Image Alt
Blog

Jak się żyje w krainie reniferów i lodowców, czyli z wizytą w Laponii

Laponia jest regionem zarówno geograficznym, jak i kulturowym, który znajduje się w północnej Europie, a dokładniej w północnej Skandynawii. Obejmuje on cztery państwa: Finlandię, Rosję, Norwegię oraz Szwecję. Teren ten zamieszkuje jeden z najstarszych ludów naszego kontynentu. Jest nim lud Samów (tzw. Lapończyków) i liczy ponad 80 tysięcy mieszkańców, którzy posiadają własny język, flagę, hymn, a także swoje święto narodowe.

Kraina Samów – Laponia – zachwyca swoją przyrodą,  która w wielu miejscach jest nietknięta przez działalność człowieka. Flora i fauna to z kolei największy i najpiękniejszy element Laponii. Środowisko przyrodnicze  jest tu chronione dzięki parkom narodowym, których istnienie jest niezmiernie ważne dla regionu.

  1. Rovaniemi
  2. Kraina reniferów
  3. Święto Marii

Rovaniemi

W Laponii znajduje się też  fińskie miasto Rovaniemi, które niewątpliwie stanowi jedną z największych atrakcji dla turystów, ponieważ to właśnie tutaj znajduje się wioska Św. Mikołaja, stanowiąca swoisty park rozrywki. Co ciekawe, to tu także znajduje się skrzynka pocztowa, do której dochodzą listy wysyłane świętemu Mikołajowi przez dzieci z całego świata. Jest także biuro Gwiazdora, w którym turyści mają możliwość porozmawiania z nim i zrobienia pamiątkowego zdjęcia.

Zimowy krajobraz Laponii daje iście bajkowe wrażenia

Kraina reniferów

Od zarania dziejów życie Lapończyków opierało się głównie na polowaniu na renifery i dopiero w późniejszym okresie rozpoczęła się ich hodowla. Te osobliwe zwierzęta służyły kiedyś jako środek transportu. Dziś, znaczna ich część, żyje dziko, a dokładniej w stadach, dlatego zupełnie powszechnym widokiem są zwierzęta spacerujące po ulicach, nieraz powodujące korki na drogach. Populacja reniferów jest wyższa niż liczba mieszkańców Laponii – Samów, gdyż wynosi 200 tysięcy sztuk.  Taka przewaga zupełnie nie przeszkadza Lapończykom. Ich zdaniem spotkanie renifera przynosi szczęście, dlatego im ich więcej, tym zdecydowanie lepiej.

Mimo, iż Laponia mocno się rozwinęła, to renifery w dalszym ciągu są dla Samów ważnym elementem gospodarki. Z ich skór szyje się ubrania i buty, które chronią przed bardzo niskimi temperaturami. Tłuszcz i mięso tych zwierząt służy jako przysmak kuchni regionalnej.

Święto Marii

W miasteczku Hetta, co roku pod koniec marca, odbywa się Święto Marii. Najważniejszą częścią tego wydarzenia są słynne wyścigi reniferów, które stanowią niezwykłą atrakcję dla turystów ze wszystkich zakątków świata. Mieszkańcy Laponii ubierają się w ten dzień w ludowe stroje, miasto ożywa i zapełnia się licznymi straganami z różnorodnymi pamiątkami. Najbardziej imponującą atrakcją są właśnie zaprzęgi reniferów. Organizowane są także niezapomniane wycieczki z udziałem tych zwierząt, które stały się tradycją dla tutejszych mieszkańców krainy.

Laponia to barwna i niezwykle ciekawa kraina. Warto wpisać to miejsce na listę miejsc wartych odwiedzenia. Nie tylko zimą, ale tak naprawdę o każdej porze roku, wizyta w tym miejscu będzie niezapomnianym przeżyciem.

W Laponii dość powszechnym widokiem są stada reniferów

Autor: Angelika Sikora

Artykuł powstał przy współpracy z II Liceum Ogólnokształcącym w Nowogardzie.

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta