Image Alt
Blog

Jednodniowa wycieczka do Ystad

Ystad to małe miasto portowe w południowej Szwecji, z doskonałym połączeniem portowym z polskim Świnoujściem. Często stanowi tylko punkt wyjścia w dalszej podróży z Polski do Skandynawii, jednak samo miasteczko również kusi turystów wieloma atrakcjami. Warto zatrzymać się w nim choćby na jeden dzień lub właśnie od niego rozpocząć swoją przygodę ze zwiedzaniem Skanii, Szwecji lub całego Półwyspu Skandynawskiego.

Jak dostać się do Ystad?

Najlepszą metodą transportu do Ystad jest jedna z dwóch przepraw promowych ze Świnoujścia. Do wyboru jest wariant nocny promem Skania, wypływający z portu o godzinie 23 oraz drugi, dzienny promem Polonia o godzinie 13. W obu przypadkach czas podróży mogą umilić przygotowane przez armatora atrakcje. Do dyspozycji podróżnych pozostają także restauracja, bar, sklep wolnocłowy oraz komfortowe kajuty.

Co warto zobaczyć? atrakcje w YStad

Miasto zachwyca przyjezdnych od pierwszego momentu. Niezwykle klimatyczne, niemal bajkowe domki i uliczki zapewniają unikalną atmosferę, a bogata oferta kulturalna i liczne zabytki gwarantują niezapomniane wrażenia każdemu, niezależnie od preferencji.

Kościół Mariacki w Ystad

Jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji Ystad, która dodatkowo tworzy jego niepowtarzalny klimat, jest rozbrzmiewający w nocy hejnał z wieży Kościoła Mariackiego – wygrywany jest co kwadrans, od 21 do 1 w nocy. W dawnych czasach sygnał ten grany był przez całą noc i dodawał otuchy śpiącym mieszkańcom, którzy dzięki niemu wiedzieli, że nad miastem czuwa strażnik. Jeśli wypatrzył on zagrożenie, grał z wierzy inną melodię. Dziś o bezpieczeństwo dbają odpowiednie służby, jednak hejnał pozostał i na stałe wpisał się w tradycję miasta.

Kina i teatry

Spacer po Ystad zacząć można z wielu punktów, w zależności od tego co interesuje nas najbardziej. Fani kinematografii z pewnością ucieszą się ze zwiedzania Biografteatern Scala – najstarszego kina w Szwecji, studia nagrań oraz muzeum filmu. Z kolei ci kochający teatr, z zachwytem odwiedzą Ystads Teater, gdzie do dzisiaj odgrywane są przedstawienia.

Zabytki, parki i restauracje

Na miłośników architektury czekają zabytki starego miasta, których pochodzenie rozciąga się od średniowiecza po późny barok. Tych zaś, którzy preferują relaks na świeżym powietrzu, uszczęśliwi wizyta w pobliskim parku zoologicznym, gdzie zobaczyć można liczne gatunki egzotycznych zwierząt. Turystów preferujących podróże kulinarne, Ystad zachwyci licznymi restauracjami z kuchnią z każdego zakątka świata – od lokalnej, przez fast foody, po kuchnię azjatycką.

Miasto słynie z okwieconych kolorowych domów

W Ystad znajduje się najwięcej w całej Skandynawii domów szachulcowych – jest ich ponad 300!

Główną atrakcją Ystad jest stare miasto z wąskimi alejkami i dawnymi fasadami.

Spacer po Ystad Tropem komisarza Wallandera

Ystad to także nie lada gratka dla miłośników literatury, a zwłaszcza kryminałów, gdyż to tu rozgrywa się akcja wielu powieści Henninga Mankella. Fani głównego bohatera jego książki, komisarza Wallandera, mogą skorzystać z opcji zwiedzania miasta z przewodnikiem, który poprowadzi ich szlakiem miejsc znanych m.in. z „Białej Liwcy”, czy „Zapory”. Zresztą nawet jeśli jeszcze nie zna się książek Mankella, taki tematyczny spacer bywa niezapomnianą przygodą dla podróżnych nieobeznanych z treścią powieści.

Niezależnie od tego, czy wybierze się opcję zwiedzania miasta na własną rękę, czy w towarzystwie przewodnika, do Ystad warto przyjechać choćby na jeden dzień.

Rynek Stortorget z ratuszem Gamla Rĺdhuset jest centralnym punktem miasta.