Image Alt
Blog
Kolejka w parku Tivoli

Historia duńskiej rozrywki — Ogrody Tivoli

Planujecie wyprawę do Kopenhagi i zastanawiacie się, co można tam zwiedzić? Ogrody Tivoli to jedna z największych atrakcji stolicy Danii, którą koniecznie trzeba odwiedzić. Przekonajcie się o tym, czytając dzisiejszy wpis.

  1. Historia ogrodów Tivoli
  2. Współcześnie dostępne atrakcje
  3. Ciekawostki
  4. Jak odwiedzić Ogrody Tivoli?

Historia ogrodów Tivoli

Ogrody Tivoli są drugim najstarszym parkiem rozrywki na świecie. Co ciekawe, najstarszy jest również duński Dyrehavsbakken. Położony w samym sercu Kopenhagi nieopodal dworca centralnego Tivoli, został założony przez Georga Carstensena w 1843 roku.

Już w tym czasie funkcjonowały tam atrakcje znane nam ze współczesnych wesołych miasteczek. Wśród nich można wymienić kolejkę górską i karuzelę. Charakterystycznymi rozrywkami dla XIX wieku, oferowanymi w ogrodach były występy pantomimy, muzyków i wystawiane sztuki teatralne. Park wzbudził niemałą sensację wśród Duńczyków i w niedługim czasie, wieść o jego otwarciu rozniosła się po Europie.

Na początku oficjalna nazwa parku brzmiała „Tivoli i Vauxhall”. Z czasem skrócono ją do samego Tivoli. Na Przestrzeni lat miejsce było wielokrotnie remontowane. Podczas działań zbrojnych w 1944 roku grupa duńskich nazistów zbombardowała ogrody Tivoli. Zniszczono dużą część zabudowy parku, w tym salę koncertową.

Obecnie jest to najpopularniejsza atrakcja turystyczna w Danii. Szacuje się, że w 2016 roku odwiedziło ją aż 4,6 miliona osób. Takie wyniki plasują Tivoli w ścisłej czołówce parków rozrywki w całej Europie.

Współcześnie dostępne atrakcje

Wszystkie dostępne obecnie atrakcje można sprawdzić na stronie internetowej parku, wśród nich
warte uwagi są:


Ballongynger — niewielki diabelski młyn, który charakteryzują piękne kolorowe balony nad wagonikami.


Den lille Drage — karuzela z wagonikami przypominającymi kolorowe smoki z origami zachwyci nie tylko najmłodszych!

MiniMorgana — na tej atrakcji możecie sprawdzić swoje umiejętności kierowcy w pięknej atmosferze architektury bliskiego wschodu.

Dæmonen – “Demon” to klasyczny rollercoaster, który dostarczy wiele wrażeń podczas szybkiej jazdy po pętlach toru.

Dragebådene — kolejny rollercoaster, który zlokalizowany jest wśród inspirowanych Japonią budynków.

Ciekawostki

Podczas setnych urodzin dnia 15 sierpnia 1943 roku, pomimo trwania II Wojny Światowej, ustanowiono rekordową ilość odwiedzin (112 802 osób).

Mówi się, że odwiedziny w Parku tak bardzo zainspirowały Walta Disneya, że postanowił stworzyć Disneyland.

Tivoli może poszczycić się jedną z najwyższych karuzeli na świecie (Sky Ship 80m).

Park posiada bezpłatną aplikację. Pozwala ona na między innymi na zakup cyfrowych biletów czy organizację kolejek na atrakcje.

Jak odwiedzić Ogrody Tivoli?

Ogrody Tivoli Jesienią

Chcąc odwiedzić ogrody Tivoli, warto mieć na uwadze kilka kwestii.

Otwarcie:

Ogrody otwarte są tylko od początku kwietnia do końca września. Park dodatkowo otwierany jest poza sezonem w okresie świątecznym (19.11 – 2.01*) oraz jesienią w okolicach Halloween (14.10 – 7.11*).

*informacja na rok 2021

Wejściówki:

Bilet wstępu nie upoważnia do korzystania ze wszystkich atrakcji. Poszczególne wejściówki można zakupić w smartfonie poprzez darmową aplikację. Szczegółowe informacje o cenach dostępne są na stronie parku.

Dzieci:

Dzieci poniżej 3 lat mają bezpłatny wstęp. W parku można zakupić specjalną bransoletkę dla dziecka, która pozwala na szybką lokalizację malucha.

Zastanawiacie się, jak dotrzeć do Danii? W naszym sklepie czekają na Was tematyczne wycieczki do Kopenhagi, podczas których możecie zwiedzić ogrody Tivoli:

Halloween
Jarmarki świąteczne


źródło: https://www.tivoli.dk/

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta