Image Alt
Blog

Kystriksveien – jedna z najpiękniejszych tras samochodowych na świecie

Nadmorska droga z miasta Steinkjer w Norwegii do arktycznego miasta Bodø to 630-kilometrowa podróż między dwoma bardzo różnymi światami. To także jedna z najpiękniejszych tras samochodowych na świecie. National Geographic określił ją mianem „jednej ze 101 najbardziej malowniczych tras na świecie”.

  1. Norweskie wybrzeże
  2. Przebieg trasy
  3. Budowa drogi

Norweskie wybrzeże

Na jednym końcu znajduje się spokojna, wyrafinowana środkowa Norwegia z jej doskonale wypielęgnowanymi łąkami i drewnianymi chatami w kolorze krwistoczerwonym. Z drugiej strony mamy surowe, spokojne piękno północy: świat lodowców, pokrytych lodem gór i bezkresnych horyzontów. Łącząc oba, Kystriksveien – trasa znana również jako Fv17 – wije się wzdłuż wybrzeża pośród nierównych konturów aż do Arktyki.

Naród skandynawski jest obdarzony jednym z najpiękniejszych, a jednocześnie najtrudniejszych odcinków wybrzeża w Europie. Linia brzegowa Norwegii wygląda jakby owijała się wokół kraju niczym tarcza ochronna przed mroźną Arktyką. Ląd wydaje się pękać pod wpływem napięcia, rozdzierany przez wyspy i fiordy wycinające głębokie szczeliny w głębi kraju. Wydaje się niemożliwe, aby wzdłuż takiego wybrzeża mogła istnieć jakakolwiek droga. A jednak. Jadąc drogą będziecie mogli podziwiać przepiękne krajobrazy Norwegii. A dodatkowo na całej trasie czeka Was aż 6 przepraw promowych!

Przebieg trasy

Jadąc z południa na północ, droga zaczyna się w Steinkjer w gminie Trøndelag, a kończy w Bodø na północ od koła podbiegunowego. Całą Kystriksveien można przejechać w dwa dni, ale ominie Was wtedy wiele ciekawych atrakcji i niezapomnianych chwil. Jadąc tą trasą pośpiech nie jest wskazany. Aby naprawdę poznać miejsca na trasie i zachłysnąć się widokami potrzeba co najmniej tygodnia!

Czeka na Was 630 kilometrów wąskich, krętych dróg, prowadzących przez małe, urocze wioski rybackie i zaciszne zatoczki, plaże z miękkim, białym piaskiem, osłonięte potężnymi górami. Oraz jedne z najbardziej wymyślnych miejsc do odpoczynku na świecie, między innymi Ureddplassen, z bardzo nietypowymi i chętnie zwiedzanymi toaletami. Podczas podróży możesz zrelaksować się w niesamowitym otoczeniu podczas sześciu przepraw promowych. A jeśli zechcesz po drodze odwiedzić okoliczne wyspy, przepraw będzie jeszcze więcej.

Odcinek wzdłuż wybrzeża Helgeland, który tworzy północną część trasy Kystriksveien jest znany jako jedna z najpiękniejszych Norweskich Tras Krajobrazowych, których w sumie jest 18. Wynika to przede wszystkim z wyjątkowych miejsc, takich jak Muzeum Wybrzeża w Rørvik i wyspa Leka z krajobrazem z czerwonych skał, które znajdują się na trasie. Wyspa Leka to w rzeczywistości mały kawałek Ameryki Północnej, który zapodział się tutaj, w Norwegii, 60 milionów lat temu!

Torghatten w całej okazałości

Po drodze jest wiele słynnych destynacji wędrówek górskich. Polecamy zarezerwować czas na chociaż kilka z nich. Zdecydowanie warto wspiąć się na Torghatten, najbardziej charakterystyczną górę w tej części kraju, z dziurą w samym jej środku. Nie dajcie się zwieźć, otwór jest naprawdę duży.

Będąc w Alstahaug, warto odwiedzić nowoczesne muzeum poświęcone Peterowi Dassowi, miejscowemu pastorowi luterańskiemu i ukochanemu norweskiemu poecie. Tuż obok muzeum znajduje się piękny średniowieczny kościół Alstahaug, w którym pod koniec XVII wieku pastorem był właśnie Dass.

Na archipelagu Vega wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zobaczyć można tradycyjne rybackie wioski, z domkami pomalowanymi na tradycyjny czerwony kolor. Sam archipelag składa się z 6500 wysp! Na jednej z nich warto skosztować pysznych i świeżych owoców morza.

Nieco dalej na północ znajdziesz najbardziej wysuniętą na północ destylarnię whisky na wyspie Myken, która ma zaledwie jedenastu mieszkańców!

Jadąc dalej na północ zobaczymy jedną z najpiękniejszych atrakcji wzdłuż tej drogi: lodowiec Svartisen.

Po wielu kilometrach, trasa kończy się w Bodø, które jest największym obszarem miejskim i miastem w okręgu Nordland oraz drugim co do wielkości miastem w północnej Norwegii. Ale jeśli będziecie czuć niedosyt, polecamy zawrócić i powtórzyć przejażdżkę w stronę Steinkjer na południu! 😉

Budowa drogi

Budowniczowie dróg patrzyli nieprzychylnie na złowrogi arktyczny i subarktyczny klimat oraz wyzwania związane z pięknym, ale wymagającym terenem do wykuwania tras takich jak Kystriksveien. W 1939 roku bezrobotna młodzież została skierowana do pracy przy budowie 108-kilometrowej drogi Sognefjellet biegnącej przez Norwegię i tereny dzisiejszego Parku Narodowego Jotunheimen. Kilka lat później w latach czterdziestych, prawie 150 000 więźniów i bezrobotnych otrzymało nie mniej trudne zadanie ujarzmienia wybrzeża Kystriksveien. Sprawdźcie sami jak się im to udało.

To najbardziej spektakularne wybrzeże w Europie. Za każdym razem, gdy będziesz jechać tą drogą, odkryjesz coś nowego.

Sprawdź przed podróżą: https://www.visitnorway.com/places-to-go/northern-norway/kystriksveien/

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta