Image Alt
Blog

Na narty do Skandynawii

Gdy planujemy wyjazd na narty, zwykle w pierwszej kolejności na myśl przychodzą nam Alpy. Mają one jednak tę wadę, że w sezonie aż roją się od turystów z całej Europy. Jeśli macie dość przepełnionych alpejskich stoków, polecamy Wam coś nowego – setki kilometrów stoków i tras biegowych Skandynawii, znakomicie przystosowanych do zimowego szaleństwa. Poniżej przedstawiamy pięć najciekawszych ośrodków narciarskich w Norwegii i Szwecji.

Hemsedal 

Już za dwa lata miłośnicy narciarstwa będą mogli  szusować po sztucznym śniegu przez cały rok, i to tuż pod Sztokholmem! Do 2015 roku w miejscowości Blasta ma powstać największy na świecie kryty stok narciarski, o długości 700 m i różnicy wzniesień 160 m. Obiekt będzie wchodził w skład kompleksu sportowego Skipark 360°.

Położone w połowie drogi między Oslo a Bergen Hemsedal leży w  tzw. Skandynawskich Alpach. Główne trasy narciarskie przebiegają po stokach trzech gór: Inden, Totten i Rogajn, a sezon trwa tu od listopada do maja.

Baza noclegowa

W Hemsedal znajdują się dwa ośrodki narciarskie: Hemsedal Skisenter oraz oddalony o ok. 10 km Solheisen Skisenter, będący doskonałym miejscem dla osób, które cenią sobie przede wszystkim spokój. Do wynajęcia są domy wakacyjne (w tym sieci Novasol), apartamenty, kwatery i hotele.

Après-ski

Hemsedal Ski Safari (oferujące m.in. „symulatory” tras zjazdowych czy akrobacje na skoczniach i rynnach skiparków), wspinaczka po lodowcu, w rakietach śnieżnych i tzw. „żelazną drogą”, psie zaprzęgi, kuligi konne, skutery śnieżne, wieczorne zjazdy na sankach, lot paralotnią, wieczory norweskie w hotelach, duży wybór restauracji z miejscową kuchnią i wiele innych.

Dodatkowe informacje

 1. Hemsedal znane jest z jazdy poza wyznaczonymi trasami. Przed jazdą warto zasięgnąć rady przewodnika na temat tras i bezpieczeństwa, można również wybrać się razem z nim podczas zorganizowanej wycieczki.
 2. W Hemsedal znajduje się największy teren narciarski dla dzieci oraz park rozrywki Gaupeland. Rodzice, chcący spędzić parę godzin na stoku, nie martwiąc się o  swe pociechy, mogą również skorzystać z całodziennej opieki nad dziećmi.
 3. Hemsedal oferuje pięć parków z torami do akrobacji dla narciarzy oraz snowboardzistów.

Trysil

Trysil to największy kurort narciarski w  Norwegii. Sezon trwa tu od 1 listopada aż do 21 kwietnia, a w razie potrzeby uruchamiany jest największy i  najbardziej nowoczesny w Norwegii sprzęt do sztucznego naśnieżania.

Baza noclegowa

Domy wakacyjne (w tym sieci Novasol), apartamenty, kwatery i hotele (w tym luksusowy Radisson Blu Resort Trysil).

Après-ski

Muzeum Narciarstwa, psie lub konne zaprzęgi, skutery zimowe, łowienie ryb w przeręblu, ponad 17 restauracji i barów z miejscową kuchnią i muzyką na żywo, kino, basen, kręgielnia, spa, sauny, siłownia i wiele innych.

Dodatkowe informacje

 1. Jeżeli wbrew oczekiwaniom zima w Trysil nie zjawi się na czas, Trysil zwraca pieniądze wszystkim, którzy opłacili swój zimowy pobyt.
 2. Trysil jest szczególnie przystosowane dla dzieci: są tu aż trzy trasy przeznaczone specjalnie dla nich, a w zimie na stokach maskotki Smotters organizują liczne zabawy i gry dla najmłodszych. Trysil oferuje również opiekę nad dziećmi oraz szkółkę narciarską.

Åre

Åre to najnowocześniejszy w Szwecji i największy w całej Skandynawii ośrodek narciarski. Od ponad 100 lat w Åre odbywają się najważniejsze zawody sportów zimowych – miasteczko dwukrotnie, w  1954 i  w  2007 roku było gospodarzem mistrzostw świata w narciarstwie alpejskim. Åre to jedyny kurort narciarski w Europie, który oferuje gwarancję śniegu od 1 grudnia aż do 1 maja!

Baza noclegowa

Domy wakacyjne (w tym sieci Novasol), apartamenty, kwatery i hotele (w tym ponad stuletni Hotell Diplomat Aregarden).

Après-ski

Kolejka tyrolska, ice karting, snowkiting, snow windsurfing, paralotniarstwo, psie i konne zaprzęgi, skutery zimowe, łowienie ryb w przeręblu, ponad 60 restauracji (w tym z muzyką na żywo i miejscową kuchnią), spa, basen, siłownia, sauny i wiele innych.

Dodatkowe informacje

 1. Na terenie Åre znajdują się 3 snowparki, w tym najlepszy snowpark w Szwecji.
 2. Na trasach czarnych co roku odbywają się zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim.
 3. W  2008 roku Åre zostało umieszczone na liście dziesięciu najlepszych ośrodków narciarskich na świecie według magazynu Condé Nast Traveller.

Sälen

Ośrodek narciarski Sälen mieści się w samym centrum środkowej Szwecji i  składa się z czterech ośrodków narciarskich: Lindvallen, Högfjället, Hundfjället i  Tandadalen. Sälen słynie przede wszystkim z bogatej oferty skierowanej do rodzin z dziećmi. Śnieg leży tu od listopada nawet do końca maja.

Baza noclegowa

Domy wakacyjne (w tym sieci Novasol), apartamenty, kwatery i hotele.

Après-ski

Kino, galeria sztuki, kręgle, spa, basen, siłownia, sauny, duży wybór restauracji z muzyką na żywo oraz tradycyjną kuchnią i wiele innych.

Dodatkowe informacje

 1. Sälen to miejsce startu najstarszego i jednego z największych na świecie biegów narciarskich – Biegu Wazów, odbywającego się zawsze w pierwszą niedzielę marca.
 2. Specjalnie dla dzieci w  Sälen stworzono trollskogen, czyli las trolli. Trollica Vintra zaprasza dzieci na leśną przeprawę narciarską, pełną niesamowitych przygód.
 3. Dla snowboardzistów w  Sälen przygotowano 9 snowparków.

Vemdalen

Vemdalen położone jest w  centralnej części Szwecji, w  odległości tylko 480 km od Sztokholmu i obejmuje trzy tereny narciarskie: Björnrike, Vemdalsskalet i  Klövsjö/Storhogna. Kurort czynny jest już od października, a sezon kończy się w maju.

Baza noclegowa

Domy wakacyjne (w tym sieci Novasol), apartamenty, kwatery i hotele.

Après-ski

SPA, basen, sauny, psie i konne zaprzęgi, łowiectwo, łowienie ryb z przerębla, duży wybór restauracji i wiele innych.

Dodatkowe informacje

Oprócz stoków narciarskich w Vemdalen funkcjonują 3 snowparki. W Vemdalen znajduje się najszybszy sześcioosobowy wyciąg krzesełkowy w Skandynawii. Specjalnie dla dzieci w Vemdalen znajdują się 3 parki rozrywki oraz 4 ośle łączki, gdzie można zostawić pociechy pod okiem instruktora.