Image Alt
Blog

Łoś jako symbol Norwegii oraz niezgody z Kanadą

Storelgen, znany również jako Big Elk, to gigantyczny posąg przedstawiający łosia. Zwierzę to jest uznawane za jeden z najpopularniejszych i najbardziej charakterystycznych symboli Norwegii. Mieszkańcy są bardzo dumni ze swojego znaku rozpoznawczego i umieszczają go wszędzie, gdzie to tylko możliwe — od witryn sklepowych po śmieciarki. Przede wszystkim jednak ozdabiają nim pamiątki, które podróżni pozyskują z wielkim zainteresowaniem.

  1. Łoś — najczęściej spotykane zwierzę w Norwegii
  2. Uwaga na drodze!
  3. Znak niezgody z Kanadą

Łoś — najczęściej spotykane zwierzę w Norwegii

Norwegowie zdecydowali się uczynić łosie symbolem swojego kraju ze względu na ich liczne występowanie w regionie. Turyści mogą być zaskoczeni ilością znaków drogowych informujących o możliwości spotkania łosia na drodze. Zwierzęta nie są jednak jedynie znakiem rozpoznawczym Norwegii, ale także jednym z powodów, dla których mieszkańcy walczą o utrzymanie dzikiej natury.

Uwaga na drodze!

Wzdłuż jednej z najbardziej ruchliwych dróg w Norwegii, pomiędzy Oslo a Trondheim, w rozmaitych miejscach znajdują się pomalowane na kolorowo poroża zwierząt. Krajobraz dopełnia wykonany z polerowanej stali nierdzewnej posąg łosia, który liczy sobie 10 metrów wysokości i 12 metrów długości. Instalacja widoczna jest już z daleka, dzięki czemu podróż drogą krajową nr 3 to niezapomniane przeżycie dla każdego turysty.

Znak niezgody z Kanadą

Od 2015 do 2019 roku norweski posąg łosia uznawany był za największy na świecie. Ten fakt bardzo zaskoczył Kanadyjczyków, którzy przez cały czas myśleli, że to ich łoś jest największy. Tak zaczęła się rywalizacja pomiędzy dwoma krajami. Kanadyjczycy nie mogli znieść porażki, dlatego postanowili wydłużyć rogi w swojej rzeźbie. Dzięki temu kanadyjski łoś przewyższył norweskiego przeciwnika o 31 centymetrów. Jednak burmistrz gminy Stor-Elvdal nie daje za wygraną. Norwegowie planują powiększyć swojego łosia i dalej toczyć spór z Kanadą o to, czyje zwierzę jest większe.

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta