Image Alt
Blog

Góry skandynawskie — co warto zobaczyć?

Góry Skandynawskie ciągną się wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego na Półwyspie Skandynawskich na terytorium Szwecji, Norwegii i Finlandii. Pas górski ma 1800 km długości i 550 km szerokości. Najwyższym szczytem Gór Skandynawskich jest Galdhøpiggen o wysokości 2469 metrów, który znajduje się na terenie Norwegii. 

Położenie Gór Skandynawskich 

Góry Skandynawskie są największym pasmem górskim w Europie Północnej. Zachodnia część pasma górskiego to strome zbocza, które opadają do Morza Północnego i Norweskiego, tworząc przepiękne norweskie fiordy. W tej części Skandynawskich Gór znajduje się góra Galdhøpiggen, która jest najwyższym szczytem Skandynawii. Wschodnia część masywu Gór Skandynawskich położona w Szwecji obejmuje niższe szczyty górskie, które płynnie przechodzą w płaskowyż. Najwyższy szczyt Szwecji to Kebnekaise o wysokości 2117 m. n.p.m. Z kolei w Finlandii najwyższym szczytem jest Haltiatunturi, osiągający 1328 m. n.p.m. Pasmo górskie dotyka tylko północno-zachodniej Finlandii, a na północy tworzy granicę między Norwegią i Szwecją. Góry Skandynawskie nie są zbyt wysokie, ale miejscami bardzo strome. Galdhøpiggen w południowej Norwegii jest najwyższą górą w Europie Północnej.

Geneza Skandynawskich Gór

Zakłada się, że Skandynawskie Góry powstały ponad 480 milionów lat temu w wyniku zderzenia dwóch pradawnych kontynentów. Obecny kształt Góry Skandynawskie zawdzięczają ruchom największego lodowca w Europie. To on jest odpowiedzialny za powstanie fiordów i rozległych dolin Skandynawii. W głębi lądu masy lodowe stworzyły typowe pagórkowate krajobrazy, płaskowyże i liczne polodowcowe jeziora. Wilgotny klimat morski i ukształtowanie powierzchni determinują obecność dużej liczby rzek, z których większość jest krótka, o silnym nurcie, niepokryta lodem nawet zimą. Takie ukształtowanie terenu oraz zachowane lodowce to idealne warunki do uprawiania zimowych sportów. W Skandynawskich Górach znajdziesz dziesiątki nowoczesnych terenów narciarskich.

Skandynawskie Alpy

Gdy myślimy o zagranicznym wyjeździe na narty, w pierwszej kolejności przychodzą nam do głowy alpejskie trasy. Tymczasem u naszych północnych sąsiadów mamy do dyspozycji setki kilometrów tras zjazdowych i tras biegowych. Skandynawia oferuje doskonałe warunki dla narciarzy. Współczesne lodowce skandynawskich gór są największymi w Europie. Trasy nie są tu tak bardzo zatłoczone, a sezon często trwa nawet 6 miesięcy. Doskonale zorganizowana infrastruktura gwarantuje naprawdę udaną zabawę. Jakie miejsca szczególnie warto polecić?

Are, Szwecja

Szwedzki ośrodek narciarski Are to prawdziwa perełka wśród skandynawskich kurortów. To najnowocześniejszy i największy ośrodek narciarski w tej części Europy. Odbywają się tu ważne imprezy sportowe, w tym mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim. To też jedyny kurort narciarski w Europie, który gwarantuje śnieg od 1 grudnia do 1 maja. Szwedzkie Are nie zawiedzie żadnego wielbiciela zimowego szaleństwa. Czeka tu 110 stoków i prawie 50 wyciągów, a łączna długość tras wynosi ponad 100 kilometrów. Na terenie kurortu Are znajdziesz też 3 snowparki, przy czym jeden z nich uważany jest za najlepszy w całej Szwecji.

Are après-ski

Are to również bardzo zróżnicowana i rozbudowana baza noclegowa. Od wakacyjnych domów Novasol, po apartamenty, kwatery i hotele. Równie bogata jest infrastruktura gastronomiczna. Znajdziesz tu ponad 60 restauracji. W niektórych możesz zapoznać się z miejscową kuchnią i potańczyć przy muzyce na żywo. W Are w pełni skorzystasz z rozrywek w stylu après-ski. Tu nie ma mowy o nudzie, nawet jak będziesz chciał chwilowo odpocząć od jazdy na nartach. Kurort oferuje wiele ciekawych atrakcji poza szusowaniem. Czekają Cię takie wyzwania jak snow windsurfing, paralotnie, psie zaprzęgi czy łowienie ryb w przeręblu. Termin après-ski (z fr. “po nartach”) obejmuje także wyjścia na drinka, tańce i zabawę z innymi miłośnikami szusowania. Apres-ski wyrosło i szczególnie popularne jest w Alpach, gdzie nierzadkim widokiem są narciarze, którzy w czasie ostatniego zjazdu zatrzymują się w barze na dole i w pełnym narciarskim umundurowaniu zaczynają imprezę z tańcami i śpiewami. W Stanach pojęcia tego używa się w jeszcze szerszym znaczeniu – do opisania atmosfery kurortów z ich charakterystyczną architekturą i najnowszą narciarską modą włącznie. Mówiąc krótko: to swego rodzaju narciarski lifestyle.

Sälen, Szwecja

Równie atrakcyjny jest ośrodek narciarski Sälen, który mieści się w samym centrum środkowej Szwecji. W zasadzie składa się on z czterech mniejszych ośrodków narciarskich: Lindvallen, Högfjället, Hundfjället i Tandadalen. To idealne miejsce na zimowy wypoczynek dla rodzin z dziećmi. Sezon narciarski trwa tu od listopada do końca maja. Bogata oferta skierowana dla najmłodszych pozwoli Ci nacieszyć się jazdą na nartach i spędzić wyjątkowy czas z rodziną. Znajdziesz tu 118 bardzo zróżnicowanych tras narciarskich i 86 wyciągów. Łączna długość tras to 70 km. 

Sälen – Bieg Wazów i trasy dla dzieci

Stworzono tu również specjalne trasy dla dzieci, w tym trollskogen, czyli las trolli, który gwarantuje najmłodszym miłośnikom narciarstwa doskonałą zabawę. Fani snowboardu z kolei mogą się wyszaleć w 9 doskonale przygotowanych snowparkach. W Sälen organizowany jest również najstarszy, najbardziej prestiżowy i jeden z największych na świecie biegów narciarskich – Bieg Wazów, który odbywa się zawsze w pierwszą niedzielę marca. Podobnie jak w innych kurortach skandynawskich, znajdziesz tu również bogatą bazę noclegową i wiele dodatkowych atrakcji, wśród których dużym zainteresowaniem cieszą się kręgle, basen i sauny. 

Hemsedal, Norwegia

Ale Góry Skandynawskie to nie tylko Szwecja. Również w Norwegii znajdziesz doskonałe warunki do zimowego szaleństwa. Z pewnością jednym z najatrakcyjniejszych kurortów w Norwegii jest Hemsedal, położony w połowie drogi między Oslo a Bergen. To teren nazywany często Skandynawskimi Alpami. Sezon trwa tu od listopada do maja. Hemsedal to 47 km tras na 58 stokach z 30 wyciągami. 

Bazy noclegowe i atrakcje après-ski

Masz tu do wyboru dwie atrakcyjne bazy noclegowe – Hemsedal Skisenter oraz oddalony o około 10 km Solheisen Skisenter, polecany wszystkim, którzy po męczących zjazdach cenią sobie spokojny relaks. Możesz wynająć domy wakacyjne, w tym również sieci Novasol, apartamenty, kwatery i hotele. Hemsedal Ski Safari oferuje min. symulatory tras zjazdowych czy akrobacje na skoczniach i rynnach skiparków, wspinaczkę po lodowcu w rakietach śnieżnych oraz konne i psie zaprzęgi. Możesz też zdecydować się na wypożyczenie skuterów śnieżnych, lot paralotnią czy wieczorne zjazdy na sankach. Hemsedal to również jeden z najatrakcyjniejszych terenów narciarskich dla dzieci w całych Górach Skandynawskich. Znajduje się tu park rozrywki, w którym możesz zostawić dziecko na kilka godzin, a sam oddać się całkowicie białemu szaleństwu. Skandynawskie kurorty najczęściej zapewniają też całodzienną opiekę nad dziećmi.         

Zjazdy poza trasami

Kurort Hemsedal znany jest z jeszcze jednej atrakcji, która przyciąga wielu zapalonych narciarzy. Można tu jeździć poza wyznaczonymi trasami. Przed taką wyprawą warto jednak zasięgnąć rady przewodnika lub wybrać się razem ze zorganizowaną przez niego wycieczką. Znajdziesz tu również pięć parków z torami do akrobacji dla snowboardzistów i narciarzy.  

Trysil, Norwegia

Trysil to największy kurort narciarski w Norwegii, w którym sezon trwa od listopada do kwietnia. Znajdziesz tu 66 stoków i 31 nowoczesnych wyciągów, które łącznie dają Ci 71 km tras zjazdowych. Miejscowość oferuje również bogate zaplecze noclegowe i gastronomiczne oraz szereg atrakcji, takich jak skutery zimowe czy łowienie ryb w przeręblu. Trysil to również niezwykle dogodne miejsce na wypoczynek z dziećmi. Trzy trasy zjazdowe są przeznaczone tylko dla nich i organizuje się na nich specjalne gry i zabawy. Wzorem innych skandynawskich kurortów, Trysil oferuje również opiekę nad dziećmi oraz szkółkę narciarską.     

Zwrot pieniędzy za brak śniegu

Trysil znany jest wśród narciarzy z jeszcze jednej nietypowej oferty. Jeżeli zdarzy się, że trafisz tu w sezonie i nie będziesz miał śniegu – co oczywiście jest bardzo mało prawdopodobne – otrzymasz zwrot pieniędzy za niedogodne warunki atmosferyczne.

Levi i Tahko, Finlandia

Góry Skandynawskie oferują również trasy zjazdowe w Finlandii. Co prawda Finlandia znana jest przede wszystkim z niezliczonych tras biegowych i słynnych skoczni narciarskich, ale również tutaj znajdziesz doskonałe warunki do szusowania. Jednym z najpopularniejszych i największych kurortów jest Levi, który znajduje się niedaleko lapońskiej lodowej wioski. Na narciarzy czeka tu 48 tras i niemal 30 wyciągów. Kolejnym ośrodkiem sportowo-rekreacyjnym jest Tahko, który oferuje 23 stoki z kilkunastoma wyciągami.

Rezerwat Sarek 

Góry Skandynawskie to nie tylko atrakcja dla amatorów sportów zimowych. To również idealne miejsce dla wszystkich, którzy lubią dziewiczą przyrodę i preferują aktywny wypoczynek niezależnie od pory roku. Szczególnie warto polecić rezerwat Sarek – jeden z piękniejszych parków narodowych Szwecji i ostatni taki dziki obszar w Europie. Na jego terenie znajduje się około 200 szczytów górskich o wysokości ponad 1800 metrów oraz 100 lodowców. Na uwagę zasługuje tu z pewnością Dolina Rapadalen, której mikroklimat pozwala roślinom osiągać niespotykane nigdzie indziej rozmiary. 

Skandynawskie wakacje

Góry Skandynawskie to świetna oferta turystyczna niezależnie od pory roku, chociaż z pewnością najwięcej atrakcji znajdą tu amatorzy sportów zimowych. Doskonałe warunki klimatyczne pozwolą Ci cieszyć się trasami zjazdowymi i biegowymi przez prawie 6 miesięcy w roku, dlatego planując wypoczynek, warto wziąć pod uwagę również tę część Europy. 

Góry Skandynawskie to prawdziwy raj dla narciarzy