Image Alt
Blog

Kungsleden — majestatyczne piękno Skandynawii

Piotr Horzela, podróżnik, przewodnik leśny, badacz przyrody, związany z lasem od najmłodszych lat — wychował się w leśniczówce. Piotr rozpoczął swoją skandynawską przygodę na pokładzie „Skanii”, a następnie wyruszył w podróż na północ Szwecji do królewskiego szlaku Kungsleden.

  1. Położenie Kungsleden
  2. Walory przyrodnicze Kungsleden
  3. Kiedy najlepiej wybrać się do Kungsleden?

Położenie kungsleden

Kungsleden to bardzo popularny szlak w Laponii, wiodący przez góry i doliny. Został wytyczony pod koniec XIX wieku przez Szwedzkie Towarzystwo Turystyczne celem promocji krajobrazów górskich i tundrowych północnej części kraju. Trasa ma swój początek w Abisko, a kończy się w Hemavan. Całość liczy około 440 km, a najchętniej wybieranym przez turystów szlakiem jest 105-kilometrowy odcinek z Abisko do Nikkaloukta. Na każdym ze szlaków znajdują się chatki oraz schroniska, które czekają na zmęczonych podróżników lub pomagają przeczekać chwilowe załamanie pogody.

Można się tu dostać pociągiem. Bezpośrednio na dworcu w Abisko rozpoczyna się szlak pieszy. Ponadto trasy kolejowe prowadzą do innych pobliskich miejscowości, takich jak Gällivare, Murjeku, Umeå, i Storlien, skąd jeżdżą lokalne autobusy do różnych miejsc wzdłuż północnego Szlaku Królewskiego.

walory przyrodnicze kungslseden

Wędrówka północną częścią szlaku Kungsleden to nie tylko fantastyczna aktywność fizyczna, ale również gwarancja niezapomnianych wrażeń i możliwość wyciszenia wśród otaczającej nas przyrody. Znajduje się tam wszystko, co w Szwecji najpiękniejsze – jeziora i rzeki z nieskazitelnie czystą, krystaliczną wodą, a także doliny otoczone wysokimi górami, których szczyty przez cały rok pokrywa gruba warstwa śniegu.

Trasa Szlaku Królewskiego przebiega przez regiony, gdzie gęstość zamieszkania wynosi czasem dużo poniżej jednego mieszkańca na kilometr kwadratowy, dlatego można przypadkowo spotkać tam gatunki dzikich zwierząt zamieszkujących Laponię. Najczęściej są to renifery, lisy polarne, niedźwiedzie, małe ssaki i niektóre ptaki.

kiedy najlepiej wybrać się do kungsleden?

Szlak uważa się za możliwy do przejścia od początku czerwca do końca września, czasami dłużej w zależności od łaskawości pogody. Miejsce to pozwala na całkowite odcięcie się od cywilizacji i podziwianie surowego piękna arktycznych krajobrazów — majestatycznych dolin i przełęczy, a wieczorami na wypatrywanie na niebie śladu zorzy polarnej.

Zapraszamy do skorzystania na wzór Piotra Horzeli, z rejsu naszym promem, a następnie eksploatowanie piękna majestatycznej Skandynawii!

Zdjęcie dzięki uprzejmości @InasFototokerierKarlsson

#norwegia #Szwecja Aktywnie Bornholm boże narodzenie ciekawostki Ciekawostki o Skandynawii Cydr Dania finlandia góry historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kuchnia Skandynawska Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Plaże przy współpracy Rozrywka Sauna skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje Wakacje Wikingowie wycieczka Zamki Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta