Image Alt
Blog

Mistrz nordic noir — Jo Nesbø

Nikogo nie trzeba przekonywać, że Skandynawowie przodują w sztuce pisania mrożących krew w żyłach powieści. Zbliżająca się Wielkanoc szczególnie według Norwegów jest najlepszym momentem, aby sięgnąć po nordic noir. Na czym polega jego fenomen? Kim jest jeden z najpopularniejszych norweskich autorów? Jaką serią książek podbił serca czytelników na całym świece? Z pewnością rozwiążecie te zagadki po lekturze naszego artykułu! 😉

  1. Światowy fenomen nordic noir
  2. Tradycja påskekrim
  3. Jo Nesbø
  4. Seria o detektywie Harrym Hole

Światowy fenomen nordic noir

Mianem nordic noir określany jest nurt powieści i filmów kryminalnych charakterystyczny dla krajów nordyckich. Oprócz klasycznej historii przestępstwa i rozwiązywania zagadki nordyckie kryminały serwowały także czytelnikom dużo więcej doznań. Dla autorów były okazją do poruszenia ważnych tematów społecznych. Największe zainteresowanie “kryminałami z północy” rozpoczęło się wraz z nadejściem XXI wieku.

Międzynarodowe uznanie nordyccy pisarze uzyskali między innymi kreowaniem klimatycznego dla tego typu literatury świata. Pełen chłodu krajobraz państw nordyckich w obliczu tragicznych i tym samym wysublimowanych zbrodni wzbudza fascynację odbiorców. Tak przedstawiony obraz rzeczywistości ściera się z wizją idyllicznych krajów, które słyną z wysokiego poziomu życia i niskiego wskaźnika przestępczości.

Tradycja påskekrim


W szczególności dla Norwegów czytanie kryminałów urosło do rangi tradycji… i to wielkanocnej. O tym, że w Norwegii ten rodzaj powieści jest nieodłącznym elementem świąt, pisaliśmy w jednym ze wcześniejszych wpisów. Påskekrim to zbiorcze określenie na literaturę reprezentującą nordic noir oraz publikowane w mediach w tym czasie zagadki kryminalne. Skąd powiązanie właśnie z obchodami Wielkiejnocy? Najbardziej powszechną jest teoria, jakoby wiązało się to ze sprawą napadu na pociąg właśnie w okresie świąt w 1923 roku. Jednak nagłówek, który wstrząsnął Norwegią, był w rzeczywistości promocją książki “Bergenstoget plyndret i natt”, czyli “bergeński pociąg splądrowany nocą”.

Jo Nesbø

Gdy wiemy już, że Norwedzy swoją miłość do kryminałów traktują bardzo poważnie, warto przedstawić ich najbardziej rozpoznawalnego autora.

Jo Nesbø jest norweskim reprezentantem nordic noir, którego książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków. Urodzony w 1960 roku pisarz jest także muzykiem i z wykształcenia ekonomistą. Tytuł magistra ekonomii uzyskał w Wyższej Szkole Handlowej w Bergen w 1986 roku. Pracując jako makler, jednocześnie spełniał się muzycznie jako wokalista i autor tekstów w popowej grupie Di Derre.

Podobno pomysł napisania pierwszej książki – „Człowiek nietoperz” przyszedł mu do głowy podczas lotu do Australii. Okazała się ona wielkim sukcesem, a występujący w niej detektyw Harry Hole stał się głównym bohaterem wielokrotnie nagradzanej serii. Jo Nesbø jest również znany z cyklu książek dla dzieci o Doktorze Proktorze.

Seria o detektywie Harrym Hole

Harry Hole – to niepokorny śledczy z Oslo walczący nie tylko ze zbrodnią, ale również własnymi słabościami i nałogami. Często wdaje się w konflikty z przełożonymi, a nawiązywanie bliższych kontaktów sprawia mu trudności. To właśnie w jego wadach krytycy doszukują się źródła sympatii, którą został obdarowany przez czytelników. Hole choć bezkompromisowy, ma niezwykły talent do rozwiązywania nawet najbardziej zawiłych zagadek.

Bohater zadebiutował w pierwszej książce Nesbø –  „Człowiek nietoperz” a na przestrzeni 22 lat pojawił się łącznie w 12 powieściach. Chociaż w przypadku serii książek nie zawsze kolejność chronologiczna jest wymagana, tu warto ją zachować, czyli czytać od tomu pierwszego tomu do dwunastego:

1. „Człowiek nietoperz”

2. „Karaluchy”

3. „Czerwone gardło”

4. „Trzeci klucz”

5. „Pentagram”

6. „Wybawiciel”

7. „Pierwszy śnieg”

8. „Pancerne serce”

9. „Upiory”

10. „Policja”

11. „Pragnienie”
12. „Nóż”

Pozwala to poznawać rozwijającą się na przestrzeni lat postać śledczego, a także umiejętności autora.

Oslo, w którym urodził się Nesbø, wielokrotnie przewija się w jego utworach, stanowiąc stały wątek. Wyróżnienie motywu miasta możemy zauważyć również u innego znanego skandynawskiego twórcy — Henninga Mankella. Jego twórczość jest obecnie nieodłączną częścią szwedzkiego Ystad.

Promocja

Czy Was również fascynuje skandynawski świat przedstawiony w powieściach? Podczas wycieczek z naszej oferty możecie na własne oczy zobaczyć miejsca takie jak Kopenhaga czy Ystad, w których rozgrywały się akcje innych znanych kryminałów.

Pamiętajcie o naszej aktualnej promocji na wycieczki — przy wykupieniu trzech, za czwartą zapłacicie tylko połowę ceny!


Źródła:
https://snl.no/kriminallitteratur

https://snl.no/Jo_Nesb%C3%B8http://jonesbo.pl/

https://electricliterature.com/nordic-noir-is-a-reflection-of-modern-europe/

Zdjęcie:
https://no.wikipedia.org/wiki/Jo_Nesb%C3%B8#/media/Fil:Jo_Nesb%C3%B81.jpg

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta