Image Alt
Blog
Sauna Fińska sucha

Fińska sauna. Dlaczego Finowie kochają sauny?

Fińska sauna to jeden z najważniejszych wynalazków przypisywanych Finom. Od wieków była czymś więcej niż sposobem na zachowanie czystości. To również miejsce relaksu i towarzyskich spotkań. Zastanawiacie się jak umilić sobie jesienne lub zimowe dni? Być może fińska sauna okaże się idealną propozycją dla Was.

1. Historia fińskiej sauny
2. Odmiany i ciekawostki
3. Fińska sauna — korzyści dla zdrowia
4. Nordyckie hartowanie dzieci
5. Wyrusz z nami do Szwecji

Historia fińskiej sauny

Sauna jest miejscem, które celowo nagrzewa się do wysokich temperatur. W zależności od rodzaju może panować tam różna wilgotność. Pomimo że sauna uważana jest za fiński wynalazek, swoje korzenie ma w Zachodniej Azji. Ludy obecnej Finlandii najprawdopodobniej przywiozły ze sobą i udoskonaliły pomysł na stworzenie tego typu pomieszczeń. Pierwsze sauny były opalane drewnem i pozwalały korzystającym z nich zachować czystość. Koniecznością po zabiegu było obmycie się w chłodnej wodzie lub tarzanie się w śniegu. Co niektórzy dopełniali cały rytuał za pomocą „chłosty” cienkimi gałązkami.

Niegdyś mniej zamożni zażywali gorących kąpieli wyłącznie od święta, a same pomieszczenia wykorzystywano np. do suszenia słodu na piwo. Z czasem doceniono prozdrowotne zalety saun i tym samym zaczęto stawiać łaźnie publiczne. W samej Szwecji w pierwszej połowie XX wieku powstać miało ok. 10 000 takich miejsc.

Odmiany i ciekawostki

Sauna ziołowa

Miłość do sauny nie jest wyłącznie nordycką domeną. Równie mocno zakorzeniła się w kulturze Estonii, Łotwy, Litwy, a także w Rosji. Oczywiście nie zmienia to faktu, że to Finowie przodują w udoskonalaniu swojego wyjątkowego wynalazku. Właśnie fińskie miasto Tampere zostało ogłoszone „Światową Stolicą Sauny”.

Jakie najpopularniejsze typy można wymienić?

Sauna sucha (fińska) – drewniane pomieszczenie ogrzewane za pomocą pieca tradycyjnego lub elektrycznego wyłożonego kamieniami.

Mokra – wyróżnia się wysokim poziomem wilgotności. Pomieszczenie powinno być wyłożone płytkami ceramicznymi.
Parowa (łaźnia rzymska, sauna ziołowa) – zbliżona wyglądem do sauny fińskiej, odróżnia ją obecność parownika.

Infrared – ogrzewana za pomocą podczerwieni.

Fińska sauna — korzyści dla zdrowia

Choć stereotypowy Fin nie znosi small talku, doskonałym sposobem na nawiązanie rozmowy jest zapytanie go o zalety sauny. Może nie nawiązanie rozmowy, a wysłuchanie godzinnego wykładu… Lecz trudno się dziwić, gdy korzyści z “saunowania” jest naprawdę wiele, między innymi:

  • Wspomaganie i regeneracja organizmu;
  • leczenie zaburzeń ukrwienia oraz chorób dróg oddechowych;
  • pobyt w saunie relaksuje i odpręża ciało;
  • poprawia również kondycję skóry;
  • korzystnie wpływa na objawy chorób o podłożu reumatycznym.

Nordyckie hartowanie dzieci

Świadomi korzyści wynikających z gorących a później zimnych kąpieli, mieszkańcy krajów północy chętnie hartują się już od najmłodszych lat. Nie tylko poprzez korzystanie z sauny! I choć norweskie porzekadło wspomina, że: „nie ma złej pogody, są tylko złe ubrania”, nie przeszkadza im to w… nurkowaniu w przeręblach! W niektórych placówkach odbywają się praktyczne zajęcia, które uczą dzieci, jak postępować gdy załamie się pod nimi lód. Oczywiście wszystko jest przygotowane z dbałością o ich bezpieczeństwo. Mieszkańcy krajów nordyckich praktykują więcej sposobów na hartowanie ciała, między innymi morsowanie! Pamiętajmy, że ważnym aspektem wskakiwania do lodowatej wody jest późniejsze wygrzewanie się w saunie.

Wyrusz z nami do Szwecji

Sami chcielibyście spróbować zabawy w „ciepło-zimno” w nordyckim stylu? Zapraszamy na bez wątpienia wyjątkowy rejs dla morsów do Szwecji! Będziecie mogli sprawdzić się podczas lodowatej kąpieli i naturalnie później odpocząć w fińskiej saunie. Szczegółowe informacje o rejsie znajdziecie pod linkiem.


Źródło:

https://www.doz.pl/czytelnia/a15511-Sauna__wlasciwosci_i_przeciwwskazania._Jak_korzystac_z_saunyfinskiej_parowej_mokrej_oraz_z_sauny_infrared

https://sml.snl.no/badstubad

#Szwecja Aktywnie atrakcje Bornholm boże narodzenie ciekawostki Cydr Dania finlandia Fiordy historia islandia jedzenie język Kopenhaga kraje nordyckie kuchnia Kultura Lagom Laponia Mitologia natura Nordic Walking Norwegia Olimpiada Parki narodowe Plaże przy współpracy Rozrywka skandynawia Skania Spacer Sport Szwecja tradycje transport Wakacje warto zobaczyć Wikingowie Zamki Zorza polarna Zwiedzanie Zwyczaje Zwyczaje w Skandynawii Święta