Image Alt
Blog
Najważniejsze święto Norwegii 17 maja

Hipp Hipp Hurra! 17 maja w Norwegii!

Zaledwie 23 lata po uchwaleniu Konstytucji w Polsce, 17 maja 1814 r. w niewielkim Eidsvoll został podpisany podobny dokument, zapewniający niepodległość Norwegii. Mało który kraj tak hucznie i wesoło obchodzi rocznicę podpisania konstytucji, jak właśnie Norwegia. Z okazji tego wyjątkowego święta, jakim jest syttende mai lub inaczej nazywany Grunnlovsdagen, poświęcimy mu dziś cały wpis.

1. Dlaczego warto odwiedzić Norwegię 17 maja?

2. 17 maja – czas na grilla!
3. Czym jest bunad?
4. Szalony Russtiden!

Dlaczego warto odwiedzić Norwegię 17 maja?

Norweskie Święto Konstytucji można najlepiej porównać do obchodzenia urodzin własnego kraju, bowiem obchody różnią się od tych znanych nam z Polski. Ten wyjątkowy dzień wypełniają spotkania z rodziną i przyjaciółmi, grillowanie, przyjęcia, niepowtarzalne stroje regionalne oraz uroczyste parady!

Raz do roku z natury lekko introwertyczni  Norwegowie wychodzą tłumnie na ulice, które zdobią narodowe barwy, aby wziąć udział w pochodzie (toget). Najsłynniejszy odbywa się oczywiście w stolicy – Oslo, gdzie kolejno przedstawiciele różnych grup zawodowych, szkół i społeczności paradnym krokiem w rytm orkiestry ruszają w stronę Pałacu Królewskiego. W uroczystości bierze udział również cała rodzina królewska (włączając w to nawet czworonożnych członków rodziny) i radośnie pozdrawia uczestników z balkonu.

Jeżeli planujecie wybrać się kiedyś do Norwegii warto zdecydować się na termin zahaczający o 17 maja. Nie ma drugiej takiej szansy, aby zobaczyć ten niecodzienny i zarazem wspaniały widok. Zwłaszcza że pochód to nie wszystko i prawdziwa impreza zaczyna się dopiero po oficjalnej uroczystości.

17 maja w Norwegii – czas na grilla!

Po paradzie zazwyczaj Norwegowie zapraszają rodzinę i przyjaciół na grilla, lecz często nawet w szkołach organizowane są dodatkowe atrakcje. Najczęściej są to rodzinne zabawy i konkurencje oraz uroczysty poczęstunek. Będąc w temacie jedzenia, pomimo popularnego ograniczania słodyczy u dzieci, tego dnia maluchy mogą do woli cieszyć się lodami, goframi oraz słodkim napojem gazowanym brus.

Grillowanie to jedna z tradycji 17 maja


Nieodłączne od Dnia Konstytucji grillowanie jest czynnikiem wspólnym dla Polaków i Norwegów. Obowiązkowo pojawiają się sałatki, pieczone ryby, kiełbaski i hot-dogi. Popularną tradycją jest również tworzenie deserów na wzór norweskiej flagi, np. przyozdabiają je czerwonymi truskawkami i granatowymi borówkami.


Czym jest bunad?

Przy okazji 17 maja nie można nie wspomnieć o wyjątkowych strojach ludowych bunad. Kiedyś były emblematem ubrań społeczności wiejskiej, jednak od połowy XIX wieku młodzi Norwegowie zaczęli używać ich jako symbolu narodowej tożsamości. Wraz ze wzrostem popularności stroju, coraz więcej regionów tworzyło własne warianty.
Tradycją 17 maja jest ubieranie bunadu z regionu, z którego pochodzimy. Jednak kupno odpowiedniego stroju nie jest łatwe i tanie, najczęściej trzeba zamówić szyty na miarę kostium, a jego ceny zaczynają się od około 20 000 kr (8-9 tys zł). Dlatego też częstą praktyką jest zakup kosztownego stroju z okazji urodzin lub konfirmacji.

Szalony Russtiden!

Świętowanie Grunnlovsdagen zaczęło się od studentów. Również obecnie jest to wyjątkowe święto młodzieży. W Norwegii kończący szkołę średnią nazywani są  Russ. Ma to nawiązywać do ceremoniału cornua depositurus – zrzucania rogów. Tradycja dotyczy czasów gdy w Norwegii nie było jeszcze szkół wyższych i na studia do Danii wyjeżdżała nieposkromiona młodzież, a wracała jako wyedukowani dorośli.Teraz czas Russów to ich wyjątkowy moment na szaleństwa młodości przed maturą. Nastolatki przywdziewają wtedy specjalne ogrodniczki, podróżują w specjalnie przerobionych busach i oczywiście spożywanie trunków z procentami. Świętowaniu często towarzyszą różne wyzwania i figle, lecz w tym czasie, na pijaną, rozbrykaną młodzież służby porządkowe zazwyczaj przymykają oko. Zwieńczeniem russowych harcy jest ich udział w paradzie z okazji 17 maja, gdzie przystrojeni w swoje ogrodniczki rozdają swoje wizytówki i radośnie pozdrawiają gapiów.

Jak dotrzeć do Norwegii podróżując z Unity Line? Wszystkiego dowiecie się z naszego poprzedniego artykułu!

Źródło:


https://www.norskflid.no/
https://www.sprakradet.no/Vi-og-vart/hva-skjer/Aktuelt-ord/Russ/

Zdjęcia: https://no.wikipedia.org/wiki/17._mai_(grunnlovsdag)

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta