Image Alt
Blog

Gudhjem — niepozorne miasteczko krainą śledzia

Zapraszamy dziś do niezwykle malowniczego miasteczka i zarazem krainy wędzonego śledzia. Położone u stóp góry, a zarazem nad samym brzegiem morza Gudhjem kryje w sobie wiele niespodzianek!

  1. Gudhjem – włoskie miasteczko na Bornholmie
  2. Historia
  3. Co zobaczyć i gdzie zjeść?

Gudhjem – włoskie miasteczko na Bornholmie

Na jednym z Bornholmskich wzgórz, tuż nad brzegiem morza leży maleńkie miasteczko, które zachwyca niczym nie jedna miejscowość z basenu Morza Śródziemnego. Gudhjem przypomina je również wąskimi, miejscami stromymi, lecz zarazem niezwykle klimatycznymi uliczkami.

Już sama nazwa może wskazywać wyjątkowość tego miejsca, gdyż Gudhjem oznacza „dom Boga”. Dokładnie położone jest na północno-wschodniej części wyspy. Stałych rezydentów liczy sobie ok. 700, lecz w sezonie jest chętnie odwiedzanym przez turystów miejscem. Nie odejmuje to jednak miasteczku sielskiej atmosfery.

Dlaczego powinniśmy się zainteresować akurat nim? Jest to bowiem osada rybacka z dwoma portami, w której rozpoczął się eksport śledzi z Bornholmu. Od lat wyspa była znana jako duńskie centrum rybactwa. Jednym ze sztandarowych produktów eksportowych były śledzie. Właśnie w niewielkim Gudhjem zaczęto wędzić śledzie i eksportować na europejski ląd. Dzięki temu malutkie miasto stało się rozpoznawalne i jego nazwa widnieje nawet w popularnej potrawie. Sol over Gudhjem ( duń. Słońce nad Gudhjem) to kanapka z żytniego pieczywa z cebulą, surowym żółtkiem, rzodkiewką i… wędzonym śledziem.

Historia

Datę założenia osady rybackiej określa się na ok. XIII wiek. Podstawą rozwoju było wspomniane już rybołówstwo, dzięki któremu Gudhjem zostało jednym z kluczowych punktów handlu na Bornholmie. W XIX wieku zainteresowanie kupców z Hanzy sztandarowym produktem miasteczka — śledziem doprowadziło do założenia wędzarni, by ułatwić tym samym jego konserwację i transport.

Przez następne lata rozwój postępował, w miasteczku powstał port i kolejne wędzarnie. Cyklicznie kursujące na wyspę parowce zabierały świeżo uwędzone ryby do Kopenhagi. Dzięki temu złowione wieczorem i uwędzone ryby mogły wylądować na talerzach mieszkańców stolicy następnego dnia.

Co zobaczyć i gdzie zjeść?

Obecnie nie samym łowieniem ryb miasto stoi, gdyż cieszy się także sporym zainteresowaniem turystów. Jednymi z kluczowych atrakcji są:

Wędzarnia (Røgeri) – to restauracja serwująca specjały z Bornholmu z niezwykle malowniczym widokiem. Funkcjonuje tu również sklep, w którym można kupić wiele regionalnych produktów, w tym oczywiście wędzoną rybę.

Wiatrak — największy na Bornholmie. W jego wnętrzu kryje się mała gastronomia serwująca tradycyjne potrawy z wyspy.


Wiatrak w Gudhjem

Huta szkła (Glasrøgeri) – oprócz rybołówstwa, mieszkańcy miasta chętnie zajmują się rękodziełem. Najlepszym tego przykładem jest niewielka huta szkła artystycznego, gdzie możemy obserwować cały proces oraz zakupić oryginalne pamiątki.

Muzeum sztuki — Z lekka ekstrawagancki budynek, zdaje się nie pasować do sielskiego i rustykalnego krajobrazu miasteczka. Jednak wewnątrz kryje się galeria  sztuki duńskich artystów ściśle związanych z Bornholmem i nawiązujących w swojej twórczości do tego regionu.

Park linowy (Nature Park Bornholm)  — nieopodal miasteczka, w głębi lasu można przeżyć ekstremalną przygodę, wspinając się po drzewach, pokonując zwieszone mosty czy też zjeżdżając na tyrolce.

Warto samemu zobaczyć wszystkie cuda tego, jak i okolicznych miasteczek na Bornholmie. Najlepszą okazją ku temu będzie organizowana wycieczka z naszego sklepu:
https://sklep.skandynawskiepodroze.pl/produkt/bornholm-zielona-wyspa-baltyku/


Źródła:

https://bornholm.info/en/gudhjem/
https://www.smokedfish.dk/gudhjem


zdjęcia:
https://da.wikipedia.org/wiki/Gudhjem


#norwegia #Szwecja Aktywnie Bornholm boże narodzenie ciekawostki Ciekawostki o Skandynawii Cydr Dania finlandia góry historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kuchnia Skandynawska Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Plaże przy współpracy Rozrywka Sauna skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje Wakacje Wikingowie wycieczka Zamki Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta