Image Alt
Blog

Jul- nordyckie Boże Narodzenie

Ilekroć mowa o wszechmocnych bóstwach nordyckich, tylekroć należy zaznaczyć ich wielokrotne objawianie się, poprzez wielość świąt, w ciągu każdego roku. Należy jednak podkreślić, że kalendarz Skandynawów dzielił się kiedyś jedynie na dwie pory roku: lato i zimę, których zaczątek świętowany był w trakcie święta Ostary oraz Święta Zimowych Nocy. Poza tymi dwoma dominującymi porami, duże znaczenie odgrywały także: przesilenie letnie oraz przesilenie zimowe, których przejawy akcentowano podczas Nocy Świętojańskiej oraz nordyckiego Julu.

  1. Rozpraszający się mrok
  2. Tradycyjne dania z dziczyzny

Rozpraszający się mrok

Przesilenie zimowe, zwane „Julem”, rozpoczynało się 20 grudnia i trwało do obchodów Nowego Roku, czyli do 31 grudnia, a więc łącznie dwanaście nocy. Okres ten był dla Skandynawów czasem mroku, który coraz szybciej zaczynał się rozpraszać. Jak głosi legenda 20 grudnia bóg Frey na swoim mitycznym, majestatycznym niedźwiedziu przejeżdżał ziemię, przynosząc z powrotem światło i miłość. Jak dobrze wiadomo, mrok był tym, czego już od starożytności się obawiano, a co za tym idzie, czczono i celebrowano jego brak. Można zatem stwierdzić, że owe święto dotyczyło szeroko pojętego początku i końca.

Tradycyjne dania z dziczyzny

W trakcie świętowania Jul przyprowadzano najwspanialszego dzika i składano go jako ofiarę na wigilijnym stole. Do dnia dzisiejszego tradycja przyrządzania dań z dziczyzny gości w wielu skandynawskich domach, jako istotny bożonarodzeniowy przysmak. Chociaż zwyczaj ten, jak i samo święto, odbiega od naszych tradycji, warto już teraz zaplanować odwiedziny w Skandynawii, aby – choć raz – poczuć klimat tlącej się nadziei i mistycyzmu w Krajach północnych.

Autor: Bartosz Paszkiewicz

Artykuł powstał przy współpracy z II Liceum Ogólnokształcącym w Nowogardzie.

#norwegia #Szwecja Aktywnie Bornholm boże narodzenie ciekawostki Ciekawostki o Skandynawii Cydr Dania finlandia góry historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kuchnia Skandynawska Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Plaże przy współpracy Rozrywka Sauna skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje Wakacje Wikingowie wycieczka Zamki Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta