Image Alt
Blog

God Jul (Wesołych Świąt)!

W Szwecji znana jest piosenka, która mówi o tym, że Boże Narodzenie trwa aż do Wielkanocy. Szwedzkie obchody Bożego Narodzenia rozpoczynają się 13 grudnia obchodami Świętej Łucji i trwają do Knut, czyli 20 stycznia. Te i inne wyjątkowe tradycje sprawiają, że Boże Narodzenie to doskonały czas na wizytę w Szwecji.

  1. Święta Łucja
  2. Tomte czy Święty Mikołaj?
  3. Świąteczne dekoracje
  4. Kolacja wigilijna

Święta Łucja

Saint Lucia 13 grudnia wyznacza początek sezonu świątecznego. Aby to uczcić, najstarsza dziewczyna w rodzinie ubiera się w białą szatę i nakłada koronę ze świec, by wcielić się w rolę św. Łucji. Tak, z prawdziwych świec! Musi bardzo ostrożnie chodzić z tą płonącą konstrukcją na głowie! Legenda głosi, że Święta Łucja pokonała ciemność i znalazła światło. Aby nadal wnosić światło w długie, ciemne szwedzkie noce, w tym dniu w Szwecji organizowanych jest wiele parad.

Tomte czy Święty Mikołaj?

Przebieranki na tym się nie kończą! Po kolacji w Wigilię 24 grudnia niektórzy przebierają się za Tomte, bożonarodzeniowego krasnala. Historia Tomte’a może brzmieć znajomo: mieszka na farmie i daje ludziom prezenty. Dzisiaj Tomte zaczął mieszać się ze Świętym Mikołajem i każda rodzina interpretuje go inaczej. W przeciwieństwie do Świętego Mikołaja, szwedzki Tomte nie tylko rozdaje prezenty, ale także wymyśla zabawne rymowanki.Jednak w każdym domu Tomte lub Święty Mikołaj w Wigilię (po zatrzymaniu się na pudding ryżowy) przechodzi przez frontowe drzwi. Brzmi o wiele czyściej i bardziej praktycznie niż przeciskanie się przez komin. 😉

Świąteczne dekoracje

Na dwa dni przed świętami w Szwecji zaczyna się czas dekorowania choinki i salonu. Niektóre rodziny dekorują żywe drzewko na podwórku, podczas gdy inne trzymają choinki ozdobione lampkami w domach. Inne świąteczne ozdoby choinkowe to między innymi pierniki i kwiaty, szwedzkie flagi na wstążkach, ręcznie robione ozdoby i słomiane zwierzęta, takie jak koziołki.

Kolacja wigilijna

W Wigilię, czyli Julafton, młodzi i starzy zbierają się o 15:00, aby obejrzeć specjalną świąteczną animację Walta Disneya z 1958 roku „From of Us to All of You”. Kolacja, która potem następuje, to dość obfity bufet z kiełbasą, marynowanymi śledziami, lutfiskiem, galaretowatymi nóżkami wieprzowymi i pikantnymi klopsikami.
Deser można wybierać spośród wielu słodkich smakołyków, takich jak różowe karmelki, miętowe buziaki, ciasteczka marcepanowe, piernikowe oraz bułeczki szafranowe — lussekatt, co dosłownie oznacza kota Łucji. Wyjątkowym deserem jest risgryngrot, pudding ryżowy z tylko jednym migdałem. Tradycja głosi, że szczęściarz, który znajdzie migdał, może pomyśleć życzenie lub otrzymać prezent.
Niektóre z rodzin zostawiają jedzenie na stole na noc jako ofiarę dla swoich przodków.

Aby bardziej zanurzyć się w kulturze i języku szwedzkim, spróbuj wymówić „Wesołych Świąt!” po szwedzku: „God Jul!” A dla zaawansowanych krok dalej. Do życzeń dodajcie: „Och ett Gott Nytt Ar”, co oznacza „i Szczęśliwego Nowego Roku”!
Objawienie Pańskie 6 stycznia i Hilarymas, czyli Knut, 20 stycznia sygnalizują koniec okresu Bożego Narodzenia, celebrowany kolejną wielką ucztą. Po uczcie Szwedzi demontują choinkę zdejmując ozdoby, a samą choinkę… wyrzucają przez okno!

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta