Image Alt
Blog
Jak tanio podróżować

Jak tanio zwiedzić Norwegię?

Piętrzące się szczyty górskie, majestatyczne fiordy, zapierające dech w piersiach lodowce i niesamowita zorza polarna… Norwegia znajduje się na celowniku wielu podróżników. Jednak często odstraszają ich ceny, z jakimi trzeba się liczyć w kraju północy, lecz czy te obawy są słuszne? Dziś przedstawimy kilka pomysłów na tanią podróż do Norwegii.

  1. żywność
  2. nocleg
  3. atrakcje
  4. transport

Jak tanio zjeść w Norwegii

Chcąc oszczędzić każdą koronę, warto zabrać ze sobą z polski niektóre produkty spożywcze. Gdy jednak wybieramy się na zakupy w Norwegii, musimy pamiętać o kilku kwestiach.

– W niedziele większość punktów handlowych jest zamkniętych, lecz tak jak w Polsce zrobimy zakupy w niektórych małych sklepach i na stacjach benzynowych.

– Często spotykane są lodówki z mocno przecenionymi artykułami, których kończy się data przydatności do spożycia.


– Alkohol jest dość trudno dostępny. W tygodniu można kupić go do godziny 20.00, a w sobotę do godziny 18.00.

– Nie wyrzucajcie puszek ani butelek po napojach! W marketach przed wejściem są specjalne automaty, które wymienią je na pieniądze w postaci bonu zakupowego. 

– Mięso czy też alkohol potrafią kosztować 3 lub 4 razy więcej niż w Polsce, jednak ceny podstawowych produktów jak pieczywo nie różnią się aż tak znacząco.


Sposoby na Tani Nocleg w Norwegii

Wiele możemy oszczędzić korzystając z portali takich jak Airbnb, w którym znajdziemy porównywalne do polskich ceny lub Couchsurfing, gdzie ludzie oferują nocleg w swoich domach za darmo. Chcąc trzymać się z dala od miast, warto zabrać ze sobą namiot, gdyż można go rozbić niemal wszędzie. O campingu w krajach skandynawskich wspominaliśmy już w jednym z poprzednich artykułów.

Postaw na darmowe Atrakcje

W dużych miastach mamy okazję zwiedzać niektóre muzea zupełnie za darmo, ale najlepszą atrakcją jest lokalna przyroda. Zgodnie z prawem Allemansretten każdy ma wolny dostęp do obcowania z naturą. Nie chodzi tylko o dary lasu czy chodzenie po górach, lecz również dotyczy wędkowania. Łowienie nad brzegiem morza oraz na otwartym morzu jest zwolnione z opłat. Zróżnicowany teren umożliwia nam korzystanie z takich atrakcji jak piesze wycieczki, górskie wspinaczki, czy też sporty wodne.

Samochód – najtańszy Transport w Norwegii

Norwegia to bardzo długi, lecz słabo zaludniony kraj. Duże odległości między aglomeracjami, powodują, że nie zawsze znajdziemy wygodne połączenie transportu publicznego lub kolejowego. Dlatego też najwygodniejszym rozwiązaniem, które pozwoli nam również przetransportować własny zapas żywności i bagażu jest wyprawa autem. Aby przeprawić się przez Bałtyk, wraz z pojazdem warto skorzystać z regularnych połączeń promów Unity Line do Ystad, skąd możemy swobodnie przejechać do Norweskiej granicy.

źródło:

https://www.miljodirektoratet.no/for-private/friluftsliv-og-allemannsretten/fiske/

#norwegia #Szwecja Aktywnie Bornholm boże narodzenie ciekawostki Ciekawostki o Skandynawii Cydr Dania finlandia góry historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kuchnia Skandynawska Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Plaże przy współpracy Rozrywka Sauna skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje Wakacje Wikingowie wycieczka Zamki Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta