Image Alt
Blog
Nauka języków skandynawskich

Jakiego języka skandynawskiego warto się uczyć?

Pasjonujecie się kulturą i podróżami po Skandynawii? Kolejnym stopniem “wtajemniczenia” jest dla Was nauka języka skandynawskiego, lecz nie wiecie, który wybrać? Rozważmy czy warto się ich uczyć, który będzie najłatwiejszy do nauki i poznajmy kilka słówek oraz zwrotów.

1. Czy warto uczyć się języków skandynawskich?
2. Który język skandynawski wybrać?
3. Nauka w praktyce

4. Zamówmy kawę

Czy warto uczyć się języków skandynawskich?

Można spotkać się z opinią, jakoby nie warto było uczyć się języków skandynawskich, ponieważ ich natywni użytkownicy z reguły doskonale posługują się językiem angielskim.

Jednak nie jest to do końca prawda. Pomimo że poziom językowy Duńczyków, Szwedów i Norwegów jest bardzo wysoki, warto wziąć pod uwagę, że spory procent tych społeczeństw tworzą imigranci, którzy przybywając do nowego kraju, w pierwszej kolejności uczą się użytkowanego tam języka.

Nawet jeżeli angielski sprawdzi się w przypadku krótkiej wizyty w turystycznej miejscowości, planując dłuższy pobyt, będzie on wiązał się formalnościami. Wynajem mieszkania, złożenie odpowiednich dokumentów, nawiązywanie trwalszych relacji czy znalezienie pracy może być w dłuższej perspektywie trudniejsze, używając wyłącznie języka angielskiego. 

Który język skandynawski wybrać?

Odpowiedź na to pytanie zależy oczywiście od naszych motywacji. Jeżeli żaden z naszych celów nie jest ściśle związany z konkretnym językiem, najlepiej będzie zacząć od najprostszego do nauki.

Uważa się, że jest to język norweski ze względu na uproszczoną gramatykę, uznaną za lepiej przyswajalną niż w języku szwedzkim. Wiele norm w norweskim (bokmål) uległo ujednoliceniu z inicjatywy rady językowej (Norsk språkråd) w 1972 roku. Oficjalny norweski (bokmål), chociaż posiada wiele podobieństw z duńskim, charakteryzuje się prostszą wymową.

Osoby władające norweskim na wysokim poziomie, nie powinny mieć problemu, aby dogadać się ze Szwedem oraz Duńczykiem. Z kolei między Szwedem a Duńczykiem może powstać bariera w zrozumieniu siebie nawzajem. Podstawowe zwroty po norwesku znajdziecie w naszym poprzednim artykule.

Z kolei nauka szwedzkiego może być korzystna jeżeli chodzi o perspektywę podróży do Finlandii, gdyż w tym kraju funkcjonuje on jako drugi język urzędowy. Dodatkowo posługuje się nim więcej osób niż norweskim czy duńskim.

Nauka w praktyce

Niezależnie który język wybierzemy, naturalniej jego nauka przychodzi w praktyce. Najlepiej połączyć przyjemne z pożytecznym i uczyć się podróżując. W końcu odwiedzając nowe miejsca, dużo pewniej poczujemy się z chociaż minimalną umiejętnością obowiązującego tam języka.

Pamiętajmy, że podręczniki czy korepetytorzy raczej nie nauczą nas mowy potocznej, a bardziej oficjalnej wersji języka. Dlatego dobrze jest regularnie odwiedzać dany kraj, nawiązywać znajomości, a nawet w późniejszym czasie korespondować.

Nawet jeżeli znamy język, dobrze jest osłuchać się z różnymi dialektami. Dla przykładu podróżując po Szwecji, możemy zdziwić się, w jak odmienny sposób to samo zdanie może brzmieć na południu w Skanii, w stolicy Sztokholmie czy też na północy kraju.

Zamówmy kawę

Zachęcamy do wyruszenia w jedną z wycieczek z naszej oferty i wypróbowaniu w praktyce kilku prostych zwrotów. Spróbujmy zamówić kawę językiem szwedzkim. 🙂

att beställä – zamawiać (z reguły “ä” czytamy jak polskie “e”)

en meny – menu


en nota – rachunek

en kaffe — kawa


en te — herbata

Jag vill ha… – chciałbym/chciałabym…

Något till? – Coś jeszcze? (“å” – brzmi trochę jak połączenie “oa”)


Kan jag få notan, tack?  – Czy mogę prosić rachunek?


Jag skulle gärna vilja betala. – Chciałbym zapłacić. (Zwróćmy uwagę, że litera “g” – przed e, i, y, ä, ö zachowuje się jak polskie “j”, dlatego słowo chętnie – gärna przeczytamy jako – jerna)


Betalar ni tillsammans eller var för sig? – Płacicie oddzielnie czy razem?


Vill ni betala med kontant eller kort? – Chcecie zapłacić gotówką czy kartą?

Vi skulle vilja dela notan. – Zamierzamy podzielić rachunek.

Jag betalar hela notan. – Zapłacę cały rachunek.

Zachęcamy do rozpoczęcia nauki metodą małych kroczków i oczywiście do zapoznania się z naszymi wycieczkami:

https://sklep.skandynawskiepodroze.pl/

#norwegia #Szwecja Aktywnie Bornholm boże narodzenie ciekawostki Ciekawostki o Skandynawii Cydr Dania finlandia góry historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kuchnia Skandynawska Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Plaże przy współpracy Rozrywka Sauna skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje Wakacje Wikingowie wycieczka Zamki Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta