Image Alt
Blog

LOS ZWIERZĄT W SZWECJI

Różnice klimatyczne i glebowe występujące w Szwecji przyczyniły się do wzrostu różnorodności roślin, a dzięki temu do powrotu wielu gatunków zwierząt do rejonów dawniej porzuconych. Sarny, jelenie, łosie, renifery, lisy, zające białe, lemingi — to tylko część królestwa przyrodniczego, jakie kryje przed nami Szwecja. Ochrona wielu gatunków zwierząt i racjonalna gospodarka łowiecka przyczyniły się do zwiększenia ich stanu liczbowego. 

  1. Gatunki pod ochroną 
  2. Innowacyjne podejście Szwedów
  3. Zaostrzenie kar dla osób porzucających zwierzęta domowe

gatunki pod ochroną

Los zwierząt w Szwecji nie jest obojętny obywatelom, dlatego tylko niewielka ich ilość nie jest pod ochroną. Do zwierząt chronionych możemy zaliczyć między innymi:

  • Lisa polarnego 
  • Morświna zwyczajnego
  • Rysia
  • Trzmiela żółtego 
  • Dzięcioła białogrzbietego 
  • Renifera 
  • Łosia

Innowacyjne podejście Szwedów

W Szwecji wprowadzono także zmiany w aplikacji Google, dzięki którym możemy obejrzeć wszystkie chronione gatunki z całego świata na telefonie. Oprogramowanie zostało zaprojektowane w taki sposób, aby każdy mógł zobaczyć jak wyglądają zagrożone gatunki w całej okazałości oraz usłyszeć dźwięki, jakie wydają. 

Zwierzęta 3D Google są popularne ze względu na to, że umożliwiają rodzinom robienie zabawnych zdjęć z wyjątkowymi stworzeniami, ale przede wszystkim każdy model ma służyć jako narzędzie edukacyjne. Google poszerzył nawet zasięg tych możliwości, oferując modele 3D cząsteczek, komórek i koncepcji naukowych.

W ramach swojej najnowszej kolekcji Google współpracowało ze Szwedzkim Towarzystwem Ochrony Przyrody, organizacją zajmującą się zrównoważonym rozwojem ekologicznym i ochroną zagrożonych gatunków.

Zaostrzenie kar dla osób porzucających zwierzęta domowe

Zmiany wprowadzone przez szwedzkich polityków wynikają m.in. z faktu, że zarejestrowano 100-150 tys. porzuceń kotów. Każdy mieszkaniec decydujący się na zwierzę domowe musi to udokumentować, umieszczając dane o nowym członku rodziny w specjalnym rejestrze pomagającym w przypadkach porzucenia lub zagubienia. 

Państwo szwedzkie planuje również wprowadzenie projektu polegającego na wykazaniu przez osoby posiadające zwierzęta, że mają ku temu odpowiednie kompetencje, a zwierzę pod ich opieką — odpowiednie warunki do życia.

#norwegia #Szwecja Aktywnie Bornholm boże narodzenie ciekawostki Ciekawostki o Skandynawii Cydr Dania finlandia góry historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kuchnia Skandynawska Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Plaże przy współpracy Rozrywka Sauna skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje Wakacje Wikingowie wycieczka Zamki Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta