Image Alt
Blog
Szweckie miasteczko Ullared

Ullared – małe miasteczko z wielką liczbą turystów

Ullared to niewielkie miasteczko położone w południowo- wschodniej części Szwecji. Zwykła miejscowość, która według danych z 2018 roku liczyła zaledwie 705 mieszkańców. Niezwykła jest natomiast liczba osób, które w ciągu roku odwiedzają Ullared. Ta liczba sięga bowiem nawet 5 milionów.

  1. Małe miasteczko rajem dla wielbicieli zakupów
  2. Atrakcje w Ullared
  3. Nie tylko zakupy

Małe miasteczko rajem dla wielbicieli zakupów

Miasteczko zyskało swoją popularność już w 1963 roku wraz z otwarciem Gekås – największego centrum handlowego w Szwecji. W tym szwedzkim hipermarkecie można kupić dosłownie wszystko – zaczynając od ubrań, poprzez meble i sprzęty AGD, na wyposażeniu sportowym kończąc. Powierzchnia całego obiektu liczy ponad 30000m2. Na zdjęciach dostępnych w Internecie możemy zobaczyć ludzi z przepełnionymi koszykami zakupowymi, a miejsce to odwiedzają nawet znane szwedzkie osobistości. Warto jednak nie spędzać pobytu w Gekås tylko i wyłącznie na robieniu zakupów, bowiem miejsce to oferuje wiele innych możliwości dobrego wykorzystania czasu wolnego.

Atrakcje w Ullared

Do wyboru mamy m.in. uprawianie sportu, np. wędkowanie (od 1 kwietnia do 30 września), świetnym pomysłem jest również gra w piłkę nożną, tenisa lub minigolfa. Tereny nieopodal Gekås są naprawdę pełne uroku. Na przykład: na polu golfowym jest 12 dołków i prawdziwym wyzwaniem jest pokonanie ich wszystkich. Zadania wcale nie ułatwiają: wodospad, bunkry i jezioro, które znajdują się na poszczególnych torach pola gry. Z tej atrakcji mogą korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci.

Narty w Szwecji

Jest również możliwość, by w Gekäsbyns Bistro wypożyczyć rowery. Kolejną atrakcją jest stok narciarski, obok którego – w niewielkiej odległości – znajduje się wypożyczalnia sprzętu narciarskiego. Jest tam również domek, tudzież miejsce do grillowania, z których można skorzystać, aby ogrzać się i odpocząć po jeździe na nartach. Dla tych, którzy chcieliby dopiero zacząć swoją przygodę z narciarstwem, jest również możliwość skorzystania z usług szkółki narciarskiej. Jako osoba kochająca sport, a szczególnie w takiej formie, nie mogłabym nie wspomnieć również o parku linowym. Z tak pozytywnej dawki adrenaliny można skorzystać zawsze po długich i nużących zakupach. Park linowy ma w swojej ofercie aż cztery różne trasy do pokonania. Najtrudniejsza z nich znajduje się na wysokości 18 metrów nad ziemią.

Nie tylko zakupy

Wieczorem, po zakupowym maratonie, można zrelaksować się w saunie opalanej drewnem oraz zażyć orzeźwiającej kąpieli w pobliskim jeziorze Musasjön, a później zjeść pyszny posiłek na powietrzu. Wokół jeziora nie brakuje bowiem miejsca do grillowania. Pyszne jedzenie oferują także liczne restauracje, bary i kawiarnie znajdujące się na terenie Gekås. Do wyboru są tu kuchnie z całego świata. Jedna z restauracji posiada również kącik filmowy dla dzieci, co daje chwilę wytchnienia i odpoczynku również rodzicom. W Sallad&Matbaren każdego dnia można wybrać pakiet śniadaniowy. W ofercie znajdziemy różne bułki, jogurty, soki oraz aromatyczne kawy. Mamy więc szansę naprawdę poczuć szwedzki styl życia, decydując się na chwilę przerwy w zakupowym pędzie (Szwedzi nazywają ten czas „fiką”), aby skosztować kawy oraz bułeczki.


Gekås jest miejscem, w którym można naprawdę przyjemnie i aktywnie spędzić czas, niekoniecznie tylko na zakupach, ponieważ wtedy byłoby to marnowaniem potencjału tego miejsca. Moim zdaniem przyjazd tutaj to świetny pomysł dla rodziny z dziećmi na spędzenie np. weekendu i wykorzystanie tego czasu na świetną zabawę, zjedzenie czegoś dobrego oraz na zrelaksowanie się. Oczywiście można również skorzystać z oferty największego supermarketu w Szwecji, jednak bardzo mocno zachęcam, by nie był to główny cel Waszej wyprawy.

Autor: Aleksandra Powałka
Artykuł powstał przy współpracy z II Liceum Ogólnokształcącym w Nowogardzie.

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta