Image Alt
Blog
Göteborg gdzie warto się udać.

Göteborg — co warto zobaczyć?

Jakie miasta w Szwecji warto zwiedzić? Na Waszej turystycznej liście definitywnie powinien znaleźć się Göteborg. Położone na zachodzie kraju, nad cieśniną Kattegat, miasto wyróżnia się licznymi terenami zielonymi, zabytkami i atrakcjami. Przyjrzymy się co ciekawego ma do zaoferowania, a także gdzie warto się udać.

1. Drugie największe miasto Szwecji

2. Zabytki Göteborga

3. Ogród botaniczny

4. Port

5. Liseberg

6. Ciekawostki z Göteborga

7. Wyruszcie z nami do Göteborga!

Drugie największe miasto Szwecji

Göteborg został założony już na początku XVII wieku z inicjatywy ówczesnego monarchy króla Gustawa II Adolfa w celu uniknięcia ceł pobieranych przez Danię. W tamtym czasie kontrolowała ona ruch statków przepływających przez jej cieśniny, dlatego, aby zyskać niezależność, stworzono port, którego umiejscowienie pozwalało na bezpośrednie wypłynięcie na wody Morza Północnego.

Göteborg został stworzony we współpracy z holenderskimi architektami, którzy doskonale radzili sobie z osuszaniem terenów bagiennych w pobliżu rzek. Położone właśnie nad rzeką  Göta älv miasto, ze względu na pochodzenie swoich twórców zyskało typowo holenderski sznyt. Spacerując po jego starej części, można spotkać wiele akcentów przywodzących na myśl m.in. Amsterdam.

Portowe miasto stosunkowo szybko stało się jednym z najważniejszych w całej Skandynawii i dziś przyciąga swoją historią oraz licznymi atrakcjami tysiące turystów.

Zabytki Göteborga

Jednym z najstarszych zabytków, jakie znajdziemy w mieście jest pozostałość po zamku Gamla Älvsborgs, znanym także jako Elfborgs hus lub Elfborgs slott. Został zbudowany w połowie XIV wieku, jednak dziś pozostały po nim wyłącznie ruiny.

Często przedstawianym na zdjęciach i pocztówkach jest plac Götaplatsen, na którym znajduje się pomnik Posejdona. Fontanna z podobizną boga mórz wykonaną z brązu jest prawdziwą wizytówką Göteborga.

Innym równie ciekawym zabytkiem jest Katedra Gustawa. Świątynia luterańskiego Kościoła została wybudowana w roku 1633 i nosi imię założyciela miasta — króla Gustawa II Adolfa. Pomimo że katedra została zbudowana w XVII w., jej fasada zachowana jest w stylu klasycystycznym, a to za sprawą renowacji po pożarze budynku.

Imię monarchy nosi również plac Adolfa Gustawa, na którym znajduje się Göteborgs rådhus — czyli ratusz. Zbudowany w latach 1669–1672 według projektu Nicodemusa Tessina Starszego jest jedną z wizytówek Göteborga.

Ogród botaniczny

Chociaż Göteborg jest sporą aglomeracją, nie brakuje w nim zacisznych miejsc pełnych zachwycającej natury.

Przykładem jest największy w Szwecji ogród botaniczny założony w 1919 roku. Składa się na niego między innymi: japońska polana, szklarnie, palmiarnia czy ogród górski.

W samym centrum miasta znajdziemy również park Trädgårdsföreningen z zachwycającą różanką, która może się poszczycić ponad 1200 różnymi gatunkami i odmianami róż.

Port

Jako że Göteborg jest miastem portowym, warto zwiedzić go od strony wody podczas rejsu rzeką. Oprócz tego koniecznym jest wybranie się do portu, gdzie można zobaczyć między innymi żaglowiec The Viking z początku XX wieku. Na odrestaurowanej jednostce zacumowanej przy nabrzeżu Gullbergskajen funkcjonuje obecnie hotel. W miejskim porcie znajduje się także budynek opery, który swoją lekką architekturą ma przypominać skrzydła mewy.

Liseberg

Fanów ekstremalnych przeżyć z pewnością zachwyci wizyta w największym parku rozrywki w Skandynawii — Liseberg. W 2005 roku został uznany przez magazyn Forbes za najlepszy lunapark na świecie.

Rollercostery, króliczy park, diabelskie młyny, koncerty czy karuzele… całą listę atrakcji można sprawdzić na stronie internetowej parku.

Ciekawostki z Göteborga


Z tego wyjątkowego miasta pochodzą także nietuzinkowe osobistości takie jak PewDiePie (swego czasu twórca kanału na platformie YouTube z największą liczbą odbiorców), czy Björn Ulvaeus z zespołu ABBA.

Niejedną osobę zaskoczy propozycja wybrania się do “rybnego kościoła”. Feskekôrka nie jest jednak prawdziwą świątynią a krytym targiem rybnym, w Göteborgu. Nazwę zawdzięcza typowemu dla neogotyckich kościołów wyglądowi. Na jego terenie możemy zakupić świeże owoce morza, a także skosztować ich w tamtejszej restauracji.

Miasto jest również kolebką znanej firmy motoryzacyjnej Volvo. Pierwszy samochód tej marki powstał w Göteborgu w 1927 roku. Znajdziemy tu nawet muzeum poświęcone temu producentowi szwedzkich aut.

Wyruszcie z nami do Göteborga!

Macie ochotę zobaczyć wymienione atrakcje na własne oczy? Zachęcamy do udziału w naszej wakacyjnej wyprawie do tego wspaniałego miasta! Pamiętajcie również o naszej zniżce -50% na czwartą wykupioną wycieczkę! Informacje o aktualnych ofertach dostępne są w sklepie Skandynawskich Podróży.

Źródła:
https://www.feskekorka.se/

https://www.goteborg.com/kultur-noje/utstallningar?gclid=Cj0KCQjw6J-SBhCrARIsAH0yMZilkEmQIB0adwLYcPwAJFz_cn04E6neWjHd2R_JYkYulGfZL7FErHQaAtK1EALw_wcB

https://goteborg.se/wps/portal/enhetssida/tradgardsforeningen/rosariet

Zdjęcia: Pixabay

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta