Image Alt
Blog

Najpiękniejsze parki narodowe w Szwecji

W Szwecji, tak  jak i w każdym państwie na naszym kontynencie, znajdują się piękne i warte uwagi miejsca. Do takich zalicza się niewątpliwie parki narodowe, które charakteryzują się unikatowym krajobrazem, osobliwą zwierzyną, wyjątkową roślinnością i zachwycającymi akwenami. Zamierzam przedstawić pięć najpiękniejszych i najbardziej przyciągających uwagę parków narodowych w tej części Skandynawii.

  1. Błoga cisza… Park Narodowy Muddus
  2. Ptasi raj. Park Narodowy Färnebofjärden
  3. Noc pod gwiazdami. Park Narodowy Tiveden
  4. Z szacunkiem wobec natury. Park Narodowy Tyresta
  5. Dla każdego coś miłego. Park Narodowy Skuleskogen

Błoga cisza… Park Narodowy Muddus

Park Narodowy Muddus to bardzo urokliwe miejsce. Można tu odnaleźć spokój i odpocząć od hałasów codzienności. Twierdzi się, że obszar parku jest najbardziej cichym miejscem w całej Szwecji. Spokój ten ma być natomiast zasługą puszczy, która pokrywa większą część całego parku i stanowi naturalną barierę dla cywilizacyjnego hałasu. Po parku można wędrować m.in. szlakami migracyjnymi, mijając stare osady i domy, w których można przenocować. Jesień w tym miejscu jest szczególnie magiczna, kiedy to mgły otulają całą powierzchnię Muddus, a liście zmieniają kolory na ciepłe, jesienne barwy.

Ptasi raj. Park Narodowy Färnebofjärden

Park Narodowy Färnebofjärden został ukształtowany przez przepływającą przez niego rzekę Dalälven, jej nurty i szerokie zatoki. Jest wspaniałym miejscem do życia dla ryb, ptaków i roślin. Na krajobraz parku wpływają wiosenne powodzie, które kształtują teren, tworząc okoliczne łąki i lasy. Żyje tu ponad 205 gatunków ptaków, co stanowi dużą atrakcję dla turystów. Mieszkają tu też jelenie, łosie, rysie i bobry. Okoliczne centra turystyczne wyposażono w kajaki, którymi można przemierzyć różnego rodzaju szlaki wodne.

Noc pod gwiazdami. Park Narodowy Tiveden

Ten park obejmuje obszar gór i pagórków, a wcześniej, przez tysiąclecia, kształtowały go lodowce. Głębokie lasy i piękne tafle jezior zachęcają odwiedzających. Są tu też szlaki prowadzące wzdłuż pofałdowanych ścieżek i skalistych szczelin, które co kilka kroków odsłaniają widoki na piękne i wysokie drzewa. Park nie jest masowo odwiedzany, co sprawia, że jest jeszcze bardziej wyjątkowy. Dla miłośników biwakowania park ten jest marzeniem: rozbić namiot w miesiącach letnich, spędzić noc pod gwiazdami i obudzić się przy wschodzie słońca nad jeziorem to zdecydowanie jedno z piękniejszych wspomnień wakacyjnych.

Z szacunkiem wobec natury. Park Narodowy Tyresta

Tyresta leży niedaleko Sztokholmu i jest popularną lokacją odwiedzaną przez turystów. Ze względu na bliskość stolicy, Tyresta jest idealnym miejscem do uczenia zwiedzających szacunku do przyrody i racjonalnego korzystania ze środowiska naturalnego. Niektóre z sosnowych drzew w tym parku mają około 400 lat, co jest rzadko spotykane. Wioska Tyresta to urocze i dobrze zachowane XVIII-wieczne miasteczko, które stanowi bramę do parku – jest to doskonałe miejsce, aby dowiedzieć się więcej o szlakach turystycznych i miejscowej przyrodzie.

Dla każdego coś miłego. Park Narodowy Skuleskogen

Góry, lasy, morza i jeziora – Park Narodowy Skuleskogen nigdy nie przestaje zadziwiać. Lato w tym parku zwiastuje lśniący bałtycki krajobraz morski i obfitość kwitnącej przyrody. Szlaki tutaj prowadzą turystów przez pozostałości starych lasów, ślady potoków i skalistą tundrę, która odsłania zdumiewające widoki na okolicę. Można tam też spędzać noce w domkach z bali, które są bezpłatne i znajdują się na terenie parku. Zimy za to są śnieżne i mroźne, jednakże upiększa to tylko ten piękny krajobraz.

Uważam, że te miejsca są bardzo wyjątkowe i warte naszej uwagi. Można tam zobaczyć naprawdę piękne krajobrazy, rośliny lub inne elementy przyrody. Jak widać, po drugiej stronie morza nie brakuje zachwytów!

Autor: Wiktoria Rybarczyk

Artykuł powstał przy współpracy z II Liceum Ogólnokształcącym w Nowogardzie.

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta