Image Alt
Blog

Harald Sinozębny — skandynawski król pochowany w Polsce?

We wsi Wiejkowo, znajdującej się w gminie Wolin, w pobliżu Zalewu Szczecińskiego odkryto miejsce pochówku króla Wikingów Haralda Sinozębnego Gormssona. Odkrycia dokonano dzięki wykorzystaniu teledetekcji satelitarnej. Kim był i co wspólnego ma z technologią bluetooth — dowiecie się z dzisiejszego wpisu.

  1. Kim był Harald Sinozębny
  2. Co ma wspólnego Harald Sinozębny z technologią Bluetooth?
  3. Tajemnica grobu króla wikingów

Kim był Harald Sinozębny?

Żyjący w X wieku Harald Sinozębny jest uważany za pierwszego oficjalnego króla Danii i nie tylko. Za jego panowania zdobył władzę również w Norwegii, południowej części Szwecji — w Skanii, a także na wyspie Wolin. Około 960 roku Harald został ochrzczony i tym samym działał na rzecz wprowadzenia chrześcijaństwa na terenie Danii i Norwegii. Za jego czasów Dania została podzielona na cztery diecezje. Oprócz kwestii religijnych Sinozębny przykładał wagę do rozwoju państwa.  Z jego inicjatywy powstały znane do dziś twierdza w Jomsborgu czy kościół w Roskilde.

Jednym z synów Sinozębnego był Swen Widłobrody, który poślubił Gunhildę Świętosławę, córkę Mieszka I i siostrę Bolesława Chrobrego. Swen rozpoczął bunt przeciw propagowaniu chrześcijaństwa i tym samym przeciw własnemu ojcu. Harald Sinozębny uciekł przed buntownikami do wybudowanej przez siebie twierdzy w Jomsborgu gdzie ostatecznie dokonał żywota.

Co ma wspólnego Harald Sinozębny z technologią Bluetooth?

Co żyjący ponad tysiąc lat temu król-wiking może mieć wspólnego z nowoczesną technologią bezprzewodowej komunikacji? Można zacząć od nazwy — bowiem Bluetooth jest angielskim odpowiednikiem duńskiego przydomku króla — Blåtand. Podobno pomysłodawcą nazwy był Szwed — Jim Kardach pracujący nad stworzeniem technologii pozwalającej bezprzewodowo połączyć różne urządzenia. Był on zafascynowany dokonaniami duńskiego króla i wkładem w połączenie Danii, Norwegii oraz południowej części Szwecji Skanii. Tak jak Harald Sinozęby zjednoczył duńskie plemiona, tak technologia Bluetooth łączy urządzenia na całym świecie. Również logo je symbolizujące odpowiada runicznemu Symbolowi HB — inicjałom Sinozębnego. 

Kamień wzniesiony za czasów Haralda Sinozębnego w duńskim mieście Jelling

Tajemnica grobu króla wikingów

Marek Kryda, autor bestsellerowej książki “Polska Wikingów“, tak skomentował sprawę w serwisie The First news: “Śmierć i miejsce pochówku duńskiego króla Haralda Sinozębego Gormssona było do tej pory jedną z najdłużej nierozwiązanych zagadek historii”.

Do tej pory wiadomo było jedynie, że Harald Sinozębny zginął najprawdopodobniej w 986 roku, w twierdzy Wikingów Jomsborg — dzisiejszym mieście Wolin. Miejsce pochówku do tej pory nie było znane.

Odkrycie potwierdza przypuszczenia szwedzkiego archeologa Svena Rosborna, który przypuszczał, że król Wikingów został pochowany w okolicach Wolina, na podstawie odkrycia z 2014, jakim był krążek znany jako Curmsun Disc.

Zdaniem archeologa był to pośmiertny dar odkryty w 1841 roku w kamiennej komorze grobowej pod budynkiem kościoła w Wiejkowie. Poza dyskiem znajdował się tam szkielet i inne kosztowności, które zostały skradzione w 1945 roku przez majora armii polskiej Stefana Sielskiego.

Dysk znajdował się w pudełku ze starymi guzikami, aż do 2014 roku, kiedy 11-letnia prawnuczka majora Sielskiego znalazła pudełko i przekazała nauczycielowi historii, co doprowadziło do odszyfrowania napisu.
Miejsce pochówku jak i historia wikingów pokazuje jak wiele wspólnego łączy Skandynawię z Polską, warto odkrywać kolejne podobieństwa — najlepiej, podczas podróży.

źródła:
https://snl.no/Harald_Bl%C3%A5tann

https://historykon.pl/w-polsce-odnaleziono-grob-jednego-z-najslynniejszych-krolow-wikingow-haralda-sinozebego/

#norwegia #Szwecja Aktywnie Bornholm boże narodzenie ciekawostki Ciekawostki o Skandynawii Cydr Dania finlandia góry historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kuchnia Skandynawska Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Plaże przy współpracy Rozrywka Sauna skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje Wakacje Wikingowie wycieczka Zamki Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta