Image Alt
Blog

Kullaberg – wizyta na szwedzkim krańcu świata

Rezerwat w swojej ofercie, oprócz niezwykłych widoków, proponuje odwiedzającym atrakcje, które pozwolą przeżyć niezapomniane chwile.

Mało który kraj może pochwalić się takim geograficznym pięknem jak Szwecja. Sama jej stolica leży na kilkunastu połączonych ze sobą wyspach. Nieprawdopodobny krajobraz powstaje przez wielką różnorodność terenów. Z jednej strony góry spotykają się z morzem, a na lądzie rzeki przecinają się ze sobą, niczym ulice w wielkiej metropolii. Do tego dochodzą też liczne jeziora, które są rajem dla miłośników wędkowania.

Kullaberg na półwyspie Kullen

Szwedzi o naturę dbają nie od dziś, więc nic dziwnego, że stworzyli w swojej krainie ponad dwa tysiące rezerwatów przyrody. Jednym z nich jest Kullaberg, który położony jest na samym krańcu zachodniej Skanii, a dokładnie na półwyspie Kullen. Wyróżniającą się częścią półwyspu Kullen są bez wątpienia strome klify, które zdominowały całą linię brzegową. Z początku niekorzystne ukształtowanie terenu nie przeszkodziło jednak w stworzeniu miejsca, w które z chęcią udają się turyści w celu odpoczynku i bliższego spotkania z przyrodą.

Atrakcje rezerwatu Kullaberg

Sam rezerwat w swojej ofercie, oprócz niezwykłych widoków, proponuje odwiedzającym atrakcje, które pozwolą poznać historię całego półwyspu oraz przeżyć niezapomniane chwile. Klify Kullabergu najlepiej podziwiać z pokładu łódki. Osoby szukające większych wrażeń, mogą zbliżyć się do skał na minimalną odległość.

Zjazd po linie

W ofercie turystycznej znajduje się szansa na zjazd po linie z 13-metrowego klifu, mając równocześnie za sobą niesamowity widok morza. Przez cały czas asekuruje nas instruktor, a atrakcja skierowana jest zarówno do dorosłych oraz dzieci.

Wizyta w jaskiniach

Wybierając się na Kullaberg nie możemy ominąć wizyty w znajdujących się tam jaskiniach. Każda z nich opowiada swoją własną historię. ‘’Silver cave’’ jest jedyną, która nie została wydrążona przez morze. Na jej ścianach zauważymy krystaliczny pegmatyt. Błyszczący materiał w 1561 roku nie umknął uwadze Duńczyków, którzy myśleli, że to srebrno. W ten sposób stworzyli wgłębienie na 15 metrów, ale oprócz pegmatytu nie znaleźli tam nic cennego. Po tej historii łatwo się już domyślić skąd wywodzi się jej obecna nazwa. Podobnie jest również z ‘’Visit cave’’, w której odwiedzający zostawiali w szczelinach swoje wizytówki. Popularnością turystów cieszą się również jaskinie ‘’Josefinelust’’ oraz ‘’Lahibia Cave’’.

Nurkowanie

W rezerwacie znajdzie się również miejsce dla ludzi, którzy nie boją się zmoczyć. Po odwiedzeniu jaskiń, czas na coś odrobinę szalonego. I tutaj propozycją ze strony rezerwatu jest nurkowanie z akwalungiem, poprzedzone skokiem do wody ze stromego klifu. Organizatorzy gwarantują nam całe wyposażenie, a jedyne wymagania z ich strony to ukończone 15 lat oraz buty, których nie będziemy bali się zamoczyć.

Obcowanie z naturą

W Kullabergu nie zabraknie nam też styczności z fauną. Już kierując się w kierunku wybrzeża wśród dębowych drzew z łatwością dostrzeżemy przebiegające sarny, zające czy jelenie. Również morze skrywa zwierzęta, które trudno nam będzie spotkać w trakcie naszego codziennego życia. Mowa tutaj o morświnach, które swoim wyglądem przypominają delfiny, a upodobały sobie wody wokół półwyspu. Jest to również świetna okazja do obejrzenia stromych klifów w pełnej okazałości.

Stara latarnia morska

Na półwyspie Kullen oprócz dobrodziejstw natury możemy również dostrzec ingerencję człowieka. Na terenie dzisiejszego rezerwatu w przeszłości powstała pierwsza latarnia morska w całej Skandynawii, powstała na zlecenie duńskiego króla w 1561 roku. Z biegiem lat była znacznie modernizowana, aż do obecnej wersji, która leży na wysokości 78.5 metrów nad poziomem morza, co czyni z niej najwyżej ulokowaną latarnie morską w Szwecji.

Kullaberg – obowiązkowy przystanek na mapie Szwecji

Rezerwat przyrody w Kullabergu jest świetną propozycją spędzenia wolnego czasu zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Pozwala uciec nam od zgiełku wielkich miast i chociaż na chwilę zbliżyć się do natury. Zapewnione przez organizatorów atrakcje dają możliwość poznania historii tej krainy, a niezwykłe widoki zostaną w pamięci już na zawsze. Bez wątpienia jest to miejsce, które każdy odwiedzający Szwecję powinien zwiedzić. Wielu turystów stając na znajdujących się tam klifach zgodnie twierdzi, że czuje się jak na samym krańcu świata.

Klify Kullaberg najlepiej podziwiać z pokładu łódki.

W Kullabergu nie zabraknie nam też styczności z fauną.

Kullaberg to miejsce, które każdy odwiedzający Szwecję powinien zwiedzić.