Image Alt
Blog
Szwecja w kajaku

Na kajak i ryby — szkiery św. Anny

U wybrzeży południowowschodniej Szwecji, między Gotlandią a Sztokholmem znajduje się archipelag szkierowy św. Anny. Słynie on ze wspaniałych łowisk dla wędkarzy oraz malowniczych tras dla kajakarzy.

1. Czym są szkiery św. Anny?

2. Na ryby

3. Na kajak

Czym są szkiery św. Anny?


Tak zwane wybrzeża szkierowe powstają w wyniku częściowych zatopień na obszarach działalności polodowcowej. Wyglądające niczym “poszarpane” wybrzeża z wieloma drobnymi wysepkami, są charakterystyczne dla krajobrazów Finlandii i Szwecji. Jednymi z najbardziej znanych ze względu na bogactwo rybnych łowisk są szkiery św. Anny znajdujące się w południowowschodniej Szwecji nieopodal Sztokholmu. Pojawiły się one już wcześniej na blogu w artykule o najlepszych szwedzkich łowiskach. Wspomniane szkiery uraczą turystów malowniczym widokiem wystających z tafli wody granitowych skał, piaszczystych plaż oraz otaczających akweny lasów.

Na ryby

Czym archipelag szkierowy św. Anny, zasłużył sobie na swoją popularność w świecie wędkarstwa? Wśród licznych wysepek znajduje się wiele płytkich zatoczek oraz bardzo bujna roślinność. Tworzy to idealne środowisko dla żeru szczupaków. Jednak nie jest to jedyny tu występujący gatunek. Wędkarze mogą liczyć na schwytanie okoni, sandacza, węgorza, a nawet łososia!

W zależności od ryby, na której połowie nam zależy, łowiska najlepiej odwiedzać między majem a październikiem. Chociaż wędkowanie z brzegu jest możliwe, najbardziej polecany jest wynajem łodzi z silnikiem, aby dotrzeć do najbardziej obfitych w rybę terenów. Na niemalże całym terenie archipelagu znajdziemy wypożyczalnie łodzi oraz domki noclegowe. Dla miłośników przyrody nic nie stoi na przeszkodzie, by urządzić biwak i nocować w namiotach.

Na kajak

Łowienie ryb to nie jedyna aktywność, która przyciąga turystów. Także pasjonaci kajakarstwa doskonale znają szwedzkie szkiery. Otaczające zewsząd cisza i spokój pozwalają się zrelaksować, z drugiej strony wystające szkiery urozmaicają trasę.

Duża powierzchnia i różnorodność akwenów pozwala na dostosowanie trudności spływów do niemalże każdego poziomu zaawansowania. Latem noce są krótsze niż w Polsce, dzięki czemu czas nie będzie nas znacząco ograniczał.

Dużą zaletą jest bogata oferta wypożyczalni, zarówno z samym sprzętem, jak i propozycje wycieczek oraz kursów z przewodnikami. Naturalnie można wybrać się na szkiery św. Anny z własnym kajakiem, korzystając z przeprawy promowej. Od portu w Ystad do archipelagu dzieli nas ok. 470 km, czyli mniej więcej 5 godzin trasy.

Wszystkim wybierającym się w to wyjątkowe miejsce życzymy obfitych połowów i niezapomnianych spływów! 🙂

źródła:
https://visit.soderkoping.se/en/st-anna-archipelago/

https://www.wyprawynaryby.pl/swieta-anna.html

#norwegia #Szwecja Aktywnie Bornholm boże narodzenie ciekawostki Ciekawostki o Skandynawii Cydr Dania finlandia góry historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kuchnia Skandynawska Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Plaże przy współpracy Rozrywka Sauna skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje Wakacje Wikingowie wycieczka Zamki Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta