Image Alt
Blog

Friluftsliv — aktywność w skandynawskim stylu

Górzyste ułożenie terenu i niski poziom zaludnienia na półwyspie skandynawskim wymuszał niegdyś wielogodzinne codzienne spacery w trudnym terenie. To w tych czynnikach można niejako doszukiwać się głęboko zakorzenionej miłości do aktywności fizycznej Skandynawów, zwłaszcza tej na świeżym powietrzu.

1.Czym jest Friluftsliv?

2.Mistrzowie sztuki przetrwania

3.Walory zdrowotne
4.Pomysły na spędzanie czasu na dworze

Czym jest Friluftsliv?

Drzemiąca potrzeba bliskości z naturą jest na tyle powszechna, że doczekała się niejako swojego określenia. Friluftsliv w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza życie na świeżym powietrzu. Odczuwanie harmonii i jedności z otoczeniem jest u Skandynawów doprowadzone do perfekcji. Lokalna przyroda sprzyja takiemu stylowi życia. Góry zapraszają do wspinaczek, pieszych wycieczek i narciarskich wypraw, a korzystne prądy morskie przyciągają żeglarzy, a nawet surferów!

Mistrzowie sztuki przetrwania

“Wyznawcy” stylu życia Friluftsliv, czyli, innymi słowy, Skandynawowie to ludzie niezwykle praktyczni. Wyruszając na ukochane łono natury, nie ma mowy o ubieraniu niewygodnej lub przemakalnej odzieży. Liczne firmy produkujące wysokiej jakości ubrania i obuwie outdoorowe wywodzi się właśnie ze Szwecji i Norwegii. Oczywiście to jak najbardziej logiczne podejście i właśnie od niego wzięło się słynne porzekadło — nie ma złej pogody, są tylko złe ubrania. Tak praktyczne podejście sprawia, że są prawdziwymi mistrzami campingu. Oprócz przyrody noclegom na łonie natury sprzyja nawet prawo Allemansrätten, które umożliwia rozbicie obozu w dowolnym miejscu. Więcej o nim przeczytacie w naszym poprzednim artykule.

nie ma złej pogody, są tylko złe ubrania!

Walory zdrowotne

Wycieczka na narty biegowe

Już od najmłodszych lat dzieci w krajach skandynawskich są przyzwyczajane do aktywności na dworze, bez względu na warunki atmosferyczne. Takie podejście owocuje na przyszłość. Bowiem jak doskonale wiemy, regularne ćwiczenia fizyczne pozwalają cieszyć się dobrą kondycją, a ekspozycja na niskie temperatury od najmłodszych lat poprawia odporność. Przebywanie na świeżym powietrzu oraz ruch wpływają również na zdrowie psychiczne. Doskonałym tego przykładem jest kolejne norweskie powiedzenie — gå på tur aldri sur, czyli idź na spacer, a nigdy nie będziesz zgorzkniały! Może to właśnie jest sekret, jednego z najszczęśliwszych społeczeństw na świecie?


Pomysły na spędzanie czasu na dworze

Na wzór Skandynawów warto cieszyć się z czasu spędzonego na zewnątrz. Chcąc połączyć wypoczynek ze sportem i walorami przyrodniczymi, najlepiej skorzystać z jednej z ofert wycieczek Unity Line. Dla fanów aktywnego wypoczynku przygotowano między innymi:

Rowerową wycieczkę po Skanii,
Spacery nordic walking,
wyprawy dla morsów,
a nawet wycieczki dla miłośników biegania!

Więcej ciekawych pomysłów na aktywny urlop na świeżym powietrzu znajdziecie w naszym sklepie!

#norwegia #Szwecja Aktywnie Bornholm boże narodzenie ciekawostki Ciekawostki o Skandynawii Cydr Dania finlandia góry historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kuchnia Skandynawska Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Plaże przy współpracy Rozrywka Sauna skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje Wakacje Wikingowie wycieczka Zamki Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta