Image Alt
Blog

KARLSHAMN I Bałtycki Festiwal Piosenki

Mimo że Karlshamn należy do najmniejszych gmin w Szwecji pod względem terytorium, to z gęstością zaludnienia około 64 mieszkańców na kilometr kwadratowy, należy do najgęściej zaludnionych obszarów w Szwecji.

  1. Miasto portowe Karlshamn
  2. Mörrumsån i tradycja połowu łososia
  3. Bałtycki Festiwal Piosenki
  4. Udział Polaków w Festiwalu

Miasto portowe Karlshamn

Stolicą i centrum administracyjnym gminy Karlshamn jest miasto portowe Karlshamn. Liczy około 19 000 mieszkańców i jest jednocześnie największym miastem w gminie. Najbliższe większe miejscowości to Mörrum z około 4000 mieszkańców i Svängsta z około 2000 mieszkańców.

Mörrumsån i tradycja połowu łososia

Obie wioski położone są wzdłuż rzeki Mörrumsån, jednej z najpopularniejszych rzek łososiowych w Szwecji, która przepływa przez region z północy na południe i wpada do Morza Bałtyckiego. W szczególności miasto Mörrum słynie z wielowiekowej tradycji połowu łososia. Znajduje się tam nawet muzeum o nazwie Laxens Hus upamiętniające tę tradycję.

Bałtycki Festiwal Piosenki

Karlshamn – to małe „zaspane”, portowe miasto, latem staje się ekscytującym miejscem, które przyciąga turystów szukających spokojnego wypoczynku nad morzem. Mało tego – odbywa się tu jeden z najstarszych i największych festiwali miejskich w Szwecji – Bałtycki Festiwal Piosenki.

Udział Polaków w Festiwalu

Co ciekawe Polacy są od lat są najczęściej nagradzanym krajem na Baltic Song Contest.

Festiwal odbywa się od 1978 roku i jest przeznaczony dla kilkunastu krajów położonych na terenie Morza Bałtyckiego. Jest organizowany zawsze w trzeci weekend lipca, koncerty są wielką atrakcją, a popularności dodaje fakt, że są darmowe. Zwycięzców wybierają jurorzy – eksperci z krajów, z których pochodzą uczestnicy.

W kilkudziesięcioletniej historii festiwalu główną nagrodę Polacy dostawali aż 13 razy! Wśród artystów, którzy pojawiali się tam na scenie były takie gwiazdy jak Margaret, Beata Kozidrak, Kayah, Patrycja Markowska, Edyta Górniak oraz Justyna Steczkowska.

#norwegia #Szwecja Aktywnie Bornholm boże narodzenie ciekawostki Ciekawostki o Skandynawii Cydr Dania finlandia góry historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kuchnia Skandynawska Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Plaże przy współpracy Rozrywka Sauna skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje Wakacje Wikingowie wycieczka Zamki Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta