Image Alt
Blog

Jak dojechać do Skandynawii?

Najbardziej elastycznym, komfortowym i oszczędnym sposobem na podróż do Skandynawii jest rejs promem. Przeprawa przez Bałtyk umożliwia zabranie ze sobą własnego auta, co daje dużą swobodę w pakowaniu się (limituje nas tylko wielkość bagażnika) jak i w dalszym podróżowaniu. Nie bez znaczenia jest fakt, że taka podróż nie jest męcząca. Na podróżnych czekają wygodne kabiny, więc zwłaszcza jeśli rejs odbywa się w nocy, czas przeprawy może być upłynąć dosłownie w „oka mgnieniu”. Dodatkowo, promy do Szwecji zapewniają różnorodne atrakcje. Do dyspozycji pasażerów pozostają sklepy, bary, restauracje, a nawet dyskoteki. Jeśli podróż odbywa się w weekend, często organizowane są specjalne programy rozrywkowe. W tym czasie, podróż umilają koncerty, występy taneczne, czy barmańskie pokazy. Więcej na temat zalet podróżowania promem tutaj.


Podróż promem

prom polonia w porcie skandynawskie podroze

Promy z Polski do Szwecji kursują ze Świnoujścia i Trójmiasta. Z Pomorza dostać się można bezpośrednio do Karlskrony i Nynäshamn, natomiast promy ze Świnoujścia do Szwecji kursują do Ystad i Trelleborga. Promy łączące Pomorza Zachodnie ze Skanią (południowy rejon Szwecji) poruszają się ruchem wahadłowym, stąd możliwość elastycznego planowania podróży. Promy do Szwecji Unity Line odpływają z terminala w Świnoujściu o 01.30, 04:00, 09.00, 13:00, 16.00, 19:30, 23:00, zatem dojeżdżając autem do portu, zawsze jest spora szansa na „złapanie” dogodnego połączenia. Miejsce na pokładzie warto jednak zawsze rezerwować z pewnym wyprzedzeniem, zwłaszcza w tzw. „gorących okresach” – sezonie letnim i okolicach świąt. Wcześniejsza rezerwacja gwarantuje także niższą cenę. Natomiast zaplanowanie rejsu poza sezonem może się równać z dodatkową oszczędnością.

Do Szwecji dotrzeć można także korzystając z połączenia promowego z Niemiec. Promy kursują stąd na liniach: Rostock – Trellebrog oraz Sassnitz – Trelleborg.


lot samolotem

Lot samolotem to z pewnością najszybszy sposób na podróż do Skandynawii. Z uwagi na dużą popularność lotów do Danii, Szwecji lub Norwegii lotniska niemal wszystkich polskich i niemieckich miast oferują połączenia ze skandynawskimi metropoliami. W lotach do Skandynawii specjalizuje się przede wszystkim lotnisko im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, dlatego też oferuje najbogatszą w Polsce siatkę połączeń, dzięki której możesz dolecieć do Aarhus (Dania), Kopenhagi (Dania), Göteborgu (Szwecja), Malmö (Szwecja), Sztokholmu (Szwecja), Ålesundu (Norwegia), Bergen (Norwegia), Oslo (Norwegia), Stavanger (Norwegia) czy Trondheim (Norwegia). Mieszkańcy zachodniej Polski mogą liczyć na trzy rejsowe połączenia z Norwegią (Oslo i Stavanger) oferowane przez port lotniczy Szczecin Goleniów oraz na liczne połączenia z lotnisk w Berlinie.

Szybkość połączeń lotniczych jest jednak okupiona wysokimi koszty transportu bagażu, co jest szczególnie dotkliwe, gdy planujesz rodzinne, rowerowe lub wędkarskie wakacje. Jeśli zamierzasz zabrać ze sobą dużą ilość bagażu, polecamy wybrać się w podróż do Skandynawii samochodem. Niezależnie od tego, czy wybierasz się do Danii, Szwecji czy Norwegii, w każdym przypadku możesz dojechać drogą lądową lub skorzystać z połączeń morskich (sprawdź nasze promy do Szwecji).


podróż Z Polski do Szwecji

diabelski mlyn i szwedzkie flagi skandynawskie podroze

Droga morska przez Bałtyk

Droga lądowa przez Niemcy i Danię

 • Dojazd niemieckimi autobahnami do Danii
 • Przejazd mostem Øresund z Kopenhagi do Malmö w Szwecji

podróż Z Polski do Danii

nowoczesny wiatrak skandynawskie podroze

Droga morska przez Bałtyk

Droga lądowa przez Niemcy

 • Jeśli wyruszasz z północnej części Polski, do granic Danii dotrzesz niemieckimi autobahnami nr 11, 20 i 7
 • Jeśli startujesz ze środkowej części Polski, do granic Danii dotrzesz niemieckimi autobahnami nr 12, 10, 24, 21 i 7
 • Jeśli podróż rozpoczynasz z południa Polski, do granic Danii dojedziesz niemieckimi autobahnami nr 15, 10, 24, 21 i 7

podróż Z Polski do Norwegii

Droga lądowa przez Niemcy, Danię i Szwecję

 • Dojazd niemieckimi autobahnami do Danii
 • Przejazd mostem Øresund z Kopenhagi do Malmö w Szwecji
 • Przejazd autostradą E6 z Malmö do granic Norwegii

Droga morska przez Bałtyk

 • Dojazd do portu w Świnoujściu
 • Przewóz samochodu promem Unity Line ze Świnoujścia do Ystad w Szwecji
 • Przejazd autostradą E65 i E6 z Ystad do granic Norwegii
  >> sprawdź oferty na bilety promowe do Szwecji

Tekst: Oskar
Foto: Martin Jakobsson/imagebank.sweden.se, Ryszard Filipowicz