Image Alt
Blog
Helsingborg Szwecja

Helsingborg — miasto warte odwiedzenia


Helsingborg to ósma pod względem wielkości miejscowość w Szwecji. Przyciąga wielu turystów z uwagi na położenie przy cieśninie Sund i w odległości niecałych 4 km od duńskiego miasta Helsingør. Jednak to nie jedyna zaleta tego miejsca!

  1. Helsingborg
  2. Historia miasta
  3. Co robić?
  4. Zabytki i atrakcje
  5. Jak odwiedzić Helsingborg?

Helsingborg

To malownicze miasto portowe położone jest w regionie Skania i zamieszkuje je nieco ponad 100 000 mieszkańców. Helsingborg znajduje się około 65 km od Malmö. Co ciekawe, oficjalnie założone 21 maja 1085 roku miasto, jest jednym z najstarszych w Szwecji. Szczególnie widać to w zabytkowej zabudowie miasta. Jego centralną część stanowi plac miejski z okazałym budynkiem ratusza. Oprócz walorów wizualnych miasto jest również ośrodkiem życia kulturalnego.

Historia miasta

Cofając się do czasu średniowiecza, miasto wcale nie było szwedzkie, a duńskie. Stanowiło istotne strategicznie miejsce ze względu na sąsiedztwo wąskiej cieśniny Sund. Wraz z siostrzanym miastem Helsingør na drugim brzegu mogły kontrolować ruch morski i pobierać cła od jednostek. Jako że miasta stanowiły swego rodzaju granicę Bałtyku, był również kluczowym duńskim ośrodkiem administracyjnym i militarnym. Z tego powodu w Helsingborgu powstała twierdza, po której dziś pozostała zaledwie wieża zwana Kärnan.


Późniejsze konflikty między Danią i Szwecją w XVII wieku doprowadziły do przekazania Helsingborgu stronie Szweckiej na mocy traktatu z Roskilde. Jednak miasto miało zbyt duże znaczenie, zwłaszcza dla skarbca Królestwa Danii. Miasto próbowano odzyskać 28 lutego 1710 podczas bitwy pod Helsingborgiem. Chociaż Szwedom udało się odeprzeć atak, duża część zabudowy została poważnie uszkodzona.

Co robić?

Nie musicie obawiać się nudy! Położenie nad brzegiem morza pozwala cieszyć się długim pasmem plaż. Oprócz relaksu na piasku możemy z powodzeniem oddać się uprawianiu sportów wodnych takich jak kitesurfing.

Na lądzie też mamy wiele aktywności do wyboru. Dużą popularnością cieszy się tu padel oraz golf. Z kolei ścieżki rowerowe zapraszają do zwiedzania miasta jednośladem. Właśnie w Helsingborgu rozpoczyna się słynna, prawie 400 km trasa rowerowa Kattegattleden oraz 260 km Sydkustleden.

Nie posiadacie jednośladu? Poza miastem znajdziecie również ciekawe, spacerowe destynacje. Warte uwagi są między innymi las Pålsjöskog oraz Landborgpromenade, z której rozlega się piękny widok na linię morza oraz Danię.

Zabytki i atrakcje

Jednym z najważniejszych zabytków jest wspomniana już wieża Kärnan, która pozostała po twierdzy. Później powstała przy niej kolejna wieża, która służyła za rezydencję króla Eryka.


Ciekawym budynkiem pod względem architektury jest Dunker Culture House. Zaprojektował go Kim Utzon, syn Jorna Utzona — architekta, który był odpowiedzialny za stworzenie budynku opery w Sydney.

Muzea i ogrody Fredriksdal to kolejna propozycja miejsca na udany spacer. Całość ogrodów ma łączną powierzchnię ok. 36 hektarów. Znajdziemy tu zarówno botaniczne cuda szwedzkiej przyrody, ogród angielski, francuski jak i skansen.

Lubicie dbać o zdrowie? W okolicy Helsingborgu znajduje się lecznicze źródło Ramlös. Z początku miejsce było zarezerwowane dla elit, a później objęto je ochroną. Jednak obecnie każdy może skorzystać z prozdrowotnych właściwości, poprzez kupno alkalicznej butelkowanej wody. 

Jak odwiedzić Helsingborg?

To oczywiście tylko ułamek tego, co może zaoferować nam Helsingborg. Najlepiej na własnej skórze poznać to niebanalne miasto. Nawet jeżeli zwiedzicie je wzdłuż i wszerz, w ciągu zaledwie 30 min możecie przeprawić się przez Sund i znaleźć się w Danii. Z Polski najprościej dostać się tam przeprawą promową do Ystad. Stamtąd pozostaje nam zaledwie 1,5h trasa autem lub 2h podróż pociągiem. Na bieżąco śledźcie naszą stronę w poszukiwaniu wycieczek do Szwecji.

Źródła:
https://sv.wikipedia.org/wiki/Helsingborg
https://visithelsingborg.com/

https://szwecja-ok.pl/helsingborg.html

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta