.

Najstarszy Park Narodowy Europy – Sarek - Skandynawskie Podróże zdjęcie nr 2
Widok na malownicze rozlewiska Doliny Rapadalen

Skoro o dolinie Rapadalen mowa, to warto zaznaczyć, że przepływa przez nią rzeka Rapaätno o przepięknym błękitnym kolorze wody. Zasilana jest ona wodami pochodzącymi z licznych lodowców. Przy odrobinie szczęścia istnieje szansa na zobaczenie u jej brzegu charakterystycznych dla północy Skandynawii reniferów. Rzeka Rapaätno swoje ujście ma w przepięknym jeziorze Tjaktjajaure znajdującym się na granicy parku narodowego.

Jedną z głównych przyczyn, dla których turyści postanawiają przyjechać na północ Skandynawii jest malownicza zorza polarna. Z terenu Parku Narodowego Sarek bez najmniejszych problemów, zwłaszcza podczas nocnego biwakowania, można dostrzec to osobliwe i niesamowite dzieło natury. Wrażenia, jakie zostawi po sobie ten świetlny spektakl na niebie na pewno pozostaną z turystą do końca życia…

Park Narodowy Sarek graniczy z dwoma innymi parkami narodowymi Szwecji – od zachodu z Parkiem Narodowym Padjelanta, a od północy z Stora Sjöfallet. Jeśli więc dla kogoś sam park Sarek byłby niewystarczający dla przeżycia przygody, to tuż obok dostępne do eksploracji są dwa kolejne!

Zdecydowanie najpiękniejszą porą roku do odwiedzenia wspomnianego obszaru jest zima, jednak trzeba mieć na uwadze zwiększone ryzyko lawin śnieżnych. Dla osób niedoświadczonych zwiedzanie parku zaleca się w towarzystwie przewodnika, a naprawdę warto odwiedzić tę część Europy!

Najstarszy Park Narodowy Europy – Sarek - Skandynawskie Podróże zdjęcie nr 3
Stada reniferów są częstym widokiem w Parku Narodowym Sarek
Najstarszy Park Narodowy Europy – Sarek - Skandynawskie Podróże zdjęcie nr 4
Teren Parku Narodowego Sarek to doskonałe miejsce do wspinaczki górskiej

Autor: Mateusz Perek

Artykuł powstał przy współpracy z II Liceum Ogólnokształcącym w Nowogardzie.