Image Alt
Blog

Møns Klint w Danii

Møns Klint w Danii to wysokie, białe, kredowe klify pionowo wbijające się w turkusowo-zielone morze. Brzmi bajkowo, prawda? Natura bywa zadziwiająca.

  1. Zachwycająca sceneria
  2. Zapierające dech trasy rowerowe
  3. GeoCenter Møns Klint

Zachwycająca sceneria

To imponujące miejsce odwiedza blisko 250 000 turystów rocznie. Ze względu na zróżnicowany krajobraz Møns Klint jest idealną destynacją, niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem morza czy gór. Wielu Duńczyków przyjeżdża tu, aby odpocząć od miejskiego zgiełku i napawać się pięknem otoczenia. Jedno jest pewne: sceneria Cię zachwyci.

Zapierające dech trasy rowerowe

W wyniku ogromnego naporu lodowców przemieszczających się na zachód teren ten został zagęszczony i wyparty w górę, tworząc szereg pagórków i fałd. Pod koniec ostatniej epoki lodowcowej, około 11000 lat temu, lód stopił się i pojawiły się klify. Można tam również eksplorować pieszo lub rowerem rozległy las Klinteskoven. Duńczycy stworzyli trasy rowerowe nawet na szczycie 120-metrowych klifów kredowych, co oznacza tylko jedno – zapierające dech w piersi widoki. W okresie wakacyjnym odbywają się tu dwugodzinne wycieczki z przewodnikiem, a poza sezonem można wybrać się w trasę na własną rękę.

GeoCenter Møns Klint

Kreda tworząca klify składa się ze szczątków muszli i niebotycznej ilości mikroskopijnych stworzeń – kokolitoforów, które żyły na dnie morskim ponad 70 milionów lat temu. Kreda nadaje również charakterystyczny jasnozielony odcień bukom usytuowanym wzdłuż szczytów klifów, które dzięki temu zachowują wiosenne odcienie przez cały sezon letni. W 2007 roku królowa Danii Małgorzata II założyła GeoCenter Møns Klint, muzeum geologiczne znajdujące się na wyspie Møn. Odwiedzający mogą odkrywać historię Danii i klifów poprzez warsztaty, kino 3D i inne interaktywne wystawy.

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta