Image Alt
Blog
Most łączący Szwecję i Danię

Øresundsbron – Most łączący dwa światy

Podwieszany most o długości 7845m łączy dwa państwa, a zarazem, dwie spore metropolie. Mowa o moście Øresundsbron rozciągający się nad cieśniną Sund między duńską Kopenhagą a Szwedzkim Malmö. Dlaczego jest taki wyjątkowy? Jaki miał wpływ na kraje, które łączy? Wszystkiego dowiecie się z naszego dzisiejszego artykułu.

  1. Nazewnictwo
    2. Wyjątkowa przeprawa
    3. Malmö
    4. Kopenhaga
    5. Zaplanuj podróż

Nazewnictwo cieśniny Sund

Warto mieć na uwadze niedociągnięcie językowe, lub brak doprecyzowania z polskiej strony. Cieśnina Sund oddzielająca Szwecję oraz Danię w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza… cieśninę. W języku duńskim ta cieśnina nazywana jest  Øresund a w języku szwedzkim Öresund. W zależności od źródła podaje się, że nazwa pochodzić może od skandynawskiego odpowiednika grosza, czyli øre/öre. Cieśnina mogła być więc kojarzona z bogactwem. Inne założenie wskazuje na alternatywne znaczenie duńskiego øre, które odnosi się do żwirowych plaż przy cieśninie. Ciekawą kwestią jest również nazwa samej konstrukcji nad cieśniną, która niczym sam most łączy Szwecję z Danią. Mianowicie operator nazywa go Øresundsbron co stanowi połączenie duńskiego Øresundsbroen, oraz szwedzkiego Öresundsbron.

Wyjątkowa przeprawa przez cieśninę Sund

Mapa trasy Kopenhaga Malmo

Most Øresundsbron został oficjalnie otwarty w lipcu 2000 roku. Stanowi on tylko część przeprawy między państwami, oprócz mostu drogowo-kolejowego należy przejechać przez sztuczną wyspę Peberholm i niemal 4 km tunel podziemny. Połączenie nie było od razu tak popularne, jak zakładano. Pomimo to znacząco wpłynęła na gospodarkę obu regionów. Oprócz tego most przyciąga zagranicznych turystów i to nie tylko swoim zachwycającym wyglądem! Umożliwia on wygodną przeprawę, a tym samym ułatwia zwiedzenie dwóch państw w jeden dzień. A co warto zobaczyć?

Malmö

Nabrzeże w Malmo

W tym mieście historia zderza się ze współczesnością. W starej części spotkamy wspaniale kamienice, malownicze rynki miejskie oraz przepiękny ratusz. Możemy tu zwiedzić również gotycki kościół Sankt Petri kyrka, neomaurytańską synagogę, zamki Torup Castle oraz Malmöhus. Zaś spacerując nadmorskim deptakiem, możemy podziwiać cuda nowoczesnej techniki i architektury. Z pewnością nie umknie naszej uwadze Turning Torso, czyli najwyższy szwedzki budynek mieszkalny, swym kształtem mający przypominać wykręcony tors. Warta uwagi jest również wielobarwna konstrukcja Spectral Self Container. Więcej o tym wyjątkowym mieście przeczytacie tutaj.

Kopenhaga

Stolica Danii z pewnością zachwyci miłośników historii oraz sztuki, bowiem znajdują się tu liczne muzea, galerie i pomniki, w tym kultowa syrenka. Przepełniona dziełami sztuki jest galeria Glyptotek, która w swych murach skrywa muzeum i ogród zimowy. Warte uwagi są również ogrody Tivoli, czyli jeden z najstarszych parków rozrywki. Więcej o atrakcjach w Kopenhadze przeczytacie w naszych wcześniejszych wpisach.

Zaplanuj podróż

Planując podróż do Skandynawii warto wybrać się na citybreak, który połączy w sobie zwiedzanie obu tych wyjątkowych miast za jednym razem. Dzięki temu można zobaczyć więcej wspaniałych miejsc bez konieczności ponoszenia dużych kosztów. Przykładem może być jedna z propozycji od Unity Line.

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta