Image Alt
Blog
Globalne zapasy nasion

Gotowi na apokalipsę — Globalny Bank Nasion

Zapewne niejednokrotnie spotkaliście się z pewnego rodzaju filmową wizją końca świata. Choć większość z ekranizacji jest czystą fikcją, na Spitsbergenie istnieje ogromnych rozmiarów “schron” mający przechować swoją zawartość przed niemal każdą katastrofą. Nie jest to jednak skarbiec złota czy kamieni szlachetnych, a Globalny Bank Nasion.

  1. Czym jest Globalny Bank Nasion?
  2. Historia niezwykłego projektu
  3. Budowa i przechowywanie nasion

Czym jest Globalny Bank Nasion?

Ukryty na mroźnym archipelagu Svalbard Frøhvelvet jest własnością Królestwa Norwegii, a organem odpowiedzialnym za jego utrzymanie jest Ministerstwo Rolnictwa i Żywności. W skrócie jest to ogromnych rozmiarów skarbiec utworzony w celu kolekcjonowania i przechowywania nasion roślin z całego świata. Położony jest na największej wyspie Svalbardu — Spitsbergenie.


Ideą wielkiej inwestycji jest ochrona materiału genetycznego roślin użytkowych przed potencjalnymi katastrofami. Sama lokalizacja nie jest przypadkowa. Stwierdzono, że wieczna zmarzlina i samo położenie wyspy gwarantują optymalne warunki do przetrwania cennej zawartości. Nawet w przypadku widma wzrastającej średniej temperatury lub awarii zasilania, nasiona pozostaną zamrożone.

Jak wiemy z poprzednich artykułów, Norwedzy słyną nie tylko z troski o środowisko, ale również z rozsądnej gospodarki. Globalny Bank Nasion jest jednym z “pomników” podkreślającym, perspektywiczne planowanie i niesamowitą organizację tego niewielkiego kraju.

Historia niezwykłego projektu

Pierwsze zalążki pomysłu gromadzenia materiału genetycznego na Svalbardzie pojawiły się już w 1984 r. Skandynawski Bank Genów zagospodarował jedną z nieczynnych kopalni na magazyn dla nasion roślin nordyckich. Z czasem na mocy Międzynarodowego Traktatu Roślinnego w 2004 roku rozpoczęto prace na uniwersytetach nad planowaniem przestrzeni dla międzynarodowych zapasów.

Prace nad obiektem zostały zakończono w 2007 r., a uroczyste otwarcie nastąpiło 26 lutego 2008 r. Na początku działania podaje się, że dysponowano zapasami wielkości 278 000 próbek, głównie roślin takich jak ryż czy pszenica. Po niespełna roku liczba wzrosła niemal dwukrotnie. Obecnie, oficjalna strona Globalnego Banku Nasion podaje, że w swoich zbiorach przechowuje ok. 1,081,026 próbek pochodzących z 66 krajów

Banki genów na całym świecie przechowują własne zbiory materiału rodzimej flory. Jednak na mocy współpracy, przesyłają również “duplikaty” na Svalbard. W przypadku kryzysu lub katastrofy, każdy z krajów ma możliwość uzyskania wybranych próbek. 


Taka sytuacja miała już miejsce, w 2015 roku podczas wojny w Syrii zniszczono tamtejsze centrum badawcze. Dzięki Globalnemu Bankowi Nasion udało się odtworzyć aż 80% tamtejszej kolekcji materiału.

Budowa i przechowywanie nasion

Cała konstrukcja składa się z oddzielnych hal znajdujących się w głębi góry. Położenie ok. 130 n.p.m chroni obiekt przed podnoszącym się poziomem morza, a tym samym ewentualnym zalaniem magazynów. Większość banku ukryta jest w skale, na zewnątrz widoczny jest wyłącznie betonowy portal z ozdobnym frontem. Rozmieszczone są na nim elementy z wysokoodblaskowej, kwasoodpornej stali. Niczym pryzmat, pozwalają one na załamywanie się światła w różnych kierunkach.

Wewnątrz góry naturalnie utrzymuje się stała temperatura od -3°C do -6°C. Dodatkowo systemy w halach obniżają ją do -18°C. To pozwala maksymalnie spowolnić cykle rozwoju nasion. Całość konstrukcji została zabezpieczona również przed trzęsieniami ziemi do 10 stopni w skali Richtera.

Nasiona w magazynach przechowywane są w specjalistycznych pojemnikach, pieczętowanych przez bank, który je przesłał. Każda z próbek zawiera około 500 pojedynczych, hermetycznie spakowanych nasion.

Źródła:
https://www.seedvault.no/

https://snl.no/Svalbard_globale_fr%C3%B8hvelv

https://no.wikipedia.org/wiki/Svalbard_globale_fr%C3%B8hvelv

https://www.nordgen.org/en/our-work/svalbard-global-seed-vault/?lang=en
Zdjęcie banku: Riccardo Gangale/Landbruks- og matdepartementet.

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta