Image Alt
Blog

Karlskrona – szwedzka Wenecja

Karlskrona, szwedzkie miasto położone na 33 wyspach oraz główny port szwedzkiej marynarki wojennej to miejsce pełne atrakcji, w którym o nudzie nie ma mowy. Ciekawostką, jest, że nazwa miasta pochodzi od imienia szwedzkiego władcy – Karola XI (słowo korona, w języku szwedzkim – krona).

1. Marinmuseum

2. Wyspa Aspö

3. Brändholm

4. Wyjątkowy kościół w Karlskronie

Marinmuseum

Pierwszą atrakcją wartą czasu i uwagi jest Marinmuseum – Muzeum Marynarki Wojennej, a w szczególności HMS Neptun, prawdziwy okręt podwodny z czasów zimnej wojny. Służył on szwedzkiej marynarce wojennej przez 18 lat, od 1980 do 1998 roku. HMS Neptun zapisał się w historii, towarzysząc Szwedom w różnych bojowych zadaniach. Co ważne – Muzeum Marynarki Wojennej można zwiedzić za darmo.

Wyspa Aspö

Wyspa aspo w Szwecji

Równie inspirującym doświadczeniem i zarazem bardzo przyjemnym dla oka może być też rejs na wyspę Aspö. To niezwykle urokliwe miejsce, pełne zielonych łąk i lasów, co stwarza idealną atmosferę, by się wyciszyć, odpocząć od wiecznego hałasu, codziennego tempa i chociaż na chwilę zapomnieć o wszystkim, o czym wolelibyśmy nie myśleć. Wartą zobaczenia, szczególnie dla fanów zabytków i historii, może być tutaj XIX-wieczna twierdza Drottningsskär – jedna z dwóch fortec broniących przejścia przez cieśninę Aspösund – żeglowny szlak prowadzący do Karlskrony.

Brändholm

Jeśli ktoś ma ochotę na spacer w malowniczym miasteczku, warto zrobić to na wyspie Brändholm. To osiedle 45 drewnianych domków letniskowych, które pamiętają jeszcze lata 20. Wszystkie są czerwone z białymi detalami. Żaden z nich nie ma więcej niż 32m2. Przy każdym domostwie znajduje się niewielki ogródek oraz maszt ze szwedzką flagą. Wszystkie te zabudowania razem tworzą niemalże bajkowy krajobraz, jak z dziecięcych marzeń o zamieszkaniu na urokliwej wsi.

wyjątkowy kościół w Karlskronie

W Karlskronie znajduje się również drewniany kościół Admiralicji liczący sobie prawie tyle samo lat, co miasteczko. Został postawiony jako świątynia tymczasowa, aby wierni mieli spokojne miejsce na modlitwę i obrzędy, do czasu, aż znajdą się pieniądze na kościół z kamienia. Chociaż miał on być tylko na jakiś czas, stoi do dzisiaj i jest jednym z największych kościołów w całej Szwecji, ponieważ może pomieścić aż cztery tysiące wiernych. Przy kościele znajduje się drewniany pomnik Pana Rosenbona. Podobno, jeśli zostawimy pod jego kapeluszem kilka koron, mamy szansę wrócić do miasteczka ponownie.

Karlskrona jest bardzo ciekawym miejscem, pełnym najróżniejszych atrakcji. To idealny kierunek szczególnie dla osób lubiących ciszę, spokój i urokliwe krajobrazy, ale także zabytki, muzea oraz podróże przez historię.

Autor: Aleksandra Powałka

Artykuł powstał przy współpracy z II Liceum Ogólnokształcącym w Nowogardzie.

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta