Image Alt
Blog
Rezerwat przyrody Kullaberg

Kullaberg – czyli skały, jaskinie i tajemnicze rzeźby

Szwedzki rezerwat przyrody, a zarazem półwysep Kullaberg leży w zachodniej części regionu Skanii przy cieśninie Kattegat. Co ciekawego można tam zobaczyć? Skaliste klify, liczne historyczne odkrycia, a nawet rzeźby, które zapoczątkowały istnienie mikronacji! Poznajcie tę niesamowitą krainę w naszym najnowszym artykule!

  1. Skalny krajobraz
  2. Skarbnica historii
  3. Ladonia – państwo sztuki

Skalny krajobraz Kullaberg

Skaliste wybrzeże Szwecji

Półwysep Kullaberg jest fascynujący i niezwykle zróżnicowany. Przechodząc przez las, w którym dominują dęby, sosny i brzozy możemy dostrzec bogactwo lokalnej fauny.  Mamy okazję spotkać jelenie, borsuki oraz inne leśne stworzenia. Wyłaniając się z gąszczu drzew dostrzeżemy niepowtarzalne kamieniste wybrzeże. Co ciekawe, Kullaberg posiada około 800 tras wspinaczkowych na około 20 klifach! U podnóża skał, morze wyrzeźbiło majestatyczne jaskinie, w których odkryto ślady zamieszkania datowane na epokę kamienia łupanego.

Skarbnica historii

Jaskinie nie są jedynym ciekawym znaleziskiem na terenie półwyspu Kullaberg. Odkryto tam między innymi grobowce, biżuterię oraz prymitywne narzędzia. Najstarsze z nich mogą liczyć około 6-7000 lat! Wyjątkową częścią architektury jest latarnia morska Kullen z 1561 roku, jedna z najpiękniejszych i najwyżej położonych w Szwecji. Krajobraz urozmaicają również niepowtarzalne i tajemnicze rzeźby…

Ladonia – państwo sztuki

Któż by pomyślał, że do powstania państwa przyczyni się sztuka… a konkretniej rzeźby. Ekscentryczny artysta Lars Vilks w 1980 roku stworzył konstrukcję z drewna wyrzucanego na brzeg Nimis. Najwyższa z nich mierzyła niemal 15m. Jako że powstały nielegalnie, oraz na terenie rezerwatu władze zażądały usunięcia instalacji. Jednak nawet po zniszczeniu jej części, uparty artysta wybudował kolejną konstrukcję, tym razem była to kamienna księga. Przez lata Vilks był karany licznymi grzywnami, od których z uporem się odwoływał. Jako że władze nie były w stanie wpłynąć na działalność artysty, część rezerwatu ogłosił niepodległą republiką Ladonii. W ten sposób zapoczątkował istnienie mikronacji, która zaczęła zyskiwać na popularności. Ladonia, pomimo że zajmuje ok. 1km2 posiada własny rząd, walutę, a nawet królową. Wszystko ma oczywiście charakter humorystyczny i mimo to każdego roku ściąga wielu turystów.

Kullaberg to niesamowite miejsce, gdzie coś dla siebie zarówno miłośnik historii, przyrody, a także sztuki! Warto odwiedzić to miejsce, chcąc się tam wybrać możecie skorzystać z oferty wycieczek od Unity Line!

-> Skandynawski geospacer
-> Na granicy dwóch światów

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta