Image Alt
Blog

Muzea w Kopenhadze — Co warto zobaczyć?

Aby zapoznać się z duńską historią, kulturą i sztuką warto odwiedzić muzea znajdujące się w Kopenhadze. Stolica tego niewielkiego państwa skrywa cały przekrój istnych perełek, których pozazdrościć może niejedno europejskie miasto. Ich zwiedzanie jest świetnym sposobem na spędzanie czasu, szczególnie że w Danii nie zawsze możemy liczyć na słoneczną pogodę. Zapraszamy do zapoznania się z listą ciekawych miejsc na mapie Kopenhagi.

  1. Muzeum Kopenhagi – Københavns Museum
  2. Duńskie Centrum Architektury DAC
  3. Muzeum Zoologii
  4. Muzeum Robotników
  5. SKM – Narodowa Galeria Kopenhagi
  6. Cisternerne
  7. Nikolaj Kunsthal
  8. Muzeum Szczęścia

Muzeum Kopenhagi – Københavns Museum

Adres: Stormgade 18, 1555 Kopenhaga

Kopenhaga sama w sobie jest niezwykłym miejscem, dlatego nic dziwnego, że zasłużyła na muzeum w całości jej poświęcone. Jego budynek znajduje się w dogodnej dla zwiedzających lokalizacji — nieopodal miejskiego ratusza. Na wystawach można zapoznać się z przekrojem ponad 800 lat historii od epoki wikingów, przez dzieje średniowiecznych monarchów i obecne czasy. Interaktywne wystawy pozwalają na zwiedzanie niemal wszystkimi zmysłami. Znajdziemy tu odkrycia archeologów, przedstawienie kluczowych części miasta, a także wczesny prototyp ulubionego środka transportu mieszkańców Kopenhagi — roweru. 


Duńskie Centrum Architektury DAC

adres: Bryghuspladsen 10, 1473 Kopenhaga

Obowiązkowa propozycja dla miłośników architektury prezentuje jej najnowsze trendy jak i przekrój jej historii. Już sam modernistyczny budynek Centrum położony w porcie z zewnątrz robi ogromne wrażenie złożoną konstrukcją. Zapoznamy się tu z twórczością czołowych mistrzów takich jak Frank Gehry, SANAA, oraz niesamowitych pracowni BIG i 3XN.

Muzeum Zoologii

adres: Universitetsparken 15, 2100 Kopenhaga

Jest to filia należąca do Duńskiego Muzeum Historii Naturalnej. Wystawy znajdujące się w niej skupiają się wokół gatunkowej podróży w czasie. Zobaczymy tam zwierzęta, które mogły zamieszkiwać teren Kopenhagi na długo przed ludźmi, a będą to między innymi mamuty, włochate nosorożce czy olbrzymie jelenie. W muzeum znajduje się największa w Danii wystawa poświęcona ewolucji, gdzie możemy dowiedzieć się o pochodzeniu poszczególnych organizmów. 

Muzeum Robotników

adres: Rømersgade 22, 1362 Kopenhaga

Historia Danii to nie tylko podboje wikingów — wystarczy cofnąć się zaledwie kilkadziesiąt lat, aby posłuchać ciekawych opowieści o tym kraju. W Muzeum Robotników znajdującym się w zabytkowym budynku Związku Robotników odwzorowano codzienne życie klasy robotniczej z lat 30., 50. oraz 80. XX wieku. Dla najmłodszych przygotowano zajęcia historii na wesoło obejmujące między innymi przebieranki oraz naukę tańca. Zaś muzealna kawiarnia utrzymana w klimacie lat 50. zaserwuje nam klasyczną kawę i przysmaki z tego okresu, a także piwo z wiekowego browaru Star.

SKM – Narodowa Galeria Kopenhagi

adres: Sølvgade 48-50, 1307 Kopenhaga

SKM stanowi największą galerię sztuki w całej Danii. Każdego roku przyciąga turystów obszerną kolekcją sztuki duńskiej, jak i międzynarodowej.

Możemy podziwiać tu cały wachlarz dorobku kultury od klasycznych dzieł renesansu po najnowsze dorobki współczesnych artystów. Wśród wielkich nazwisk, z których twórczością spotykają się zwiedzający, można wymienić: Mantegna, Nolde, Annę Ancher, Derain’a, Rubens’a, Matisse, Hammershøi’a, Munch’a, czy Abramovic.

W Galerii Narodowej, oprócz typowego zwiedzania z przewodnikiem mamy szanse aktywnie brać udział w organizowanych warsztatach, a także podziwiać przedstawienia i koncerty.

Cisternerne

adres: Roskildevej 25A, 2000 Frederiksberg

To miejsce z pewnością nie przypomina klasycznego muzeum. Położone u podnóża góry, niegdyś zaopatrywało stolicę w wodę pitną, jednak dziś spełnia zupełnie inną rolę. Sale zbudowane z granitu oraz betonu dziś zamiast wody przechowują dzieła sztuki. Lecz turystów najbardziej przyciąga unikalny klimat i historia tego miejsca.


Nikolaj Kunsthal

adres: Nikolaj Plads 10, 1067 Kopenhaga

Jeden z najstarszych kościołów (początek XIII w.) w Kopenhadze wcale nie służy wyznawcom jako świątynia, a jako wystawa sztuki!

Charakterystyczna stylistyka budynku naturalnie może mylić turystów, jednak w środku czekają dzieła sztuki eksperymentalnej i innowacyjnej. Oprócz tego wartym uwagi z pewnością jest widok z wieży przynależącej do kościoła.

Muzeum Szczęścia

adres: Admiralgade 19, 1066 Kopenhaga

Wspominaliśmy już wcześniej o powodach, dla których można śmiało nazwać Duńczyków najszczęśliwszym narodem świata. Potwierdzenie znajdziemy również w Muzeum Szczęścia! Chociaż to odczucie bardzo subiektywne i każdy z nas może inaczej je postrzegać, instytut The Happiness Research Institute postarał się, aby jak najlepiej przedstawić je na wystawach. Odkryjemy na nich wiele faktów na temat szczęścia, lecz czekają tam na odwiedzających także rozmaite interakcje np. test na rozpoznanie uśmiechu szczerego od fałszywego.

Oczywiście w Kopenhadze, jak i okolicy, jest o wiele więcej miejsc niż te wymienione powyżej. O niektórych z nich pisaliśmy już we wcześniejszych artykułach. Zachęcamy do zwiedzenia stolicy Danii podczas wycieczek z naszej oferty!


źródła:
https://www.thehappinessmuseum.com/

https://www.visitcopenhagen.com/copenhagen/activities/copenhagens-top-museums
https://en.wikipedia.org/wiki/University_of_Copenhagen_Zoological_Museum
https://www.nikolajkunsthal.kk.dk/en

https://da.wikipedia.org/wiki/Nikolaj_Kunsthal

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta