Image Alt
Blog

Lodowe drogi w Szwecji

Czy mieliście kiedyś ochotę przeżyć prawdziwą przygodę i zaliczyć naprawdę niezwykłą trasę?

Szwecja daje Wam taką możliwość za sprawą lodowych dróg.

  1. Ograniczenia w ruchu na lodzie
  2. Najdłuższa droga lodowa w Szwecji
  3. Co gdy nie ma możliwości wybudowania lodowej drogi?

Ograniczenia w ruchu na lodzie

W północnej części Szwecji jest wiele lodowych dróg. Większość z nich utrzymuje Szwedzki Zarząd Dróg, ale istnieją również prywatne drogi lodowe. Są one zwykle układane, gdy grubość lodu przekracza 20 cm.
Ograniczenia ruchu drogowego na lodzie zwykle obejmują:
– Ograniczenie prędkości do 30 km/h.
– Zakaz zatrzymywania się i parkowania na lodzie.
– Minimalna odległość 50 m między pojazdami.
– Ograniczenia dotyczące masy brutto.

Najdłuższa droga lodowa w Szwecji

Najdłuższa lodowa droga w Szwecji o długości 15 km znajduje się na archipelagu Luleå w Zatoce Botnickiej w najbardziej wysuniętej na północ części Zatoki Botnickiej. Rozpoczyna się w porcie Hindersöstallarna i łączy wyspy Hindersön, Stor-Brändön i Långön z lądem. Drogi lodowe w Luleå są zwykle otwarte od stycznia do kwietnia. Obowiązują na nich ograniczenia wagowe do 2–4 ton. Przez jezioro Storsjön również prowadzi kilka lodowych dróg.
Natomiast najbardziej wysunięta na południe lodowa droga w Szwecji jest położona nad jeziorem Hjälmaren i prowadzi na wyspę Vinön. Z powodu cienkiego lodu nie jest otwarta w każdym sezonie.

Co gdy nie ma możliwości wybudowania lodowej drogi?

Czasem w Szwecji są takie okresy, kiedy jest za dużo lodu, aby przedostać się promem, a za mało, aby zbudować drogę lodową. W takiej sytuacji próbowano eksperymentów z rurami wdmuchującymi sprężone powietrze na dno, co w pewnym stopniu zapobiega tworzeniu się lodu.

Droga lodowa musi być położona w pewnej bezpiecznej odległości od trasy promu. W Szwecji zawsze jest nie więcej niż 80 km objazdu, aby skorzystać z drogi z mostem lub wokół zatoki zamiast promu/drogi lodowej, z wyjątkiem niektórych połączeń wyspowych, takich jak wyspa Holmön, na którą kursuje prom o lepszych możliwości łamania lodu.

Warto wybrać się w taką podróż. Przeprawa przez lodowe drogi na pewno pozostaje w pamięci na całe życie, a widoki są więcej niż spektakularne!

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta