Image Alt
Blog
Język szwedzko-fiński

Jak dogada się Szwed z Finem? Język szwedzko-fiński

Zapewne większość osób zdaje sobie sprawę z istnienia języka szwedzkiego i fińskiego, jednak między nimi powstało kilka interesujących odłamów takich jak język szwedzko-fiński, finlandssvenska czy Meänkieli. Przekonajmy się, czym się charakteryzują i co oprócz języków może łączyć Szweda z Finem.

1. Wspólne powiązania

2. Różnice między językami

3. Ruotsinsuomi — język szwedzko-fiński

4. Fińska odmiana języka szwedzkiego

5. Meänkieli — Nasz Język

Wspólne powiązania


Jak to z sąsiadującymi krajami bywa, także Szwecja i Finlandia w swojej historii mają pewne zatargi. Od XIII wieku do 1809 roku Finlandia była częścią Szwecji, obecnie jednak oba państwa żyją w bardzo dobrych stosunkach. Nic w tym dziwnego, łączą je wspólne interesy, wspólny region geograficzny Laponii, a także podobieństwa w kulturze czy prowadzonej polityce państwa socjalnego.

W latach 50. ubiegłego wieku Rada Nordycka uskuteczniała integrację między państwami, czego skutkiem były ustawy o wspólnym rynku pracy. Z tego względu wielu Finów emigrowało do Szwecji w celach zarobkowych i obecnie stanowią ok. 2% całej ludności Szwecji. W Finlandii również nie brakuje Szwedów i szwedzkojęzycznych Finów dlatego szwedzki jest zakwalifikowany tam jako drugi język urzędowy.

Różnice między językami

Pomimo wielu podobieństw kulturowych i historycznych, oficjalny język szwedzki oraz fiński znacząco się od siebie różnią.

Szwedzki należy do rodziny języków skandynawskich, posiada dość prostą gramatykę a znaczenie słów często określają nam tonemy, które nadają wymowie “melodyjnego” charakteru.

U Finów nie doświadczamy zjawiska owych tonemów, dlatego nawet nie znając obu języków, usłyszymy różnicę. Fiński należy do języków bałtycko-fińskich, a gramatyka cóż… nie należy do najprostszych. Wystarczy wspomnieć, że posiada 15 zasadniczych przypadków (w polskim mamy 7).

Prawdopodobnie z powodu tych znaczących różnic, powstały pośrednie warianty języków.

Ruotsinsuomi — język szwedzko-fiński

Ruotsinsuomi – takim słowem określany jest fiński użytkowany w Szwecji, przez osoby o fińskim pochodzeniu (szacuje się, że użytkuje go ok. 250 000 osób). W swoich standardach gramatycznych nie odbiega od “zwykłego” j. fińskiego, jednak zapożycza słownictwo ze szwedzkiego.

Fińska odmiana języka szwedzkiego

Analogicznie istnieją fińskie odmiany języka szwedzkiego nazywane suomenruotsi lub finlandssvenska. Jest to grupa dialektów j.szwedzkiego, z którego aktywnie korzysta ok. 300 tysięcy osób w Finlandii. Odmiany bywają czasem nazywane pieszczotliwie muminsvenskan, jako że autorka słynnych Muminków była właśnie szwedzkojęzyczną Finką.

Ciekawą kwestią jest status Wysp Alandzkich wobec suomenruotsi. Jako autonomiczny region Finlandii, za zgodą traktatów międzynarodowych jest jednojęzyczny i językiem urzędowym jest tam wyłącznie szwedzki.

Meänkieli — Nasz Język

Myślicie, że to koniec? Otóż nie! Wśród “językowych hybryd” możemy wymienić również Meänkieli — czyli “nasz język”. To odłam fińskiego, używany na północy Szwecji. Ma status języka mniejszości zamieszkujących region Doliny Torne.

Różni się od tradycyjnego fińskiego m.in. brakiem dwóch przypadków gramatycznych oraz zapożyczeniami ze szwedzkiego. Meänkieli przywędrował do Szwecji wraz z imigrantami poszukującymi pracy, jednak był traktowany jako język ludzi o niskim statusie. Z tego względu został niemal całkowicie wyeliminowany, jednak obecnie ponownie zyskuje na popularności  i na nowo kultywowane jest jego użytkowanie.

Bogactwo kultury i języka w krajach nordyckich sprawia, że są to miejsca warte odwiedzenia. Zachęcamy do odkrywania i podróżowania! Pamiętajcie o trwającej promocji – im więcej podróżujesz, tym więcej oszczędzasz, która przy zakupie 4 wycieczek z naszego sklepu obniża cenę czwartej oferty o połowę!

Źródła:

https://histmag.org/Reformacja-w-Skandynawii.-Cz.-I-Szwecja-i-Finlandia-9786

https://www.infofinland.fi/en/finnish-and-swedish/swedish-language-in-finland
https://skandynawiainfo.pl/polacy-trzecia-mniejszoscia-narodowa-w-szwecji/

https://en.wikipedia.org/wiki/Sweden_Finnish
https://en.wikipedia.org/wiki/Finland_Swedish

#norwegia #Szwecja Aktywnie Bornholm boże narodzenie ciekawostki Ciekawostki o Skandynawii Cydr Dania finlandia góry historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kuchnia Skandynawska Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Plaże przy współpracy Rozrywka Sauna skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje Wakacje Wikingowie wycieczka Zamki Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta