Image Alt
Blog

Lodowy Hotel Jukkasjärvi

Mrożące krew w żyłach piękno lodowego hotelu Jukkasjarvi, położonego wśród śnieżnego krajobrazu małej szwedzkiej wioski Jukkasjarvi, jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej eterycznych atrakcji w kraju.

  1. Bajkowe miejsce 15 kilometrów od Kiruny
  2. Pomniki lodowe i śniegowe rzeźby

Bajkowe miejsce 15 kilometrów od Kiruny

To nietypowe miejsce położone jest wśród ośnieżonych sosen i lśniących wód, zaledwie 15 kilometrów od Kiruny w Laponii. Ze względu na nietrwały charakter materiału budowlanego hotel podlega ciągłym zmianom i jest co roku przebudowywany. Można więc z niego korzystać tylko od grudnia do kwietnia. Hotel, który początkowo miał być galerią sztuki, po raz pierwszy został otwarty w 1989 roku i od tego czasu jest popularną destynacją wśród turystów z całego świata. Każdej zimy szwedzka rzeka Torne „użycza” swojego lodu do jego konstrukcji, a każdej wiosny stopiony lód wraca do jej wód. Niektóre części konstrukcji hotelu nie topią się i można podziwiać je przez cały rok, a inne zostają odbudowywane, gdy ponownie nadejdzie ekstremalny chłód zimy. Hotel składa się z pokoi lodowych, baru i budzącej podziw sali ceremonialnej, w której goście często biorą lub odnawiają śluby.

Pomniki lodowe i Śniegowe rzeźby

Od lat efemeryczna sztuka w lodowym hotelu obejmuje misterne pomniki lodowe i świecące rzeźby ze śniegu. Są to wyjątkowe coroczne kreacje, których nigdy wcześniej świat nie widział i nigdy więcej nie zobaczy… bo co roku ulegają zmianom. Lód jest tak wdzięcznym, choć niełatwym materiałem do pracy dla projektantów i artystów, że kolejka chętnych, aby wyrzeźbić wspaniałe pokoje, w których będą przebywać goście hotelu jest zawsze długa.
Pocieszający jest fakt, że goście dostają na recepcji ciepłe śpiwory, a łazienki i toalety mieszczą się w normalnym, ogrzewanym budynku połączonym z hotelem. 😊
Pomimo swojej przejściowej natury, Lodowy hotel Jukkasjärvi jest uważany za jeden z 7 cudów Szwecji. Miejsce polecane jest do odwiedzenia zwłaszcza tym, którzy kochają naturalne piękno i nie straszne są im minusowe temperatury.

#norwegia #Szwecja Aktywnie Bornholm boże narodzenie ciekawostki Ciekawostki o Skandynawii Cydr Dania finlandia góry historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kuchnia Skandynawska Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Plaże przy współpracy Rozrywka Sauna skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje Wakacje Wikingowie wycieczka Zamki Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta