Image Alt
Blog
Szwedzkie kobiety z wiankami

Midsommar – szwedzki odpowiednik Nocy Świętojańskiej

Za sprawą popularnego horroru o Midsommar dowiedział się niemal cały świat. Dla nas to odpowiednik naszej Nocy Świętojańskiej, dla Szwedów radosne święto, które raz do roku zmienia delikatnie nieśmiałych samotników w jedną ogromną społeczność. Chcecie dowiedzieć się, na czym polega Midsommar i jak celebruje się letnie przesilenie w Szwecji? Bez zbędnego przedłużania zapraszamy do zapoznania się z najnowszym artykułem.

  1. Szwedzki odpowiednik Nocy Świętojańskiej
  2. Ucieczka z miasta
  3. Świętowanie Midsommar

Szwedzki odpowiednik Nocy Świętojańskiej

Midsommar to jedna z najbardziej charakterystycznych i równolegle najpopularniejszych tradycji w Szwecji. Nazwa, choć sugeruje środek lata, tak naprawdę dopiero je zapowiada. Obchodzi się je bowiem podczas letniego przesilenia, i już od dawien dawna była to celebracja żywiołów, miłości i płodności… brzmi znajomo? Świętowanie najkrótszej nocy w roku to dość powszechny zwyczaj w różnych częściach świata. Z początku pogańskie zwyczaje, z czasem zostały powiązane z religią chrześcijańską, dlatego podobne obchody znamy dziś również pod nazwą dnia Świętego Jana czy Nocy Świętojańskiej.

Ucieczka z miasta

To święto, którego nie sposób obchodzić w centrum dużych miast, dlatego zazwyczaj tego dnia wielkie aglomeracje pustoszeją, a Szwedzkie rodziny ochoczo wybierają się na wieś. Częściowo jest to podyktowane szwedzką miłością do życia na świeżym powietrzu. Zazwyczaj dość przyjazne czerwcowe temperatury wraz z najkrótszą nocą w roku sprawiają, że świętowanie na dworze jest szczególnie przyjemne.

Świętowanie Midsommar

Stawianie słupa majowego podczas obchodów midsommar

Tworzenie ogromnego słupa majowego – midsommarstången, o kształcie krzyża z obręczami, przyozdobionego kwiatami i wstążkami, radosne tańce oraz pieśni. Nie sposób nie lubić obchodów Midsommar! Jedną z bardziej charakterystycznych dla tego święta zabaw jest piosenka o żabkach„Små frogorna”, podczas której krąży się dookoła słupa tańcząc. Inne często spotykane elementy świętowania to między innymi:

– palenie ognisk oraz grillowanie,
– zaplatanie wianków,

– zabawy i konkurencje dla rodzin,

– wróżby, najczęściej związane z miłością.

Chcielibyście odkryć piękno innych szwedzkich tradycji? W naszym sklepie znajdziecie liczne propozycje wycieczek do tego wyjątkowego kraju!

Źródło: https://popularhistoria.se/vardagsliv/traditioner/den-svenska-midsommartraditionen
Zdjęcia: https://imagebank.sweden.se/search/symbols%20&%20traditions#filter

#norwegia #Szwecja Aktywnie Bornholm boże narodzenie ciekawostki Ciekawostki o Skandynawii Cydr Dania finlandia góry historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kuchnia Skandynawska Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Plaże przy współpracy Rozrywka Sauna skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje Wakacje Wikingowie wycieczka Zamki Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta